**Directions (1-5): Study the following information carefully and answer the questions that follow:**

The following bar graph shows the production of egg (in lakh tones) by three different farms A, B and in the given the years.

- In which year the percentage of production of farm B to the production of farm A is maximum?
20112012201320142015Option A

In 2011= (80/60)*100=133.3%

In 2012= (45/65)*100=69.2%

In 2013= (65/50)*100=130%

In 2014= (65/55)*100=118.2%

In 2015= (55/70)*100=78.5% - What is the difference between the production of farm A in 2012 and farm B in 2011?
201510525Option B

Required difference= 80 lakh tones- 65 lakh tones

= 15 lakh tones - What is the ratio of the average production of farm C in the period 2011-2014 to the average production of farm A in the same period?
49: 3551: 4649: 4447: 4649: 46Option E

Total production in the given period of farm A = 60 + 65 + 50 + 55

= 230

Required average production of farm A = 230/4 = 57.5

Total production in the given period of farm C = 55 + 75 + 70 + 45 = 245

Required average production of farm C = 245/4 = 61.25

Required ratio = 61.25: 57.5

= 49: 46 - The average production for five years was Maximum for which farm?
ABCnoneA and BOption B

Average production of farm A in the given period= (60+65+50+55+70)/5

= 60

Average production of farm B in the given period= (80+45+65+65+55)/5

= 62

Average production of farm C in the given period= (55+75+70+45+60)/5

= 61

Thus the farm B has the maximum average - What is the approximate percentage increase in the production of farm C from 2011 to 2013?
1727374757Option B

Required percentage increase from 2011 to 2013 = [(70 â€“ 55)/55] * 100

= 15/55 * 100

= 27% - If the average SP of things II in all the malls is Rs 2568, Find the MP of things II.

Rs 1600Rs 2600Rs 3600Rs 4600Rs 5600Option C

SP by store A = (100-28)/100 * MP = 72% of MP, by B = 82% of MP, by C = 60% of MP

So (72+82+60)/3 * MP/100 = 2568

Solve, MP = Rs 3600 - Difference between SP of things I by malls A and B is Rs 486, Find the SP of same things by store C.
Rs 4104Rs 4100Rs 3104Rs 4004Rs 1104Option A

Difference in SP = 93% of MP â€“ 84% of MP

So 9% of MP = 486

Solve, MP = 5400

So SP by store C = 76% of 5400 = Rs 4104 - Average SP of things III by malls A and B is Rs 3608, by malls B and C is Rs 3300. Find the SP of things III by store C.
Rs 1080Rs 2080Rs 3080Rs 4080Rs 5080Option C

Let x% discount by store B

So [84 + (100-x)]/2*100 * MP = 3608

And [70 + (100-x)]/2*100 * MP = 3300

Put value of (100-x) from 1 equation to another and solve for MP

MP = Rs 4400

So SP by store C = 70/100 * 4400 = Rs 3080 - Mall A earned 10% profit by selling product V. If CP of things V at all mall is same then find the ratio of profits by B and C in selling V.
9 : 149 : 199 : 159 : 139 : 17Option A

MP = x

SP by A = 88% of x

So CP by A = 100/110 * 88/100 *x = 4x/5

Now CP is same

SP by B = 89x/100, so profit of B = 89x/100 â€“ 4x/5 = 9x/100

SP by C = 94x/100, so profit of B = 94x/100 â€“ 4x/5 = 14x/100

So required ratio = 9 : 14 - What is the ratio between the selling price of artice II at mall A and mall B?
36/4136/4536/4737/4131/41Option A

So required ratio is 5 : 6

SP of things II at store A= (100-28)%MP= 72%MP

SP of things II at stire B= (100-18)= 82%MP

Required ratio= 72%MP/82%MP= 72/82=36/41

**Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:**

The table shows the discount % given by malls on different items. The Market Price of all things in all malls is the same. Some values are missing.

Thanks for discussing your ideas here. The other point is that whenever a problem occurs with a computer system motherboard, persons should not have some risk with repairing that themselves because if it is not done correctly it can lead to irreparable damage to the full laptop. It is usually safe just to approach any dealer of the laptop with the repair of that motherboard. They have technicians who definitely have an knowledge in dealing with laptop motherboard problems and can make the right prognosis and undertake repairs.

My brother suggested I might like this website. He used to be totally right.

This put up truly made my day. You can not believe just how so much

time I had spent for this info! Thank you!

Article writing is also a excitement, if you be familiar with afterward you can write otherwise it is complex to write.

An intriguing discussion is definitely worth comment. I do

believe that you need to publish more about this topic, it might

not be a taboo subject but typically people

do not speak about these issues. To the next!

Many thanks!!

I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely what I’m looking for.

Does one offer guest writers to write content to suit your needs?

I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you

write regarding here. Again, awesome website!

We’re a group of volunteers and starting a new

scheme in our community. Your web site offered us

with useful information to work on. You have performed an impressive

job and our whole community might be thankful to you.

Hello there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and

personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

Hi there, after reading this awesome article i am as well cheerful

to share my knowledge here with mates.

It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog!

I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

I look forward to brand new updates and will talk about this website

with my Facebook group. Chat soon!