Quantitative Aptitude: Data Interpretation Set 15 (Missing DI)

Tabular Data Interpretation on Missing Values. Missing DI Questions

Direction (1-5): In the graph below data about number of employees in four company A,B,C and D is give. Each company has only male or female employees of whom some are married and some are unmarried. Some values are missing in the table. Find the values on the basis of given information and answer accordingly.

Comp
any
Total Empl-oyees Males Females Marr-ied Males Unma-rried Males Married Females Unma-rried Females
A 756 526 325
B 215 254
C 159
D 224 142 82

  1. If the number of unmarried female in company A is 2 more than half the number of married female in the same company. Find the difference between unmarried male in Company Aand unmarried female in Company A
    A) 125
    B) 130
    C) 123
    D) 120
    E) 118
    View Answer
    Option C
    Solution
    :
    Total Female = 756-526 = 230 ;
    Let married female = x ; => Unmarried female = x/2 + 2
    =>x + x/2 + 2=230
    =>married female = 152; unmarried female = 78
    Unmarried male= total male- married male = 756-325= 201
    difference unmarried male- unmarried female = 201-78 = 123
  2. The number of unmarried male in company B is 26 more than the married male in the same company. The difference between the number of unmarried male and unmarried female in the company B is 122. Find the total number of employee in company B, if the total number of male in Company B is greater than the total number of female in company B.
    A) 768
    B) 867
    C) 748
    D) 829
    E) 826
    View Answer
    Option D
    Solution
    :
    Males(Unmarried in B) = 215+26 = 241;
    Females(Unmarried) =241-122 = 119
    males = 215+241 = 456;
    females = 254+119 = 373
    total=456+373=829
  3. Number of women in Company C is 147 more than the number of women in company A. If the sum of Married male and Married female in company C is 115, then find the sum of Unmarried male and unmarried female in Company C.
    A) 418
    B) 421
    C) 415
    D) 467
    E) 435
    View Answer
    Option B
    Solution
    :
    Number of Female in Company C= 230+147=377
    Male=159
    Given that Married(Male+female)= 115
    hence Unmarried(male+female)= total(male+female)-married(male+female)
    =>unmarried(male+Female)=536-115=421
  4. The number of married female and unmarried female in company D are equal. If the number of married male in company D is 5 more than the number of married female in company D, then find the difference between unmarried male and unmarried female in company D.
    A) 142
    B) 224
    C) 79
    D) 55
    E) 102
    View Answer
    Option D
    Solution
    :
    Married female=unmarried female= 82/2=41
    Male married=41+5=46; Male unmarried = 142-46=96;
    Difference = 96-41=55
  5. The number of married male in company D is 46. If 124 male from company A of whom 62 are married, are transferred to company D, then find the new number of unmarried male in company D.
    A) 124
    B) 62
    C) 158
    D) 166
    E) 168
    View Answer
    Option C
    Solution
    :
    Unmarried Male in D= 96
    Unmarried Male in Company A who are transferred to D = 124-62=62
    Unmarried Male in Company D(new)= 96+62=158

Direction (6-10): In the table below data related to five items A,B,C,D and E are given. Cost Price(in Rupees), Marked Price(in Rupees), Selling Price(in Rupees) , Discount percentage and Profit percentage of some items are given. Some values are missing in the table. Find the values on the basis of given information and answer accordingly.

Item Cost Price (in Rs.) Marked Price (in Rs.) % discount % Profit Selling Price (in Rs.)
A 10% 180
B 10%
C 110 5% 29(6/11)%
D 300 400 340
E 500

 

  1. If the marked price of item B is Rs 100 more than the marked price of item A. Then find the Selling price of item B.
    A) Rs 250
    B) Rs 270
    C) RS 300
    D) Rs 280
    E) Cannot be determined
    View Answer
    Option B
    Solution
    :
    MP of A = 180*100/90= 200
    MP of B= 200+100=300
    SP of B= 300*90/100=Rs 270
  2. The cost price of item A is how much less than its marked price(in Rupees) if the profit % after selling item A is double the % discount offered on Item A.
    A) Rs 60
    B) Rs 55
    C) Rs 45
    D) Rs 40
    E) Rs 50
    View Answer
    Option E
    Solution
    :
    %P=20% =>CP=Rs 150
    MP=180*100/90=Rs 200
    diff=200-150=Rs 50
  3. Find the difference between Marked Price and Selling Price of item C.
    A) Rs 7.5
    B) Rs 8
    C) Rs 10
    D) Rs 50
    E) Rs 5
    View Answer
    Option A
    Solution
    :
    SP=110*([100+ 29(6)/11)/100]= Rs 142.5
    MP=142.5*100/95= Rs 150
    Difference = 150-142.5= Rs 7.5
  4. Find the profit % of item E if the % discount od item E = % discount of item C and the Cost Price of E is 1.5 times the cost price of Item D.
    A) 5%
    B) 6%
    C) 5(5/9)%
    D) 6(1/3) %
    E) None of these
    View Answer
    Option C
    Solution
    :
    CP(E)= 1.5*300=Rs 450;
    SP = 500*95/100 =Rs 475
    %P=(475-450)/450 *100=50/9%= 5(5/9)%
  5. Find the % discount and % profit of item D.
    A) Discount= 10% ; Profit= 13(2/3)%
    B) Discount= 25% ; Profit= 15%
    C) Discount= 10% ; Profit= 18%
    D) Discount= 15% ; Profit= 13(1/3)%
    E) None of these
    View Answer
    Option D
    Solution
    :
    %d= (MP-Sp)/MP*100
    %p= (SP-CP)/CP*100

 

Related posts

7 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Set 15 (Missing DI)”

  1. akduuuuuu

    thankyou mam 🙂

  2. sTrike Like a Puma

    Thank u

  3. Arnav

    maam can u pls expln Q8
    soln

    1. In which step do u have doubt ??

Leave a Comment