# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions – Set 77

Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the questions given below:

1. What was the average profit earned by all the three companies in the year 2012?
A) 183 1/3
B) 155 2/3
C) 162
D) 170
E) None
Option A
Solution:

Profit earned in 2012 by 3 companies= 210+120+220=550.
Then average =550/3=183 1/3.
2. In which of the following years was the difference between the profits earned by company B and company A the minimum?
A) 2010
B) 2011
C) 2015
D) 2014
E) None
Option B
Solution:

In line graph it is clear that in the year 2011, the difference is minimum.
3. In which of the following years was the total profit earned by all three companies together the highest?
A) 2013
B) 2010
C) 2015
D) 2014
E) None
Option C
Solution:

Profit earned in 2010 by 3 companies= 110+150+310=570.
Profit earned in 2011 by 3 companies= 180+200+150=530.
Profit earned in 2012 by 3 companies= 210+120+220=550.
Profit earned in 2013 by 3 companies= 130+230+280=640.
Profit earned in 2014 by 3 companies= 280+320+190=790.
Profit earned in 2015 by 3 companies= 300+250+260=810.
The highest profit earned in the year 2015.
4. What was the approximate percentage increase/decrease in the profit earned by Company B from 2010 to 2012?
A) 15%
B) 30%
C) 25%
D) 20%
E) None
Option D
Solution:

150  ==100%
(150-120)30 ? = 20%.
5. What was the difference between the profit earned by company A in 2013 and 2014 and the profit earned by company C in 2010 and 2012?
A) 130
B) 120
C) 110
D) 140
E) None
Option B
Solution:

Profit earned by company A in 2013 and 2014 =130+280=410
Profit earned by company C in 2010 and 2012 =310+220=530
Difference=530-410=120.

Directions (6-10): Refer the table and answer the following questions.
Total Number of People Visiting Museum = 17600

1. If the total number of persons visiting Museum R is 2000. Then number of children visiting Museum R approximately what percent of the total number of person visiting all the Museum together?
A) 3.7%
B) 2.5%
C) 2.27%
D) 4%
E) None
Option C
Solution:

% of Children = 100 – (45 + 35) = 20%
20% of 2000 =400
17600 == 100
400 ? ==> 2.27%
2. If the number of men visiting Museum Q is 800 and the women visiting Museum U is 1152. Then the number of children visiting Museum U is what percent of the number of Children visiting Museum Q?(approx.)
A) 122%
B) 135%
C) 118%
D) 109%
E) None
Option A
Solution:

Men visiting Museum Q 25% =800
Then Children 35%=1120.
Women visiting Museum U 32% =1152
Then Children 38%=1368.
1120 == 100
1368 ? =122%
3. Total number of Children and Women visiting Museum P is 1500. The difference between the total number of Men and Women visiting Museum R is 200. What is the ratio of the number of Men Visiting Museum P and the number of children visiting Museum R together?
A) 3:2
B) 2:3
C) 5:2
D) 2:5
E) None
Option C
Solution:

Number of Men visiting Museum P
(100-40) 60 == 1500
40 ? ==> 1000.
Number of children visiting Museum R
(45-35) 10 == 200
20 ? ==> 400
Ratio 1000:400=5:2.
4. If the %ge of Men & Women together visiting Museum T is 75% and the %ge of Children visiting Museum P is 30%. What is the average percent of women Visiting T, P, R and U all the Museum together?
A) 34
B) 36
C) 32.6
D) 35.5
E) None
Option D
Solution:

%ge of women in T=30+x=75==>x=45
%ge of women in P= 100 –(30+40)=30
Then average =(45+30+35+32)/4=142/4=35.5
5. Total number of Men and Children visiting Museum S is 1575. The difference between the total number of Children and Women visiting Museum U is 216. What is the total number of women visiting Museum S and the number of men visiting Museum U ?
A) 3005
B) 2820
C) 3625
D) 2565
E) None
Option A
Solution:

Women visiting Museum S
45 == 1575
55 ? ==> 1925
Men visiting Museum U
6 (38-32) == 216
30 ? ==> 1080
Then Total=1925+1080=3005.

## 5 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions – Set 77”

1. Aakanksha Berwal

Is there any pdf which has all your DI sets at one place?

1. Jecrc Jaipur

ibpsguide se le lo new type ki pdf

2. Jai"The Viper"

YES I HAVE

2. MANJEET CHOUDHARY

answer of first 183 1/3 or 183 1/3 lakh?? anyone please clear my doubt

3. Jai"The Viper"

10/10