Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions – Set 72

Direction (1-5): The following table shows the expenditure and income of a certain company in 5 years. Upon which its profit% and loss% are also given. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.


  1. Profit in 2013 is how much percent more as compared to profit in 2011?
    A) 63.23%
    B) 56.76%
    C) 45.83%
    D) 59.82%
    E) 44.98%
    View Answer
    Option C
    Solution
    :
    In 2011, profit = 15/100 * 96 = 14.4 millions
    In 2013, profit = 80/100 * 105 = 21 millions
    Required % =(21 – 14.4)/14.4 * 100 = 45.83%
  2. In 2015, expenditure of company was 15% more as compared to 2012. Find income generated by company in 2015.
    A) 125.488 millions

    B) 124.488 millions
    C) 125.468 millions
    D) 116.488 millions
    E) 115.488 millions
    View Answer
    Option A
    Solution
    :
    In 2015, expenditure = 115/100 * 124 = 142.6 miilions
    So income = 88/100 * 142.6 = 125.488 millions
  3. Loss incurred by company in 2012 was 16.6 millions more than profit of company in 2011, what is the loss% incurred by company in 2012? 
    A) 17% 
    B) 28%    
    C) 22%   
    D) 25%
    E) 23%     
    View Answer
      Option D
    Solution
    :
    Profit in 2011 = 15/100 * 96 = 14.4 millions
    So loss in 2012 = 16.6 + 14.4 = 31 millions
    So loss% = 31/124 * 100 = 25%
  4. In 2014, profit% of company was 60% more than in 2011. Find percent increase (approximately) in expenditure of company in 2014 as compared to previous year.
    A) 41%
    B) 29% 
    C) 45%
    D) 34%
    E) 38%
    View Answer
      Option E
    Solution
    :
    In 2014, profit% = 160/100 * 15 = 24%
    So expenditure in 2014  = 179.8 * 100/124 = 145 millions
    So required % = (145-105)/105 * 100 = 38%
  5. Using the data from table and above 4 questions, find the average profit of company in all years.
    A) 4.4176 millions
    B) 4.4176 millions
    C) 4.4176 millions
    D) 4.4176 millions
    E) 4.4176 millions
    View Answer
    Option B
    Solution
    :
    Profit in 2011 = 14.4 millions
    Loss in 2012 = 31 millions
    Profit in 2013 = 21 millions
    Profit in 2014 = 24% of 145 = 34.8 millions
    Loss in 2015 = (142.6 – 125.488) = 17.112 millions
    So average = (14.4 – 31 + 21 + 34.8 – 17.112)/5 = 4.4176 millions

Direction (6-10): Study the following table to answer the questions that follow. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.

  1. To fill a tank, pipes A and C were opened at 2:10 PM. After 5 minutes pipe A was closed and at the same time pipe P got opened. After some time it was found that tank was 2/3rd empty, at what time it was observed?
    A) 2:32 PM
    B) 2:30 PM
    C) 2:27 PM
    D) 2:35 PM
    E) 2:20 PM
    View Answer
    Option D
    Solution
    :
    A and C work for 5 minutes – (1/15 + 1/25) * 5 = 8/15 tank fill
    Now A was closed and C and P work

    In 1 minute they work = (1/25 – 1/20) = -1/100 — means empty
    let they C and P work for x minutes up to when tank was found 2/3rd empty
    So
    8/15 + (-1/100)*x = 1/3        ….   [ 1/3rd tank is fill at this time]
    Solve,  x = 20 mins
    So the time when 2/3rd empty tank was observed – 2:10 + 5 minutes + 20 minutes = 2:35 PM
  2. A tank was 2/5th full. To fill it more, pipe D was to be opened, but accidentally pipe Q got opened. When it was noticed after 4 minutes, pipe Q was closed. And now to fill tank quickly, pipe C was opened. What time could have been saved if pipe Q was not opened?
    A) 7.45 minutes  
    B) 5.35 minutes  
    C) 5.25 minutes  
    D) 8.35 minutes  
    E) 7.25 minutes  
    View Answer
    Option E
    Solution
    :
    Tank was 2/5th full. So to fill 3/5th tank, D will take 3/5 * 30 = 18 minutes …………………….(1)
    Now

    Pipe Q was opened for 4 minutes, so it emptied = 1/16 * 4 = 1/4th tank
    Now tank filled is = 2/5 – 1/4 = 3/20
    Now pipe C was opened, to fill 17/20th tank, C takes = 17/20 * 25 = 85/4  = 21.25 minutes
    So total time now taken to fill tank = 4 + 21.25 = 25.25 minutes  ……………………..(2)
    So time that could have been saved = 25.25 – 18 = 7.25 minutes  
  3. There was some garbage in a tank. To remove the garbage, pipes A and R worked alternately for 3 minutes each starting with A. The procedure continued for 24 minutes, after which pipes A and D were opened to fill the tank. If the tank was filled in next 7 minutes, find the time in which pipe R can empty the full tank.
    A) 24 minutes
    B) 28 minutes
    C) 18 minutes
    D) 20 minutes
    E) 32 minutes
    View Answer
    Option A
    Solution
    :
    Procedure continued for 24 minutes, so pipes A and R both worked for 12 minutes each, giving 3 minutes each in turn.
    So in 12 minutes, pipe A’s work = 1/15 *12 = 4/5
    In 12 minutes, pipe R’s work = 1/x *12 = 12/x       [Let x = time in which pipe R can empty the tank]
    Now A and D worked for 7 minutes, so their work in 7 minutes = (1/15 + 1/30) * 7 = 7/10
    So 
    4/5 – 12/x + 7/10 = 1
    Solve, x = 24 minutes
  4. A tank is to be filled by using pipes B and D simultaneously. After 9 minutes, some garbage was observed in tank so pipes B and D were closed and pipe S was opened. After 6 minutes, it was found, that tank is clean so pipe S was closed and again pipes B and D were opened, after which they filled the tank in 6 minutes. If pipe S alone can empty 2/9th tank in 4 minutes, in how much time pipe B can fill the fill tank?
    A) 20 minutes
    B) 16 minutes
    C) 15 minutes
    D) 24 minutes
    E) 18 minutes
    View Answer
    Option E
    Solution
    :
    S can empty 2/9th tank in 4 minutes, so full tank in 9/2 * 4 = 18 minutes
    So now
    (1/B + 1/30) * 9 + (-1/18) *6 + (1/B + 1/30) * 6 = 1
    (1/B + 1/30) * 15 = 1 + 1/3
    (1/B + 1/30) * 15 = 4/3
    Solve, B = 18
  5. Using the data from table and above questions, which of the following combination of pipes will fill the tank in less time as compared to other combinations given?
    A) A-B-S
    B) B-C-P
    C) A-D-Q
    D) A-B-P
    E) B-D-R
    View Answer
    Option D
    Solution
    :
    A) A-B-S 
    [1/15 + 1/18 – 1/18] — 1/15 so this combination will fill tank in 15 minutes 
    B) B-C-P
    [1/18 + 1/25 – 1/20] — 41/900 so this combination will fill tank in 900/41 = 21.9 minutes
    Similarly
    C) A-D-Q — 80/3  = 26.6 minutes
    D) A-B-P — 180/13  = 13.8 minutes
    E) B-D-R — 360/17 = 21.2 minutes

Click here for Data Interpretation Sets

Click here for Chapter based Data Interpretation

 

Related posts

15 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions – Set 72”

  1. Barish!!

    thanku mam 🙂

  2. jaga

    q7 n 8 samjh mai nahi arha
    Thank u mam

        1. In 7th,

          tank was 2/5th full. Now pipe Q was opened for 4 minutes. in 4 minutes it emptied 1/4th water of tank, now 2/5th was full and emptied 1/4th.
          So 3rd step says
          Now tank filled is = 2/5 – 1/4 = 3/20
          So now remaining tank to fill is 1 – 3/20 = 17/20 na which will be filled by pipe C

        2. In 8th
          A worked for 3 minutes, then R for 3 mins, then A – 3 minutes…so on up to 24 minutes

          So A for 3+3+3+3 = 12 minutes
          and R also for 12 minutes

          Now steps::::
          So in 12 minutes, pipe A’s work = 1/15 *12 = 4/5
          In 12 minutes, pipe R’s work = 1/x *12 = 12/x [Let x = time in which pipe R can empty the tank]

          Next A and D work

          1. heena

            @Shubhra_AspirantsZone:disqus mam questn 8 me 3 min ka koi role kyo ni h..only 12 mins have taken..why

          2. 3 min ka role ye btane ke liye hai ki dono ne equal time hi kaam kiya hai 24 mins me

            kuki dono 3 mins each kaam kar rahe hai, to 12 mins each ka bna,
            tabhi A and B ka 12 mins ka work find out kiya

          3. heena

            Ok mam..ab smjh aya ka 3 min ka koi mtlb ni h..kyo k vo alternet to kr hi rhe h..ussi se PTA chal rha h

  3. ABC-XYZ-123

    Q.No.6, anyone solve x value

    1. 8/15 + (-1/100)*x = 1/3
      8/15 – 1/3 = x/100
      3/15 = x/100
      1/5 = x/100
      x = 20

      1. ABC-XYZ-123

        Thank u mam

  4. @【*

    Mam in ques 2 option a and d are same
    So giving preference to first option right na??

    1. same by mistake, changed
      In exam, they do not remain same

Leave a Comment