Quantitative Aptitude: Number Series Set 27

Directions: The following series are based on a specific pattern. In these series one number is wrong, find that odd one.

  1. 5, 12, 23, 50, 141, ?
    A) 415
    B) 430
    C) 439
    D) 488
    E) 452
    View Answer
     Option D
    Pattern: 
    5……….12………23………..50……….141…………488
    ….+7…….+11……….+27……….+91………+347
    ………+4……..+16……….+64………+256
  2. 7, 13, 25, 45, 75, ?
    A) 117
    B) 153
    C) 209
    D) 123
    E) 141
    View Answer
     Option A
    Pattern:  
    7 + (2×3) = 13
    13 + (3×4) = 25
    25 + (4×5) = 45
    45 + (5×6) = 75
    75 + (6×7) = 117
  3. 4, 11, 19, 41, ?, 161
    A) 62
    B) 108
    C) 79
    D) 90
    E) 85
    View Answer
     Option C
    Pattern: 
    4 × 2 + 3 = 11
    11 × 2 – 3 = 19
    19 × 2 + 3 = 41
    41 × 2 – 3 = 79
    79 × 2 + 3 = 161
  4. 4, 8, 21, 59, ?, 314
    A) 146
    B) 134
    C) 125
    D) 191
    E) 126
    View Answer
     Option A
    Pattern: 
    4……….8………21………..59……….146…………314
    ….+4…….+13…….+38………+87………+168
    ………+32…….+52……..+72………+92
  5. 11, 6, 5, 9, 16, ?
    A) 66.5
    B) 78.5
    C) 89.5
    D) 42.5
    E) 31.5
    View Answer
     Option D
    Pattern: 
    11 ×0.5 + 0.5 = 6
    6 ×1 – 1 = 5
    5 ×1.5 + 1.5 = 9
    9 ×1 – 1 = 16
    16 ×2.5 + 2.5 = 42.5
  6. 5, 8, 28, 162, ?, 12870
    A) 1738
    B) 2318
    C) 1288
    D) 2224
    E) 2950
    View Answer
     Option C
    Pattern: 
    ×2 – 2, ×4 – 4, ×6 – 6, ×8 – 8, ×10 – 10.
  7. 3, 5, 10, 20, 37, ?
    A) 68
    B) 77
    C) 78
    D) 61
    E) 63
    View Answer
     Option E
    Pattern: 
     + (12+1), + (22+1), + (32+1), + (42+1), + (52+1)
  8. 21, 35, 56, 91, 154, ?
    A) 273
    B) 289
    C) 231
    D) 240
    E) 245
    View Answer
     Option A
    Pattern:
    21 × 2 – 7 = 35
    35 × 2 – 14 = 56
    56 × 2 – 21 = 91
    91 × 2 – 28 = 154
    154 × 2 – 35 = 273
  9. 5, 7, 11, 37, 143, ?
    A) 733
    B) 721
    C) 764
    D) 750
    E) 784
    View Answer
     Option B
    Pattern: 
    5 × 1 + 2 = 7
    7 × 2 – 3 = 11
    11 × 3 + 4 = 37
    37 × 4 – 5 = 143
    143 × 5 + 6 = 721
  10. 5, 7, 25, 131, ?, 8335
    A) 865
    B) 914
    C) 1025
    D) 802
    E) 925
    View Answer
     Option E
    Pattern: 
    5 × 1 + 2 = 7
    7 × 3 + 4 = 25
    25 × 5 + 6 = 131
    131 × 7 + 8 = 925
    925 × 9 + 10 = 8335

Click here for more Number Series Questions

 

Related posts