Quantitative Aptitude: Number Series Set 18

Directions: What will come in place of (?) in following series following a certain pattern?

  1. 375, 75, 30, 18, ?, 14.4
    A) 15
    B) 15.2
    C) 16
    D) 14.4
    E) 16.5
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    Here last value is in decimals
    So there is a possibility that the numbers are multiplied or divided by some decimal quantity
    × 0.2, × 0.4, × 0.6, × 0.8, × 1.0
  2. 25, 89, 332, 588, 713, ?
    A) 855
    B) 856
    C) 749
    D) 860
    E) 785
    View Answer
    Option C
    Pattern:  
    When the number increase suddenly, we use multiplication to find pattern. But here they are not increasing suddenly, so try addition/subtraction
    25 + 26, 89 + 35, 332 + 44, 588 + 53, 713 + 62
  3. 18, 36, 62, 96, 138, ?
    A) 172
    B) 206
    C) 244
    D) 220
    E) 188
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    18 + 18 = 36
    36 + (18+8) = 36 + 26 = 62
    62 + (26+8) = 62 + 34 = 96
    96 + (34+8) = 96 + 42 = 138
    138 + (42+8) = 188
  4. 16, 24, 60, 210, 945, ?
    A) 5197.5
    B) 4234.5     
    C) 5848.5
    D) 4113.5
    E) 5434.5
    View Answer
    Option A
    Pattern:
    16×1.5, 24×2.5, 60×3.5, 210×4.5, 945×5.5
  5. 8, 18, 86, 308, 828, ?
    A) 1955
    B) 1902
    C) 1406
    D) 1838
    E) 1629
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    8 + (2^3 + 2) = 18,
    18 + (4^3 + 4) = 86,
    86 + (6^3 + 6) = 308,
    308 + (8^3 + 8) = 828,
    828 + (10^3 + 10) = 1838
  6. 16, 20, 28, 27, 42, ?
    A) 26
    B) 45
    C) 67
    D) 42
    E) 32
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    16………. 20……….. 28…………. 27………. 42……….. 32
    .     +4          +8              -1             +15          -10       
    .          +22            -32            +42            -52
  7. 5, 7, 11, 37, ?, 721
    A) 143
    B) 294
    C) 138
    D) 147
    E) 256
    View Answer
    Option A
    Pattern:
    5*1 + 2, 7*2 – 3, 11*3 + 4, 37*4 – 5, 143*5 + 6
  8. 21, 33, 85, 301, 1359, ?
    A) 6066
    B) 7359
    C) 7480
    D) 6242
    E) 5155
    View Answer
    Option C
    Pattern:
    ×1.5 + 1.5, ×2.5 + 2.5,  ×3.5 + 3.5,  ×4.5 + 4.5, ×5.5 + 5.5,        
       
  9. 6, 9, 24, 90, 432, ?
    A) 2380
    B) 1340
    C) 2460
    D) 2520
    E) 1420
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    6×2 – 6/2 = 9,
    9×3 – 9/3 = 24,
    24×4 – 24/4 = 90,
    90×5 – 90/5 = 432,
    432×6 – 432/6 = 2520
  10. 4, 13, 41, 126, ?, 1151
    A) 382
    B) 688
    C) 453
    D) 562
    E) 436
    View Answer
    Option A
    Pattern:
    4×3 + 1 = 13,
    13×3 + 2 = 41,
    41×3 + 3 = 126, 
    126×3 + 4 = 382, 
    382×3 + 5 = 1151  

 

 

 

 

Related posts

/