# Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 29

Data Interpretation Practice Sets for SBI PO 2017, IBPS PO, NIACL, NICL, LIC, Dena Bank PO PGDBF, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams

Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the questions that follow:

From a school a total of 1320 students chose – Law, B.Com, B.Tech and B.Sc as their streams after class 12. 55% of the total students are boys. The number of boys who chose Law is 12 less than 2/11 of the total boys. The number of boys who chose BTech is 25% more than number of boys who chose Law. The number of boys who chose B.Com is 50 more than the number of girls in B.Tech. Total number of girls who chose B.Com and B.Sc is 284. Total number of students who chose Law is 260. Number of girls in B.Com is 50 less than the number of girls in B.Tech. Number of boys who shoes B.Sc is 16 more than 10/33 of the total number of boys.

1. Number of girls who chose Law is what percent less than the number of boys who chose BCom?
A) 17 6/11%
B) 38 7/8%
C) 34 2/3%
D) 36 4/11 %
E) 29 3/10%
Option D
Solution:

Total students = 1320
Boys = 55% of 1320 = 726
So number of girls = 1320 – 726 = 594
Boys in Law = 2/11 * 726 – 12 = 120
Total in Law = 260, so girls in Law = 260 – 120 = 140
Boys in BSc = 10/33 * 726 + 16 = 236
Boys in BTech = 25% more than in Law = 125/100 * 120 = 150
So boys in Law + BCom + BTech + BSc = 726
So 120 + BCom + 150 + 236 = 726
So boys who chose BCom = 220
Girls in BTech = 220 – 50 = 170
So girls in Bcom = 170 – 50 = 120
Now girls in Law + BCom + BTech + BSc = 594
140 + 120 + 170 + BSc = 594
So girls in BSc = 164
So 2. What is the ratio between the number of girls who chose Law and BCom together and the number of boys in same stream together?
A) 12 : 15
B) 13 : 17
C) 16 : 13
D) 15 : 19
E) 19 : 15
Option B
Solution:

(140+120) : (120+220) = 26 : 34 = 13 : 17
3. Boys who chose Law and BTech together are what percent of total boys?
A) 34.25%
B) 19.26%
C) 25.66%
D) 37.19%
E) None of these
Option D
Solution:

Required % = (120+150)/726 * 100 = 37.19%
4. What is the total number of students who chose Btech?
A) 320
B) 330
C) 340
D) 310
E) 350
Option A
Solution:

150+170 = 320
5. Girls who chose BSc is what percent of number of boys who chose Law and BTech together?
A) 58.99%
B) 61.67%
C) 57.33%
D) 60.74%
E) None of these
Option D
Solution:

Required % = 164/(120+150) * 100 = 60.74%

Directions (6 – 10): Study the following pie-charts carefully and answer the questions that follow:
The pie charts show the percentage wise distribution of employees in 3 departments – A, B, C of a company in 2 different cities – P, Q. There are 4 departments in each city, but the data given is of 3 departments. 1. In which of the 3 departments given, total number of employees is greater in both cities?
A) A
B) B
C) C
D) Both A and B
E) Both A and C
Option A
Solution:

In A = 36% of 3500 + 34% of 4200 = 2688
In B = 40% of 3500 + 28% of 4200 = 2576
In C = 24% of 3500 + 38% of 4200 = 2436
2. If a 4th department is also included, the percentage of employees in department B in city P will become 50% of the total employees in city P. What is the number of employees in the 4th department in city P?
A) 1200
B) 1300
C) 1500
D) 1400
E) None of these
Option D
Solution:

Let number of employees in 4th Dept. = x
In dept. B employees are = 40/100 * 3500 = 1400
So
1400/(1400+x) * 100 = 50
Solve, x = 1400
3. If the number of employees in 4th department is 124 more in city P than number of employees in department C in city Q, then number of employees in 4th department in city P makes what percent of total employees in city P?
A) 25.23%
B) 28.56%
C) 35.38%
D) 30.84%
E) 32.95%
Option E
Solution:

Number of employees in department C in city Q = 38/100 * 4200 = 1596
So, number of employees in 4th department in city P = 1596 + 124 = 1720
So total employees in city P becomes 1720+3500 = 5220
So required % = 1720/5220 * 100 = 32.95%
4. Total number of employees in departments B and C together in city P makes what percent of the total employees in departments B and C together in both cities?
A) 41.32%
B) 45.98%
C) 44.69%
D) 46.33%
E) 49.67%
Option C
Solution:

Take data from 1st questions
OR
Number of employees in departments B and C together in city P = 64% of 3500 = 2240
Number of employees in departments B and C together in city Q = 66% of 4200 = 2772
Required % = 2240/(2240+2272) * 100 = 44.69%
5. Find the ratio between the number of employees in departments A and C together in city P and that in same departments together in city Q.
A) 17 : 28
B) 21 : 29
C) 12 : 37
D) 24 : 35
E) 25 : 36
Option E
Solution:

Required ratio =
60/100 * 3500 : 72/100 * 4200 = 25 : 36

## 25 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Data Interpretation Questions Set 29”

1. sachin shukla@ my turn 2017

ty

2. Soniya Nagpal

The no. Of boys should be 50 more than the no. Of girls in b.tech and girls are 164 so boys should be 214 not 220. Please reply

1. Shubhra

Girls in btech is 170 not 164

1. Soniya Nagpal

Thanks

3. Pradeep Narayan

mam caselet dis ko solve krne ka koi easy way h……????

1. Shubhra

Caselet ko as a puzzle leke solve karo

1. Pradeep Narayan

WO MAM…CIRCLE BNA K SOLVE KRTE H NAA WO MAX KITNE TAK APPLICABLE H……:))

1. Shubhra

Vo to venn diagram vale question me hota hai. Like diya ho ki only A me itne hai. Only B and C together me itne hai.

Yahn vo applicable nhi hai

1. Pradeep Narayan

YESSS MAM GOT IT BUT MUJHE AB BHI SMJ NHI AAYA HOW TAKEN 25% MN WO LINE POST KRTA HU PLZ EXPLAIN IT MAM…:))))

4. Pradeep Narayan

MAM… BOYS IN B TECH IS 25 % MORE THAN BOYS IN LAW TOH GIVEN HI NHI H THEN HOW CALCULATED B TECH BOYS MAM…NI SAMJ AAYA…:)))

1. Shubhra

Boys In law k bare me diya hua hai na

Boys in Law = 2/11 * 726 – 12 = 120

Yahn se in btech ka nikl jaega

1. Pradeep Narayan

HOWWWW????????

1. Shubhra

The number of boys who chose Law is 12 less than 2/11 of the total boys.

Ye hai na. yahn se law ka find

1. Pradeep Narayan

MAM THEN ASLO V HAVE TO UNKOWN QUANTITY B TECH AND B COM????

2. Pradeep Narayan

LAW OR B TECH K BCH KOI RELATION NHI DIA HUA H MAM???

3. Pradeep Narayan

V CAN FIND LAW AND BSC BUT HOW TO FIND B TECH AS NO RELATION IS GIVEN FOR THAT MAM….BUT IN SOLN 25% IS TAKEN WO LINE NI SAMJ AAYI MUJHE..:))))

4. Shubhra

Yes it should be
The number of boys who chose Law is 12 less than 2/11 of the total boys. The number of boys who chose BTech is 25% more than number of boys who chose Law.

5. Pradeep Narayan

IN QUESTION NA MAM….THEN IT CAN B SOLVED…:)))

6. Shubhra

Yes

7. Pradeep Narayan

OKKKZZZZ…..mam ab aa jayegaaaa……thank yuu mam…;))))

8. Pradeep Narayan

Boys in BTech = 25% more than in Law = 125/100 * 120 = 150 MAM YEH LINE KHA SE AAYI YEH SMJ NI AAYA BCOZ QUESTION MN NI DIA H ….THEN HOW…????

5. Pradeep Narayan

more caselets di mam…….:))))

6. jaga

mam…q7 ka solution kuch samjh mai nahi araha

1. Shubhra

Jo given pie chart hai usme only 3 depts k bare me diya hai.
Like a me 4 hai. B me 5. C me 4 and D me 6.
To a b and c ka data diya hai with total 4+5+4 = 13
Now D be include kar liya.

Ab total number increase hga. To 13+6 is 18
Now is 18 ka 50% B ban jata hai.
Yhi concept hai 7th me

7. Arun v Kumar

mam on the 7th question as per the answer when 1400 is included total employees become 4900 but b is having only 1400 which is not the 50% mam pls help totally confused