 # Quantitative Aptitude: Mensuration Set 2

1. The parameter of a square is equal to the perimeter of a rectangle of length 14 cm and breadth 20 cm. Find the circumference of a semicircle (approx.) whose diameter is equal to the side of the square.
A) 32 cm
B) 22 cm
C) 30 cm
D) 27 cm
E) 19 cm
Option D
Solution:

Parameter of square = 2 * (14+20) = 68cm
So side of square = 68/4 = 17 cm
So diameter of semicircle = 17 cm
So circumference of a semicircle = πr = 22/7 * 17/2 = 27 cm
2. There are two circles of different radius such that radius of the smaller circle is three – sevens that of the larger circle. A square whose area equals 3969 sq cm has its side as thrice the radius of the larger circle. What is the circumference of the smaller circle?
A) 59 cm
B) 56.5 cm
C) 49.5 cm
D) 65.5 cm
E) 62 cm
Option B
Solution:

Side of square = √3969 = 63 cm
So radius of larger circle = 1/3 * 63 = 21 cm
So radius of smaller circle = 3/7 * 21 = 9 cm
So circumference of smaller circle = 2 * 22/7 * 9 = 56.5 cm
3. A Birthday cap is in the form of a right circular cone which has base of radius as 9 cm and height equal to 12 cm. Find the approximate area of the sheet required to make 8 such caps.
A) 3225 cm2
B) 3278 cm2
C) 3132 cm2
D) 3392 cm2
E) 3045 cm2
Option D
Solution:

r = 9, h = 12
So slant height, l = √(92+122) = 15 cm
So curved surface area of a cap = πrl = 22/7 * 9 * 15 = 424 sq. cm
So curved surface area of 8 such cap = 424*8 = 3392 sq. cm which is also equal to area of sheet required to make 8 such caps
4. The barrel of a fountain pen is cylindrical in shape which radius of base as 0.7 cm and is 5 cm long. One such barrel in the pen can be used to write 300 words. A barrel full of ink which has a capacity of 14 cu cm can be used to write how many words approximately?
A) 598
B) 656
C) 508
D) 545
E) 687
Option D
Solution:

Volume of the barrel of pen = πr2h = 22/7 * 0.7*0.7 * 5 = 7.7 cu cm
A barrel which has capacity 7.7 cu cm can write 300 words
So which has capacity 14 cu cm can write = 300/7.7 * 14 = 545 words
5. A vessel is in the form of a hemi-spherical bowl on which is mounted a hollow cylinder. The diameter of the sphere is 14 cm and the total height of vessel is 15 cm, find the capacity of the vessel.
A) 1977.23 cm3
B) 1999.45 cm3
C) 1840.67 cm3
D) 1950.67 cm3
E) 1833.27 cm3
Option D
Solution: Diameter is 14, so radius is 7 cm
Total height = 15 cm, so height of cylinder = 15-7 = 8 cm (because height of hemisphere is same as its radius)
Capacity of vessel = volume of cylinder + vol of hemisphere
So = πr2h + 2/3 *πr3
= 22/7 * 7 * 7 * 8 + 2/3 * 22/7 * 7 * 7 * 7
= 1232 + 718.67
= 1950.67 cu cm
6. A car has wheels of diameter 70 m. How many revolutions can the wheel complete in 20 minutes if the car is travelling at a speed of 110 m/s?
A) 550
B) 580
C) 630
D) 640
E) 600
Option E
Solution:

Radius of wheel = 70/2 = 35 cm
Distance travelled in one revolution = 2πr = 2 * 22/7 * 35 = 220 cm
Let the number of revolutions made by wheel is x
So total distance travelled = distance travelled in one revolution * number of revolutions
So total distance travelled = 220x cm
20 mins = 20*60 seconds
Speed of car = 220x/(20*60)
So 110 = 220x/(20*60)
Solve, x = 600
7. A clock has its minute hand of length 7 cm. What area will it swept in covering 10 minutes?
A) 32.17 cm2
B) 35.67 cm2
C) 45.45 cm2
D) 41.23 cm2
E) None of these
Option B
Solution:

Length will be the radius, so r = 7cm
Minute hand covers 360o in 60 minutes
So in 10 minutes it covers = 60o
Area of arc = angle it makes/360 * πr2
So area covered = 60/360 * 22/7 * 7 * 7 = 25.67
8. Find the area of shaded region (approximately) in the given figure if AB = 12 cm and BC = 9 cm with O being the centre of circle. A) 40 cm cm2
B) 27 cm cm2
C) 23 cm2
D) 39 cm2
E) 34 cm2
Option E
Solution:

ABC forms a right angles triangle, so AC = √(9^2 + 12^2) = 15 cm
So diameter of circle = 15 cm, so radius = 15/2 cm
Area of semicircle = ½ * 22/7 * 15/2 * 15/2 = 88.39 sq cm
Area of triangle = 1/2 * base * height = 1/2 * 9 * 12 = 54 sq cm
So area of shaded region = 88.39 – 54 = 34
9. The diameters of the internal and external surfaces of a hollow spherical shell are 10cm and 6 cm respectively. If it is melted and recasted into a solid cylinder of length 8/3 cm, find the diameter of the cylinder.
A) 28√2 cm
B) 14√2 cm
C) 26√2 cm
D) 18√2 cm
E) 22√2 cm
Option A
Solution:

External diameter of a sphere = 10 cm
Internal diameter of the sphere = 6 cm
Volume of the sphere = 4/3 π (R3 – r3)
= (4/3) (22/7) (103 – 63)
= (4/3) (22/7) (784)
= 9856 / 3 cm3
Height of the cylinder formed = 8/3 cm
Let the radius of the cylinder be ‘r’ cm
Volume of the cylinder = πr2h
= 22/7 * r2 * 8/3
= 22/7 * r2 * 8/3 = 9856 / 3
r2 = 392
r = 14√2 cm
So Diameter of the cylinder = 2 x 14√2 =28√2 cm
10. The radii of two cylinders are in the ratio 4 : 5 and their curved surface areas are in the ratio 3 : 5. What is the ratio of their volumes?
A) 11 : 24
B) 13 : 21
C) 7 : 19
D) 11 : 15
E) 12 : 25
Option E
Solution:

r1/r2 = 4/5
CSA1/CSA2 = 2πr1h1/2πr2h2 = 3/5
So h1/h2 = 3/4
Volume1/ Volume2 = πr12h1/ πr22h2 = 12/25

## 21 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Mensuration Set 2”

1. sTrike Like a Puma

Q4. One such barrel in the pen can be used to write 1200 words.
But u used:
A barrel which has capacity 7.7 cm2 can write 300 words

Check this questions please. either should be 1200 words than options doesnt match or vv.

1. Shubhra

Yes yes 300

2. Jeevan

muje dissussion me join hona hai kaise join hote hai pls help mam

1. Suraj
3. •?((¯°·._.• ąʍβɨЌą •._.·°¯))؟•

r = 9, h = 12
So slant height, l = √(92+122) = 15 cm
So curved surface area of a cap = πrl = 22/7 * 9 * 15 = 396 sq. cm
So curved surface area of 8 such cap = 396*8 = 3168 sq. cm which is also equal to area of sheet required to make 8 such caps

22/7 * 9 * 15 = 424.28 sq. cm so curved surface area of 8 such caps = 424.28 * 8 =3394.28 sq. cm
plz do correction mam/sir

1. Shubhra

Yes yes

1. •?((¯°·._.• ąʍβɨЌą •._.·°¯))؟•

ok mam

4. •?((¯°·._.• ąʍβɨЌą •._.·°¯))؟•

Height of the cylinder formed = 8/3 cm
Let the radius of the cylinder be ‘r’ cm
Volume of the cylinder = πr2h
= 22/7 * r2 * 8/3
= 22/7 * r3 * 8/3 = 9856 / 3
r3 = 392
r = 14√2 cm
So Diameter of the cylinder = 2 x 14√2 =28√2 cm

r cube or r square correct plz

1. Shubhra

Square

1. •?((¯°·._.• ąʍβɨЌą •._.·°¯))؟•

thanku mam 🙂

5. Nishu

thanks

6. Catrell

Thank you, I have recently been looking for information approximately
this topic for a while and yours is the greatest I’ve found out so far.
However, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the
source?

7. Lasonya

I’ve been surfing on-line greater than 3 hours these days, but I never discovered any attention-grabbing article
like yours. It’s pretty worth enough for me.
In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the web
shall be much more useful than ever before.

8. Sneakerhead los angeles

I like all the points you’ve made.

9. 먹튀검증

This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
Appreciate it!

10. electric weed eater

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to
return yet again since i have book marked it. Money and
freedom is the best way to change, may you be rich and
continue to guide other people.

11. Top codeless testing tools

890995 553192Hi. Cool article. There is actually a problem with the web website in firefox, and you might want to test this The browser will be the marketplace leader and a huge portion of folks will miss your superb writing due to this problem. 944489

12. mtpolice-01

Article writing is also a fun, if you know then you can write
otherwise it is difficult to write.

13. ¿qué son las escorts de badalona

Simply wish to say your article is as surprising.
The clearness to your publish is simply spectacular and i can think you’re an expert in this subject.
Fine with your permission let me to snatch your RSS feed to keep up to date with
approaching post. Thanks 1,000,000 and please carry on the
gratifying work.

14. så hittar du den rätta dejtingsidan för dig

15. veilige en betrouwbare omgeving