Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 140

Directions(1-5): Read the following table and answer the following question :
Total number of voters in different districts and Percentage of male out of these voters are given.

  1. Find the ratio of the male voters from district D and E together to the female voters form district C, E and F together?
    15:23
    17:32
    11:14
    10:13
    10:31
    Option E
    No. of male voters from district D and E = 250 × 46/100 + 300 × 45/100 = 115 + 135 = 250
    No. of female voters from C, E and F = 370 × 50/100 + 300 × 55/100 + 625 × 68/100
    = 185 + 165 + 425 = 775
    Ratio = 250:775 = 10:31

     

  2. The no. of female voters from district F is what percent more/less than the no. of male voters from district A? (rounded off to nearest integer)
    323%
    313%
    305%
    289%
    311%
    Option C
    No. of female voters from F = 625 × 68/100 = 425
    No. of male voters from A = 350/1 × 30/100 =105
    Req.% = (425−105)/105 × 100 = 304.7% ==305%

     

  3. Total number of male voters from district A and B together are how much more/less than total number of female voters from district E and D together?
    10
    14
    19
    21
    23
    Option D
    No. of male voters from district A and B = 30/ 100 × 350 + 54/100 × 400
    = 105 + 216 = 321
    Total no. of female voters from E and D = 250 × 54/100 + 300 × 55/100
    = 135 + 165 = 300
    Difference = 321 – 300 = 21

     

  4. The average of total voters from district B, C and D together are approximately what percent less/more than the no. of male of voters from districts D,E and F together?
    15.25%
    24.44%
    33.33%
    17.71%
    20.15%
    Option B
    Average no. of voters from district, B, C and D = (400+370+250)/3
    Male voters from D,E, and F together = 250 × 46/100 + 300 × 45/100 + 625 × 32/100
    = 115 + 135 + 200 = 450
    Req. % = (450−340)/450 × 100 = 24.44%

     

  5. Find the ratio of no. of male voters from districts B and E together to the no. of female voters from districts C and A together?
    343:443
    351:430
    357:440
    350:416
    313:413
    Option B
    No. of male voters from B = 400 × 54/100 =216
    No. of male voters from E = 300 × 45/100 =135
    No. of female voters from C = 370 × 50/100 =185
    No. of female voters from A = 350 × 70/100 =245
    Required ratio = 351:430

     

  6. Directions(6-10): Find the missing term ‘?’ of the following series.

  7. 67, 75, 59, 91, 27, ?
    142
    125
    130
    145
    155
    Option E
    8, -16, 32, – 64, 128
    ? = 155

     

  8. 12, 7, 8, 13, 27, ?
    57.7
    60.9
    56.6
    68.5
    61.2
    Option D
    × 0.5 + 1, × 1 + 1, × 1.5 + 1, × 2 + 1, × 2.5 + 1
    27 × 2.5 + 1 = 68.5

     

  9. 15, 24, 49, 98, 179, ?
    290
    2202
    300
    250
    320
    Option C
    +3^2,+5^2,+7^2,+9^2,+11^2
    ? = 300

     

  10. 5, 6, 14, 45, ? , 925
    125
    150
    133
    161
    184
    Option E
    × 1 + 1, × 2 + 2, × 3 + 3, × 4 + 4, × 5 + 5
    ? = 184

     

  11. 9, 11, 22, 51, 107, ?
    150
    178
    165
    199
    200
    Option D
    Double difference
    ? = 199

     


Related posts

Leave a Comment