Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 171

  1. In a jewelry jewels will be rejected if it is 0.05% manufacturing defect. Then how many grams they should examine to reject 2 grams of jewels?
    4000
    3000
    2000
    1500
    4500
    Option A
    Let x be the grams to examine.
    0.05% of x = 2grams.
    0.05 /100 X x = 2
    x = 2 x 100/0.05 => x = 4000.
    So 4000 grams to examine to reject 2grams.

     

  2. Sunil planned to deposits his money in a bank at 20% compound interest .How many years will take the deposits amount tripled?
    5
    6
    7
    8
    4
    Option C
    C.I >3P ( p- principal amt) ( tripled)
    => P ( 1+ r/100)n > 3P
    => ( 1+ r/100)n > 3
    => ( 1+ 20/100)n > 3
    => ( 120/100)n > 3
    => ( 6/5)n > 3
    When n= 7 ie) (6/5)7 > 3 ..Therefore 7 years after he will get the tripled amount.

     

  3. A girl decided to read a book of 1000 pages in 20 days, reading 5hrs/day. How many days will she take to read a book of 1500 days with a rate of 2hrs/day?
    50 days
    75 days
    65 days
    70 days
    60 days
    Option B
    1 day= 5hrs=> 20 days = 20 x 5=100hrs
    ie) she can read 1000 pages in 100 hrs.
    so for 1 hr = 1000/100 = 10 pages she can complete.
    Then 2 hrs , 20 pages she can complete.
    Per day 20 pages , then for 1500 pages = 1500/20 = 75 days to complete.

     

  4. 27.92% of 425.02-24.03% of 299.97= (?)
    Option
    Substituting (?) with “x”
    x=28%×425-24%×300
    x =119 – 72
    x=47

     

  5. If 5 years before the ratio of ages of daughter and father is 3 : 15. After 5 years from now the ratio will become 8: 20. Then Find out the
    age of the father?
    25 years
    40 years
    35 years
    45 years
    30 years
    Option C
    Let the age of daughter before 5 years= 3x
    Let the age of father before 5 years = 15x
    Then , (3x + 10/15x+10) = 8/20
    =>x=2
    So age of father before 5 years= 15x= 15*2 = 30 years
    present age = 30+ 5= 35 years

     

  6. Seetha scored 60 % of marks in Hindi, 70% marks in Science and ” M” marks in Maths.If Maximum marks of each subject is 150 and he scored 70% marks.
    Then find the marks he scored in Maths?
    110
    120
    130
    125
    135
    Option B
    Marks in Hindi = 60/100 * 150 = 90
    Marks in Science = 70/100 * 150 = 105
    Total marks in 3 subjects = 70/100 * 450 =315
    so 90 + 105 +M = 315
    => M= 120

     

  7. Raju bought a LED T.V and got diwali discount 10% on marked price. The showroom got 4% profit .If Raju paid Rs. 40,000,
    then find the marked price of the T.V?
    Rs.45,000
    Rs.42,006
    Rs.46,000
    Rs.46,222
    Rs.43,000
    Option D
    selling price= 104/ 100 * 40, 000 = Rs. 41,600
    Let the marked price be x.
    So,90 % of x = Rs.41,600
    So 100 % of x= (41,600/ 90) * 100 =Rs.46,222

     

  8. From a group of 6 soldiers and 4 police a committee of 5 people is formed for emergency rescue operation.
    The committee is to be formed having atleat 3 soldiers.Find the number of possible ways?
    160
    170
    186
    179
    125
    Option C
    (6C3 * 4C2) + ( 6C4 * 4C1 ) + 6C5 = 120 +60 + 6 = 186

     

  9. A circular frame is inserted in a square frame of area 16 metre square.
    So what is the area of the part of square frame outside the circle?
    2.45
    4.56
    3.43
    5.89
    1.25
    Option C
    Let the side of the square frame = a meter
    area = a 2 = 16
    => a= 4 m
    =>diameter of a circular frame = 4m
    => radius= 2m
    area = 22/ 7 * 2 * 2 =12.57
    So remaing outer area= 16- 12.57=3.43m 2

     

  10. Inlet pipe 1 is 6 times more efficient than inlet pipe 2 to fill the tank.If inlet pipe 1 can fill the tank in 32 min,
    then how much time is taken by both pipes to fill the tank when both the pipes are opened?
    24 min
    36min
    20min
    16 min
    28 min
    Option E
    Let efficiency of pipe 1= 7x
    efficiency of pipe 2= x
    Let both the pipes together can fill the tank in t min
    =>7x * 32 = ( 7x+ x) t
    =>t = 28 min

     

Related posts

Leave a Comment