Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 216

  1. A vessel contains 48 liters mixture of milk and water in the ratio of 5 : 3. If x liter of water is mixed in this mixture, then the ratio of milk to water becomes 3 : 2. What is the value of ‘x’ ?
    4
    3
    5
    2
    6
    Option D
    Quantity of milk in 48 liter of mixture = 48*5/8 = 30
    Quantity of water in 48 liter of mixture = 48*3/8 = 18
    30/18+x = 3/2
    60 = 54 + 3x
    3x = 6
    x = 2

     

  2. A and B can complete a work alone in 48 days and 40 days respectively. A and B started work in together after 10 days, B left the work then in how many days the total work will be completed ?
    14
    42
    28
    22
    36
    Option E
    LCM of 48 and 40 = 240
    Total work = 240
    efficiency of A = 240/48 = 5
    efficiency of B = 240/40 = 6
    A and B complete the work in 10days = (5 + 6)10 = 110
    remaining work = 240 – 110 = 130
    remaining completed by A = 130/5 = 26
    Total days required to complete total work = 26 + 10 = 36 days

     

  3. P sells a mobile to Q at a profit of 25%. Q sells it to R at a profit of 20%. R sells it at a loss of 30% to S. If S days rs.42000 for it, then what is the cost price of the mobile for P ?
    58000
    40000
    52000
    20000
    48000
    Option B
    Let, CP of mobile for P = 100x
    SP of mobile for P = 100x*125/100 = 125x
    CP of mobile for Q = 125x
    SP of mobile for Q = 125*120/5 = 150x
    CP of mobile for R = 150x
    SP of mobile for R = 150x*70/100 = 105x
    CP of mobile for S = 105x
    S pays = 42000
    105x = 42000
    x = 42000/105 = 400
    CP of mobile for P = 100 * 400 = 40000

     

  4. The ratio of speed of boat in still water to that of speed of current is 9 : 5. If the boat can row downstream speed in 8 hours, then what will be time taken by boat to go same distance in upstream speed.
    26 hours
    17 hours
    28 hours
    18 shours
    22 hours
    Option C
    Let, speed of boat in still water = 9x
    and speed of stream = 5x
    downstream speed of boat = 14x
    upstream speed of boat = 4x
    Let distance = D
    D/14x = 8, D = 112x
    Time = 112x/4x = 28 hours.

     

  5. Ram and Rahul started the business with investment in the ratio of 4 : 3. Ram and Rahul invest his amount for 14 months and 12 months respectively. What is the profit sharing ratio of Ram and Rahul ?
    9 : 7
    5 : 3
    4 : 3
    14 : 9
    3 : 8
    Option D
    Profit sharing ratio of Ram and Rahul = (4*14) : (3*12) = 56 : 36 = 14 : 9

     

  6. Directions : In the following questions there are two equations given. you have to solve both the equations and give answer.
    I. 3x^2 – 23x + 40 = 0
    II. 4y^2 + 17y + 15 = 0
    X > Y
    X < Y
    X ≥ Y
    X ≤ Y
    X = Y or no relation.
    Option A
    I. 3x^2 – 15x – 8x + 40 = 0
    3x = 15 , 8
    x = 5 , 2.67
    II. 4y^2 + 12y + 5y + 15 = 0
    4y = -12 , -5
    y = -3 , -1.25

     

  7. I. x^2 – 11x + 28 = 0
    II. y^2 – 20y + 96 = 0
    X > Y
    X < Y
    X ≥ Y
    X ≤ Y
    X = Y or no relation.
    Option B
    I. x^2 – 7x – 4x + 28 = 0
    x = 7 , 4
    II. y^2 – 12y – 8y + 96 = 0
    y = 12 , 8

     

  8. I. x^2 + 12x + 32 = 0
    II. y^2 + 6y + 8 = 0
    X > Y
    X < Y
    X ≥ Y
    X ≤ Y
    X = Y or no relation.
    Option D
    I. x^2 + 8x + 4x + 32 = 0
    x = -8 , -4
    II. y^2 +4y + 2y + 8 = 0
    y = -4 , -2

     

  9. I. x^2 – 23x + 126 = 0
    II. y^2 – 14y + 45 = 0
    X > Y
    X < Y
    X ≥ Y
    X ≤ Y
    X = Y or no relation.
    Option C
    I. x^2 – 14x – 9x + 126 = 0
    x = 14 , 9
    II. y^2 – 9y – 5y + 45 = 0
    y = 9 , 5

     

  10. I. x^2 – x – 12 = 0
    II. y^2 + 2y – 8 = 0
    X > Y
    X < Y
    X ≥ Y
    X ≤ Y
    X = Y or no relation.
    Option E
    I. x^2 – 4x + 3x – 12 = 0
    x = 4 , -3
    II. y^2 + 4y – 2y – 8 = 0
    y = -4 , 2

     

Related posts

Leave a Comment