Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 218

  1. Ratio of number of male of company X to company Y is 8 : 5. The ratio of female to male of company X and company Y is 3 : 4 and 7 : 5 respectively. The difference between number of female of company X and company Y is 150, then find total number of male and female in company Y ?
    2700
    2200
    1800
    1500
    1200
    Option C
    Let the number of male of company X and Y = 8a and 5a
    number of male and female of company X = 4a and 3a
    number of male and female of company Y = 5a and 7a
    The number of male and female of company X = 8a and 6a
    difference = 7a – 6a = 150
    a = 150
    sum of number of male and female of company Y = 5a + 7a = 12a
    = 12 * 15 = 1800

     

  2. A and B entered into a partnership business with initial investments of rs.4000 and rs.5000 respectively. After 6 months A and B withdrew rs.1000 and rs.2000 respectively, while C joined with them capital of 4x. If after 14 months, C received rs.4000 as profit share out of total profit of rs.12500, then find how much amount invested by C ?
    4000
    4500
    4800
    6000
    3200
    Option D
    Profit sharing ratio of A, B and C = (4000 * 6 + 3000 * 8) : (5000 * 6 + 3000 * 8) : 4x * 8
    = 48000 : 54000 : 32x
    profit of A and B = 12500 – 4000 = 8500
    32x/102000 = 4000/8500
    x = 1500
    C invested = 4 * 1500 = 6000

     

  3. Rohit invested rs.100x in a scheme offering compound interest at the rate of 20% p.a and after two years he again invested rs.80x in the same scheme. He received rs. 1243.2 as total interest after 3 years. If he rs.120x is invested at 10% p.a simple interest for 4 years the find how much interest he received ?
    1128
    672
    845
    862
    920
    Option B
    Compound interest after 2 years = 100x * 120/100 * 120/100 – 100x = 44x
    now total principal = 100x + 44x + 80x = 224x
    CI received after one year = 224x * 20/100 = 44.8x
    total CI after 3 years = 88.8x
    88.8x = 1243.2
    x = 14
    If he received 120x at 10% p.a in SI for 4 years
    120 * 14 * 40/100 = 672

     

  4. The ratio of milk and water in Jar A is 5 : 3 and total mixture of container A is 480 liters. Jar B contains mixture of water to milk in the ratio of 7 : 9. Total mixture of jar A and B poured into another jar C such that quantity of milk in jar C is 60% of total mixture. Find the quantity of mixture in jar B ?
    440 lt
    480 lt
    380 lt
    240 lt
    320 lt
    Option E
    Quantity of milk in jar A = 480 * 5/8 = 300
    quantity of water in jar B = 480 * 3/8 = 180
    let the quantity of milk and water in jar B = 9x and 7x
    300 + 9x = (480 + 16x) * 60/100
    1500 + 45x = 48x + 1440
    3x = 60
    x = 20
    total mixture in jar B = (9x + 7x) * 20 = 320 liters

     

  5. A man deposited rs.8000 in a bank offering compound interest of 20% p.a compound annually for first 1.5 years and after 1.5 years he offering simple interest 50% p.a for rest of the time. If at the end of 1.5 years, he withdrew rs.3560, then how much amount received by him at the end of 3 years ?
    12400
    10500
    18000
    12250
    15240
    Option D
    Rate of compound interest after 1.5 years = 20 + 10 + 20 * 10/100 = 32%
    total amount after 1.5 years = 8000 * 132/100 = 10560
    remaining amount after withdrawal by him = 10560 – 3560 = 7000
    simple interest received for rest of time = 7000 * 1.5 * 50/100 = 5250
    total amount received = 7000 + 5250 = 12250

     

  6. Directions : What will come in place of questions (?) marks in the following questions given below ?
    30% of 168 + √1024 + 42 = ?
    84.2
    94.8
    124.4
    65
    84
    Option C
    50.4 + 32 + 42 = ?
    ? = 124.4

     

  7. (25^2) + (38^2) – 1220 + ? = 1000
    151
    162
    170
    175
    320
    Option A
    625 + 1444 – 1220 + ? = 1000
    ? = 1000 – 849
    ? = 151

     

  8. (32 * 8 + 440 + 15 * 12) * 6 = ?
    4340
    3240
    2015
    5256
    8450
    Option D
    (256 + 440 + 180) * 6 = ?
    ? = 5256

     

  9. 5^2 + 387 = 180/? + 376
    6
    8
    4
    5
    7
    Option D
    25 + 387 = 180/? + 376
    412 – 376 = 180/?
    ? = 5

     

  10. 75 * 8 + √1156 = ?^3 + 122
    4
    32
    14
    8
    4
    Option D
    600 + 34 = ?^3 + 122
    ?^3 = 512
    ? = 8

     

Related posts