Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 228

  1. 4 men or 8 women can do a work in 15 days, then in how many days 6 men and 12 women can complete the whole work ?
    4 days
    3 days
    5 days
    6 days
    8 days
    Option C
    Efficiency ratio of men and women = 2 : 1
    total work = 4 * 2 * 15 = 120
    days required = 120/ 6 * 2 + 12 * 1 = 5 days

     

  2. If simple interest earned on a certain sum of money at certain rate of interest after 5 years is 2/7 times the amount earned on the same sum of money after 5 years, then what is the rate interest ?
    10%
    6%
    12%
    8%
    15%
    Option D
    Let amount = 7x
    SI = 2x
    P = 7x – 2x = 5x
    rate of interest = 2x * 100/5x * 5 = 8%

     

  3. Average of 12 numbers is 60. If average of first six and last four numbers is 70 and 50 respectively and ratio of seventh and eighth number is 3 : 2, then find the 8th number ?
    50
    40
    80
    70
    75
    Option B
    Total 12 numbers = 12 * 60 = 720
    total of first six numbers = 70 * 6 = 420
    total of last four numbers = 50 * 4 = 200
    8th number = (720 – 420 + 200) 2/5 = 100 * 2/5 = 40

     

  4. Sanjay saves 25% of his monthly income. If his monthly expenditure is increased by 40% while his monthly savings remain same, then find the percentage increase in his monthly income ?
    36%
    40%
    28%
    30%
    40%
    Option D
    Let income of Sanjay = 100x
    savings = 100x * 25/100 = 25x
    expenditure = 100x – 25x = 75x
    increased expenditure = 75x * 140/100 = 105x
    income = 105x + 25x = 130x
    % increased income = 130x – 100x/100 * 100 = 30%

     

  5. 490 ml of mixture contains milk and water in the ratio of 4 : 3 respectively. If 140 ml of mixture is taken out and 50 ml of water is added, then what is the ratio of milk to water in final mixture ?
    2 : 3
    4 : 5
    3 : 2
    1 : 1
    2 : 5
    Option D
    Quantity of milk = 490 * 4/7 = 280
    quantity of water = 490 * 3/7 = 210
    140 ml of mixture is taken out,
    (280 – 140 * 4/7)/(210 – 140 * 3/7 + 50) = 200/200 = 1 : 1

     

  6. Directions : What will come in place of questions marks (?) in the following given number series ?
    30, 62, 126, 254, 510, ?
    920
    1022
    648
    840
    1220
    Option B
    The series is (*2 + 2), (*2 + 2), (*2 + 2)…

     

  7. ?, 9, 25, 61, 125, 225
    5
    4
    6
    8
    2
    Option A
    The series is (+2^2), (+4^2), (+6^2), (+8^2), (+10^2)

     

  8. 35, 42, 56, 77, ?, 140
    135
    140
    130
    105
    112
    Option D
    The series is (+7), (+14), (+21), (+28), (+35)

     

  9. 8, 16, 48, 192, 960, ?
    4820
    5760
    1920
    3200
    9600
    Option B
    The series is (*2), (*3), (*4), (*5), (*6)

     

  10. 320, 330, 350, 385, 430, ?
    320
    520
    640
    510
    650
    Option D
    The series is difference of difference.

     

Related posts

Leave a Comment