Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 80

Directions(1-5): Find the next term of the following series.

  1. 12,33,96,285,?
    800
    852
    832
    844
    850
    Option B
    12*3 – 3 = 33
    33*3 – 3 = 96
    96*3- 3 = 285
    285*3 – 3 = 852

     

  2. 49,51,63,93,?,239
    134
    114
    140
    126
    149
    Option E
    49 + 1*2 = 51
    51 + 3*4 = 63
    63 + 5*6 = 93
    93 + 7*8 = 149
    149 + 9*10 = 239

     

  3. 13, 17, 33, 97, ? ,1377
    333
    353
    321
    325
    347
    Option B
    13 + 2^2 = 17
    17 + 4^2 = 33
    33 + 8^2 = 97
    97 + 16^2 = 353
    353 + 32^2 = 1377

     

  4. 5, 12, 33, 136, 675, ?
    4002
    4040
    4056
    4004
    4041
    Option C
    5 * 2 + 2 = 12
    12 * 3 – 3 = 33
    33 * 4 + 4 = 136
    136 * 5 – 5 = 675
    675 * 6 + 6 = 4056

     

  5. 20, 10, 12, 24, 75, ?
    325.5
    295.4
    347.7
    452.6
    312.2
    Option A
    20 * 0.5 – 0 = 10
    10 * 1.5 – 3 = 12
    12 * 2.5 – 6 = 24
    24 * 3.5 – 9 = 75
    75 * 4.5 – 12 = 325.5

     

  6. Quantity I. 2x^2 + 19x + 44= 0
    Quantity II.2y^2 + 3y – 20 = 0

    Quantity I <= Quantity II
    Quantity I > Quantity II
    Quantity I < Quantity II
    Quantity I => Quantity II
    Quantity I = Quantity II or relation cannot be established.
    Option A
    Quantity I. 2x^2 + 19x + 44= 0
    =>(x + 4) (2x + 11) = 0
    => x = -4 , -11/2
    Quantity II.2y^2 + 3y – 20 = 0
    =>(y + 4) (2y – 5) = 0
    =>y = -4 , 5/2
    Quantity I <= Quantity II

     

  7. Quantity I.(x+y)^2 = 900
    Quantity II.y + 1689 = 1705

    Quantity I = Quantity II or relation cannot be established.
    Quantity I > Quantity II
    Quantity I => Quantity II
    Quantity I <= Quantity II
    Quantity I < Quantity II
    Option E
    Quantity I.(x+y)^2 = 900
    =>(x + y)2 = 900
    =>x + y = 30
    =>x = 30 – 16 = 14
    Quantity II.y + 1689 = 1705
    =>y = 1705 – 1689 = 16
    Quantity I < Quantity II

     

  8. Quantity I. x^2 – 27x + 182 = 0
    Quantity II. y^2 – 36y + 323 = 0

    Quantity I > Quantity II
    Quantity I => Quantity II
    Quantity I < Quantity II
    Quantity I <= Quantity II
    Quantity I = Quantity II or relation cannot be established.
    Option C
    Quantity I. x^2 – 27x + 182 = 0
    =>x^2 – 27x + 182 = 0
    =>x = 14, 13
    Quantity II. y^2 – 36y + 323 = 0
    =>y^2 – 36y + 323 = 0
    =>y = 17, 19
    Quantity I < Quantity II

     

  9. Quantity I.x^2 – 22x + 120 = 0
    Quantity II. y^2 – 26y + 168 = 0

    Quantity I < Quantity II
    Quantity I => Quantity II
    Quantity I = Quantity II or relation cannot be established.
    Quantity I > Quantity II
    Quantity I <= Quantity II
    Option E
    Quantity I.x^2 – 22x + 120 = 0
    => x(x-10) – 12(x-10) = 0
    => x = 10 , 12
    Quantity II. y^2 – 26y + 168 = 0
    => y (y-14) -12(y-14) =0
    => y = 14 , 12
    Quantity I <= Quantity II

     

  10. Quantity I. x^2 + 13x + 42 = 0
    Quantity II. y^2 + 19y + 90 = 0

    Quantity I = Quantity II or relation cannot be established.
    Quantity I < Quantity II
    Quantity I <= Quantity II
    Quantity I > Quantity II
    Quantity I => Quantity II
    Option D
    Quantity I. x^2 + 13x + 42 = 0
    => x(x+7) +6 (x+7) = 0
    => x = – 7 , – 6
    Quantity II. y^2 + 19y + 90 = 0
    => y(y+10) + 9(y+10) = 0
    => y = – 10 , – 9
    Quantity I > Quantity II

     


Related posts

Leave a Comment