Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 82

  1. 3,4,7.5,19,45,138
    3
    7.5
    19
    4
    45
    Option C
    3*1 + 1 = 4
    4 * 1.5 + 1.5 = 7.5
    7.5 * 2 + 2 = 17
    17 * 2.5 + 2.5 = 45

     

  2. -2 , +5 , -1 , 12, 29, 166, 981
    166
    +5
    -2
    29
    981
    Option A
    – 2 * 1 + 7 = 5
    5*2 – 11 = -1
    -1 *3 + 15 = 12
    12*4 – 19 = 29
    29 *5 + 23 = 168
    168 * 6 – 27 = 981

     

  3. 5,6,15,41,105,230
    105
    41
    6
    15
    230
    Option D
    5 + 1^3 = 6
    6 + 2^3 = 14
    14 + 3^3 = 41
    41 + 5^3 = 105

     

  4. 6,91,584,2935,11756,35277
    2935
    584
    91
    11756
    6
    Option B
    6*7 + 49 = 91
    91*6 + 36 = 582
    582*5 + 25 = 2935
    2935 *4 + 16 = 11756

     

  5. 1,4,25,256,3125,46656
    4
    3125
    1
    25
    46656
    Option D
    1 = 1^1
    4 = 2^2
    27 = 3^3
    256 = 4^4
    so on..

     

  6. If the sum of circumference of a circle and the circumference of a semi- circle of same radius R is 240 cm. Then find the radius of another circle whose radius is 200% more than R.
    52 cm
    63 cm
    50 cm
    33 cm
    44 cm
    Option B
    2*pi*R + pi*R + 2R = 240
    => R = 21
    Radius is 200% more than R = R + 200% of R = 63 cm

     

  7. There are two vessels X and Y having quantities milk and water. The ratio of quantity in vessel is 3:4 and both of them having equal quantity of water . The quantity of pure milk in both the vessels X and Y having 50 L and 70 L respectively. Now these two vessels X and Y quantities put in another vessel Z . Find the ratio of milk and water in vessel Z.
    7:3
    11:8
    6:1
    7:2
    5:3
    Option C
    Quantity of pure milk and water in both the vessels.
    Let x be the quantity of water. 50 + x/70+x = ¾
    => x = 10
    Ratio of milk and water in vessel Z = 120:20 = 6:1

     

  8. Q is 400% more efficient than P and has 25% of more efficient than R. If all of them can complete the work in 4 days, then find the number of days required by P for completion of the whole work.
    10 days
    30 days
    50 days
    70 days
    40 days
    Option E
    Q = P + 400% of P = 5P —–(1)
    Q = R + 25% of R = 5/4R —–(2)
    Equate (1) and (2), we get
    (P+Q+R)*4 = Px
    => P + 5P + 4P = Px
    => x = 40 days

     

  9. Butler borrows Rs 60,000 from a bank at 6% p.a. simple interest and clears the debt in five years. If the installments paid at the end of the first, second, third and fourth years to clear the debt are Rs 6,000, Rs 12,000, Rs 18,000 and Rs 24,000 respectively, what amount should be paid at the end of the fifth year to clear the debt?
    13450
    10150
    10800
    15260
    12003
    Option C
    In the case of simple interest, instalment amount will always be reduced from principal and the interest will be calculated on the remaining principal.
    Simple interest for 1st yr=𝑝𝑛𝑟 /100 = 60000×1×6/100 = 3600
    Amount after 1st instalment=60000 – 6000 = 54000
    Simple interest for 2nd yr= 𝑝𝑛𝑟/ 100 = 54000×1×6/ 100 = 3240
    Amount after 2nd instalment=54000- 12000 = 42000
    Simple interest for 3rd yr=𝑝𝑛𝑟 /100 = 42000×1×6/ 100 = 2520
    Amount after 3rd instalment=42000- 18000 = 24000
    Simple interest for 4th yr=𝑝𝑛𝑟 /100 = 24000×1×6 /100 = 1440
    Amount after 4th instalment = 24000- 24000 = 0
    Balance of debt for the fifth year = 3600 + 3240 + 2520 + 1440 = 10800

     

  10. There are 4 Quantitative books and 3 Reasoning books on the bookshelf. Quantitative books should be placed on the left side of the bookshelf and Reasoning books on the right side of the bookshelf. How many ways are there to arrange the books?
    144 ways
    115 ways
    123 ways
    105 ways
    150 ways
    Option A
    Arranging Quantitative books: P(4) = 4! = 24
    Arranging Reasoning books: P(3) = 3! = 6
    No. of ways = P(4).P(3) = 24*6 = 144 ways.

     


Related posts

Leave a Comment