Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 88

Directions(1-5): In each of the following questions a number series is given which has only one wrong number. You have to find out the wrong number.

  1. 7.5, 47.5, 87.5, 157.5, 247.5, 357.5, 487.5
    7.5
    47.5
    357.5
    247.5
    487.5
    Option B
    +30, +50, +70, +90, +110,+130
    47.5 == 37.5

     

  2. 1500, 1581, 1664, 1749, 1833, 1925, 2016
    1664
    1581
    1833
    1925
    1749
    Option
    1500 + 81 = 1581
    1581 + 83 = 1664
    1664 + 85 = 1749
    1749 + 87 = 1836 ==1833
    1836 + 89 = 1925
    1925 + 91 = 2016

     

  3. 13, 16, 21, 27,39, 52 ,69
    16
    13
    27
    52
    21
    Option C
    13 + 3 = 16
    16 + 5 = 21
    21 + 7 = 28 ==27
    28 + 11 = 39
    39 + 13 = 52
    52 + 17 = 69

     

  4. 1331, 2197, 3375, 4914, 6859, 9261, 12167
    1331
    9261
    2197
    4914
    6857
    Option D
    11 × 11 × 11 = 1331
    13 × 13 × 13 = 2197
    15 × 15 × 15 = 3375
    17 × 17 × 17 = 4913 == 4914
    19 × 19 × 19 = 6859

     

  5. 66 ,91, 120, 153, 190, 233, 276
    120
    153
    66
    91
    233
    Option E
    66 + 25 = 91
    91 + 29 = 120
    120 + 33 = 153
    153 + 37 = 190
    190 + 41 = 231==233
    231 + 45 = 276

     

  6. Directions(6-10): The following questions are accompanied by three statements A, B and C. You have to determine which statement(s) is/are necessary/sufficient to answer the question.

  7. What is the cost price of a table?
    A. By selling the table for Rs. 600 instead of Rs. 500, loss per cent decreases by 10%.
    B. When the cost price of the table increases by 10% and then decreases by 10%, it reduces by Rs.10.
    C. By selling the table and a chair for Rs. 1500 a net profit of 25% is made.

    Only C.
    None of these.
    Only B and C alone.
    Only A or B alone.
    All of these.
    Option D
    Let C.P. = x
    From A: (x-1500)*100/x – (x-600)*100/x = 10
    From B: 90/100*110/100x = x – 10
    From C: Table + chair = 25 % profit

     

  8. Find the number of pigs in a group of pigs and hens.
    A. The total no. of hens is 20.
    B. In the group, the no. of legs are 32 more than twice the no. of heads.
    C. If 4 rabbits be included in the group, the total no. rises to 40.

    Neither B nor C.
    All of these.
    Either B alone or A and C together are sufficient.
    Only A or B.
    Only A and B.
    Option C
    From A: h = 20
    From B: 4P + 2h = 32 + (P + h)*2 P = 16
    From C: h + P = 40 – 4 = 36, using A P = 36 – 20 = 16
    So,either B alone or A and C together are sufficient.

     

  9. A boat takes 2 hours to travel from point A to B in still water. To find out is speed upstream, which of the following information is/are required?
    A. Distance between point A and B.
    B. Time taken to travel downstream from B to A.
    C. Speed of the stream of water.

    Only A and B.
    Any two of them are sufficient.
    None of these.
    Only B.
    Either A or C only.
    Option B
    Let distance d.
    speed in still water = x
    speed of current = y
    => d/x = 2
    From A: d given.
    From B: d/(x+y) = given
    From C: y = given
    So, any of them together are sufficient.

     

  10. A bag contains balls of only three different colours ie, red, yellow and green. 3 balls are drawn randomly. What is the probability that the balls drawn are of three different colours?
    A. The no. of yellow balls is two more than the no. of red balls.
    B. The Sum of the no. of yellow and green balls is three times the no. of red balls.
    C. The ratio of the no. of red balls to that of green balls is 3 : 4.

    Only B.
    Only A and B.
    Either B or C only.
    All statements are required.
    None of these.
    Option D
    From A: y = r + 2
    From B: y + g = 3r
    From C: r : g = 3 : 4
    To determine the number of different colour bells , all statements are required

     

  11. What will be the average of three numbers?
    A. The largest no. is greater than the smallest by 20.
    B. The sum of the largest and smallest nos. is equal to twice the middle one.
    C. The difference of the first two numbers is 10.

    None of these.
    Only A.
    Either B or C only.
    Neither A nor C.
    Only A and B.
    Option A
    Let largest no. = Z
    Middle No. = Y
    Smallest No. = X
    From A: Z= X + 20
    From B: X + Z = 2Y
    From C: Y – X = 10
    From all statements, we can’t determined the average value.

     


Related posts

Leave a Comment