Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 100

  1. 2, 8,12 ,20, 30, 42 ,56
    20
    30
    2
    12
    8
    Option E
    2 + 4 = 6
    6 + 6 = 12
    12 + 8 = 20
    20 + 10 = 30
    30 + 12 = 42

     

  2. 7, 13, 25, 49, 97, 194, 385
    25
    7
    13
    194
    49
    Option D
    7 × 2 – 1 = 14 – 1 = 13
    13 × 2 – 1 = 26 – 1 = 25
    25 × 2 – 1 = 50 – 1 = 49
    49 × 2 – 1 = 98 – 1 = 97
    97 × 2 – 1 = 194 – 1 = 193
    193 × 2 – 1 = 386 – 1 = 385

     

  3. 32, 16, 24, 65, 210, 945, 5197.5
    65
    210
    32
    16
    945
    Option A
    32 ×1/2 = 16
    16 ×3/2 = 24
    24 ×5/2 = 60
    60 ×7/2 = 210
    210 ×9/2 = 945
    945 ×11/2 = 5197.5

     

  4. 4, 12, 42, 196, 1005, 6066, 42511
    1005
    42
    196
    12
    4
    Option B
    4 × 2 + 2^2 = 8 + 4 = 12
    12 × 3 + 3^2 = 36 + 9 = 45
    45 × 4 + 4^2 = 180 + 16 = 196
    196 × 5 + 5^2 = 980 + 25 = 1005
    1005 × 6 + 6^2 = 6030 + 36 = 6066

     

  5. 3601, 3602, 1803, 604, 154, 36, 12
    12
    154
    36
    1803
    3601
    Option B
    3601 / 1 + 1 = 3602
    3602 / 2 + 2- 1801 + 2 = 1803
    1803 / 3 + 3 – 601 + 3 – 604
    604 / 4 + 4 = 151 + 4 = 155
    155 / 5 + 5 = 31 + 5 = 36
    36 / 6 + 6 = 6 + 6 = 12

     


  6. Directions(6-10):
    Study the following graph and answer the questions below.
    Table shows the population and percentage increase/decrease of three cities in year 2005 and 2006.

  7. What is the percentage increase in the population of Darjeeling from 2005 to 2006?
    30%
    40%
    33(1/3)%
    55%
    25%
    Option C
    Percentage increase = [4-3]/3*100
    = 33(1/3)%

     

  8. If in Jaipur, population increases by 10% every year, then what was the population (approximately) of Jaipur in 2005?
    2 Lakhs
    5 Lakhs
    4 Lakhs
    8 Lakhs
    3 Lakhs
    Option A
    Population of Jaipur in 2005
    = 1.5*(110/100)*(110/100)*(110/100)
    = 1.99 = 2 Lakhs

     

  9. The population of Jaipur in 2005 is what percent less than population of Darjeeling in 2006?
    70%
    66%
    52%
    58%
    60%
    Option B
    Required % = (4-1.36)/4*100
    = (2.64/4)*100 = 66%

     

  10. What was the population (in Lakhs) of Jaipur in 2005?
    1.36 Lakhs
    2.06 Lakhs
    2.22 Lakhs
    3.30 Lakhs
    1.55 Lakhs
    Option A
    Population of Jaipur in 2005
    = 1.5 * 100/110 = 1.36 Lakhs

     

  11. The population of Gwalior in 2006 was same as that of of Jaipur in 2005, then find average of total population of three cities over 2005 and 2006?
    2.11 Lakhs
    3.21 Lakhs
    2.25 Lakhs
    1.11 Lakhs
    1.5 Lakhs
    Option A
    Population of Gwalior in 2005
    = 1.36 * 100/92 = 1.48
    Average = (1.36+1.50+3+4+1.48+1.36)/6
    = 12.7/6 = 2.11 Lakhs

     


Related posts

Leave a Comment