Quantitative Aptitude: Number Series Set 24

Odd Man Out Number Series Quant IBPS PO, SBI PO, NIACL, NICL, LIC, Dena Bank PO PGDBF, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams

  1. 12, 8, 11, 26, 112, 878, 14055
    A) 8
    B) 11
    C) 26
    D) 112
    E) 878
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    12×0.5 + 2 = 8
    8×1 + 3 = 11
    11×2 + 4 = 26
    26×4 + 5 = 109
    109×8 + 6 = 878
    878×16 + 7 = 14055
  2. 12, 23, 40, 49, 67, 93, 135
    A) 23
    B) 40
    C) 49
    D) 67
    E) 93
    View Answer
    Option B
    Pattern:
    12*2 – 1 = 23,
    23*2 – 11 = 35,
    35*2 – 21 = 49,
    49*2 – 31 = 67,
    67*2 – 41 = 93,
    93*2 – 51 = 135
  3. 2, 3, 4, 20, 152, 2434, 78304
    A) 3
    B) 4
    C) 20
    D) 152
    E) 2434
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    2*1 + 1 = 3,
    3*2 – 2 = 4,
    4*4 + 4 = 20,
    20*8 – 8 = 152,
    152*16 + 16 = 2448
    152*32 – 32 = 78304
  4. 9, 5, 9, 25, 91, 424, 2282.5
    A) 5
    B) 9
    C) 25
    D) 91
    E) 424
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    9*0.5 + 0.5 = 5,
    5*1.5 + 1.5 = 9,
    9*2.5 + 2.5 = 25,
    25*3.5 + 3.5 = 91,
    91*4.5 + 4.5 = 414
    414*5.5 + 5.5 = 414
  5. 3, 8, 16, 22.8, 35, 52, 75
    A) 8
    B) 16
    C) 22.8
    D) 35
    E) 52
    View Answer
    Option B
    Pattern:
    3…………8…………14.2…………..22.8…………..35………….52………..75
    ……+5 +6.2            +8.6…………….+12.2………+17…………23
    ………..+1.2           +2.4           +3.6                 +4.8         +6.0
  6. 4, 3, 3, 9, 31, 129, 651
    A) 3
    B) 3
    C) 9
    D) 31
    E) 129
    View Answer
    Option A
    Pattern:
    4×0+ 1 = 1,
    1×1 + 2 = 3,
    3×2 + 3 = 9,
    9×3 + 4 = 31,
    31×4 + 5 = 129,
    129×5 + 6 = 651        
  7. 3, 7, 19, 35, 74, 153, 312
    A) 7
    B) 19
    C) 35
    D) 74
    E) 153
    View Answer
    Option B
    Pattern:
    3×2 + 1 = 7,
    7×2 + 2 = 16,
    16×2 + 3 = 35,
    35×2 + 4 = 74,
    74×2 + 5 = 153
    153×2 + 6 = 312  
  8. 4, 5, 13, 23, 59, 95, 193
    A) 5
    B) 13
    C) 23
    D) 59
    E) 95
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    4*2 – 3 = 5,
    5*2 + 3 = 13,
    13*2 – 3 = 23,
    23*2 + 3 = 49,
    49*2 – 3 = 95,
    95*2 + 3 = 193
  9. 3, 8, 11, 19, 27, 30, 39
    A) 8
    B) 11
    C) 19
    D) 27
    E) 30
    View Answer
    Option B
    Pattern:
    3…………8…………15…………..19…………..27………..30………..39
    ……+5 +7               +4………….+8………..…+3…………9
    ………..+2             -3              +4               -5              +6
  10. 8, 6, 14, 64, 440, 3960, 39489
    A) 6
    B) 14
    C) 64
    D) 440
    E) 3960
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    8*1 – 2 = 6,
    6*3 – 4 = 14,
    14*5 – 6 = 64,
    64*7 – 8 = 440,
    440*9 – 10 = 3950
    3950*10 – 11 = 39489

 

Click here for More problems on Number Series

 

 

Related posts

2 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Number Series Set 24”

  1. sachin shukla Banker of 2017

    ty

  2. Vivek Murugesan

    thanks

Leave a Comment