Quantitative Aptitude: Number Series Set 14

Directions: The following series are based on a specific pattern. In these series one number is wrong, find that odd one.

  1. 4, 15, 52, 157, 480, 1451
    A) 1451
    B) 480
    C) 15
    D) 52
    E) 157
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    4×3 + 3 = 15
    15×3 + 5 = 50
    50×3 + 7 = 157
    157×3 + 9 = 480
    480×3 + 11 = 1451
  2. 2, 11, 82, 569, 3410, 17050
    A) 569
    B) 17050
    C) 11
    D) 3410
    E) 82
    View Answer
    Option B
    Pattern:  
    2×9 – 7 = 11
    11×8 – 6 = 82
    82×7 – 5 = 569
    569×6 – 4 = 3410
    3410×5 – 3 = 17047
     
  3. 3, 6, 12, 30, 108, 462
    A) 12
    B) 108
    C) 6
    D) 20
    E) 462
    View Answer
    Option B
    Pattern:
  4. -2, 4, 20, 48, 102, 188     
    A) 188
    B) 102
    C) 48
    D) 4
    E) 20
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    Difference of difference series.
  5. 8, 17, 40, 133, 538, 2695
    A) 2695
    B) 17
    C) 40
    D) 538
    E) 133
    View Answer
    Option C
    Pattern:
    8×1 + 9 = 17
    17×2 + 8 = 42
    42×3 + 7 = 133
    133×4 + 6 = 538
    538×5 + 5 = 2695
  6. 1025, 523, 257, 129, 65, 33
    A) 33
    B) 129
    C) 257
    D) 523
    E) 65
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    ÷2 + 0.5, ÷2 + 0.5, ÷2 + 0.5, ÷2 + 0.5, ÷2 + 0.5
  7. 572, 284, 140, 58, 32, 14
    A) 284
    B) 58
    C) 32
    D) 14
    E) 140
    View Answer
    Option B
    Pattern:
    (572 – 4) ÷ 2 = 284
    (284 – 4) ÷ 2 = 140   
    (140 – 4) ÷ 2 = 68
    (68 – 4) ÷ 2 = 32
    (32 – 4) ÷ 2 = 14
  8. 6, 4, 8, 34, 230, ?
    A) 2070
    B) 2020
    C) 2050
    D) 2060
    E) 2080
    View Answer
    Option D
    Pattern:
    *1 – 2, *3 – 4, *5 – 6, *7 – 8, *9 – 10.
  9. 10495, 1741, 549, 79, 21, 6 
    A) 21
    B) 1741
    C) 549
    D) 79
    E) 6
    View Answer
    Option C
    Pattern:
    (10495 – 49) ÷ 6 = 1741
    (1741 – 36) ÷ 5 = 341
    (341 – 25) ÷ 4 = 79
    (79 – 16) ÷ 3 = 21
    (21 – 9) ÷ 2 = 6
  10. 2, 8, 32, 265, 2932, 41068
    A) 41068
    B) 8
    C) 2932
    D) 32
    E) 265
    View Answer
    Option E
    Pattern:
    2 × 2 + 4 = 8
    8 × 5 – 8 = 32
    32 × 8 + 12 = 268
    268 × 11 – 16 = 2932
    2932 × 14 + 20 = 41068

 

 

 

Related posts

7 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Number Series Set 14”

  1. Ankit Saxena

    some questions really tested brain

  2. dream girl ;;;;/@ :)

    mam plz check q.no. 4

  3. sachin shukla@ my turn 2017

    ty

  4. PHENOMENAL

    in 3 que 108 is wrong then sol me 30 kyu liya gya h ?

    1. That will be 30 in series

  5. PHENOMENAL

    in 4 que b will be the answer , kindly update your answer plzz

Leave a Comment