Quantitative Aptitude: Partnership Set 23

  1. Three partners A,B and C undergo a partnership. Their investment are rs.2500, rs.30000 and rs.45000 for a time period of 4years, 3years and 2years respectively, find the ratio of their profit ?
    15:8:7
    10:9:9
    5:4:3
    8:7:5
    none of these
    Option B
    The ratio are their profit =
    25000*4:30000*3:45000*2
    =100000:90000:90000
    =10:9:9

     

  2. Sakti stands business with rs.5000 and after 6 months Sagar joins with Sakti as his partner. After a year the profit are divided in the ratio of 4:5 How much did Sagar contribute ?
    14000
    9500
    10000
    13500
    12500
    Option E
    Let Sagar contributes in business =x
    profit ratio= 4:5
    (5000*12)/x*6=4/5
    24x=300000
    x =12500

     

  3. P,Q,R invested capitals in the ratio of 3:4:7. The timing of their investment being in the ratio of 4:6:3. What ratio would their profits be distributed ?
    4:8:7
    7:8:9
    9:9:9
    2:3:7
    none of these
    Option A
    let the capitals invested by P,Q,R be 3x, 4x, 7x respectively
    and timing of their investments be 4y, 6y, 3y respectively
    profit ratio of P, Q, R=(3x*4y):(4x*6y):(7x*3y)
    =12xy:24xy:21xy
    =4:8:7

     

  4. A is working partner and B is a sleeping partner. A puts in rs. 10000 and B puts 12000. A received 12.5% of profit for managing the business and rest is divided in proportion to their capitals. What is A’s share of profit in a profit of rs.880 after a year.
    540
    380
    460
    480
    500
    Option C
    A’s share for managing the business=12.5% of 880=110
    remaining profit=880-110=770
    profit ratio of A and B= 10000:12000=5:6
    A’s share=770*5/11=350
    A’s total profit=110+350=460

     

  5. C and D started a business with initial investments in the ratio of 9:10 and their annual profits were in the ratio of 3:5. If C invested the money for 8 months, for how many months did D invests his money ?
    12 months
    10 months
    11 months
    8 months
    6 months
    Option A
    let D invests his money for x months
    ATQ, (9*8)/10*x=3/5
    30x=360
    x=12 months

     

  6. Meena started a business investing rs.12000. After 4 months Leena joined her with a capital of rs.15000 at the end of the year the total profit was rs.4400. What is the share of profit of Meena ?
    3600
    2000
    3000
    2400
    3200
    Option D
    Profit ratio of Meena and Leena
    = 12000*12:15000*8
    =144000:120000
    =6:5
    Meena’s profit share = 4400*6/11
    =2400

     

  7. Amit and Sumit invested rs.2000 and rs.3000 respectively in a partnership. After 1 year Sumit increased his amount by 33.33% and at the end of the 3 years, difference between his profit share is rs.500 .Find the profit share of sumit.
    1200
    1100
    800
    1000
    700
    Option B
    Ratio of profit share of Amit and Sumit
    =(2000*3):(3000*1+4000*2)
    =6000:11000 =6:11
    Difference of profit share =500
    profit share of sumit =500/5*11 =1100

     

  8. P and Q invested total rs.8000 in business and ratio of time period for which P and Q invested is 3:2. If they got total profit of rs.3600 and profit share of P is rs.1200, then find investment of Q ?
    5000
    6000
    4000
    3000
    4500
    Option B
    Let P’s invested =x
    Q’s invested = 8000-x
    ratio of their time =3:2
    3x/2(8000-x) =1200/2400
    3x/16000-2x =1/2
    6x = 16000-2x
    8x =16000
    x =2000
    invested by Q =8000-2000 =6000

     

  9. Miki and Liza entered into partnership by investing rs.6000 and rs.7000 respectively. Period of investment of Miki and Liza is 5 months and x months respectively. In at the end of the year, Miki received rs.30000 as profit out of total profit of rs.72000, then find x.
    5 months
    6 months
    8 months
    4 months
    2 months
    Option B
    Profit ratio of Miki and Liza =6000*5:7000*x
    30:7x
    Miki’s profit =30000
    Liza’s profit =72000-30000
    = 42000
    30/7x =30000/42000
    7x =42
    x= 6months .

     

  10. Deepak and Dinesh invested rs.25000 and rs.50000 respectively in a business. If Dinesh invested for 8 months and total profit at the end of the year is rs.63000, then find profit share of Deepak.
    20000
    48000
    25000
    40000
    27000
    Option E
    profit sharing ratio of Deepak and Dinesh=(25000*12):(50000*8)=3:4
    total profit=63000
    Deepak’s profit share=63000*3/7=27000

     

Related posts