Quantitative Aptitude: Percentage Questions Set 4

Quantitative Aptitude Questions for IBPS RRB/PO/Clerk, SBI PO, NIACL, NICL, RBI Grade B/Assistant, BOI, Bank of Baroda and other competitive exams

  1. If 25% of four-fifth of 30% of a number is 301.5, what is the number?
    A) 4820
    B) 5025
    C) 5120
    D) 5335
    E) None
    View Answer
    Option B
    Solution:

    Given
    25% of four-fifth of 30% of a number is 301.5
    Let the number be x.
    25/100 * 4/5 * 30/100*x=301.5
    X=5025.
  2. In a Bookshelf 60% of the books are in Tamil, 60% of the remaining books are in English rest of the books are in Hindi. If there are 2400 books in English, then the total number of books in Hindi are?
    A) 1300
    B) 1250
    C) 1600
    D) 1450
    E) None
    View Answer
    Option C
    Solution:

    Let there are X books in the Bookshelf.
    Number of Tamil books = 60% of X = 60X /100 = 0.6X
    Remaining Books = X – 0.6X = 0.4X
    Number English books = 40% of reaming books = 60% of 0.4X = 0.24X.
    Hindi Books = X-0.6X -0.24X = 0.16X
    Given,
    0.24X = 2400
    X = 2400/0.24 = 10000
    Urdu Books = 0.16X = 0.16*10000 = 1600.
  3. In a bank 70 percent employees are men. 80%men and 20%women belong to retirement plan.what percent of people belong to retirement plan?
    A) 52
    B) 48
    C) 45
    D) 62
    E) None
    View Answer
    Option D
    Solution:

    70% employees are men thus 30% are women.
    80% of 70 % men is 5620% of 30% women is 6.
    so total is 56+6=62%.
  4. A earns 60% of B’s salary, B earns 70% of C’s salary. If the total earnings for a month is Rs. 19080, then what is the earning for A ?
    A) Rs3780
    B) Rs3560
    C) Rs3400
    D) Rs4100
    E) None
    View Answer
    Option A
    Solution:

    Let C’s salary be Rs. x
    Then B’s salary = 70x/100
    A’s salary = (60/100) * (70x/100) = 42x/100
    x + 70x/100 + 42x/100 = 19080
    x + 112x/100 = 19080
    x = 9000
    A’s salary = 42 x 9000/100 = Rs. 3780 .
  5. Three papers were set in an examination and the maximum marks per were in the ratio of 1 : 2 : 2, respectively. If a student obtained 50% in the first paper, 60% in the second, and 65% in the third, what percent did he obtain overall?
    A) 70%
    B) 65%
    C) 52%
    D) 60%
    E) None
    View Answer
    Option D
    Solution:
    Ratio of maximum marks 1:2:2.
    Ratio of marks obtained =(0.5*1) * (0.6*2) : (0.65*2)
    =0.5 : 1.2 : 1.3
    Then overall % ge= [(0.5+1.2+1.3)/(1+2+2) ]*100
    =60%.
  6. At an examination in which maximum marks are 500. A got 10% less than B, B got 25% more than C and C got 20% less than D. If A got 360 marks what percentage of marks was obtained by D?
    A) 80%
    B) 75%
    C) 68%
    D) 72%
    E) None
    View Answer
    Option A
    Solution:

    Let marks obtained by D = x
    C’s marks = 0.80x
    B’s marks = 1.25 (0.80x)
    A’s marks = (0.90) (1.25) (0.80x)
    = 0.9x
    But 0.9x = 360 ⇒ x = 400
    Percentage of Marks obtained by D
    = 400 x 100/500 = 80%.
  7. The price of rice increases by 32%. A family reduces its consumption so that the expenditure of the rice is up by 10% only. If the total consumption of rice before the price was 10 kg per month, then the consumption of rice per month.
    A) 7 1/2
    B) 8 1/3
    C) 8
    D) 6
    E) None
    View Answer
    Option B
    Solution:

    Let initial price of sugar = Rs.100 per kg
    initial consumption = 10 kg per month
    Total expenditure on sugar = 100×10 = Rs.1000 per month
    New price of sugar = Rs.132 per kg
    Total expenditure = Rs.1100 per month ( 10% increase from Rs.1000)
    Now, 1100/132 =25/3
    =8 1/3kg.
  8. In a election 40% voted for Person A, whereas 45% voted for Person B. The remaining people were not vote to any person. If the difference between those who vote for Person B in the election and those who are uncertain was 640, how many people are participated in the election?
    A) 2500
    B) 2400
    C) 2100
    D) 2800
    E) None
    View Answer
    Option C
    Solution:

    Let the number of individuals involved in election be x.
    Percentage of those who were not vote = 100-(40+45) = 15%
    The difference between those who voted
    45% of x – 15% of x = 630
    30% of x = 630
    x=630*100/30
    =2100.
  9. The population of a city increases at the rate of 6% per annum. There is an additional annual increase of 1 % in the population due to the influx of job seekers. Therefore, the % increase in the population after 3 years will be:
    A) 22.5
    B) 24
    C) 20
    D) 18.25
    E) None
    View Answer
    Option A
    Solution:

    The annual increase= 7%.
    Let the initial population be 100.
    Then population after 3 years =100*1.07*1.07*1.07=122.5.
    Then %ge increase= 122.5-100=22.5.
  10. Weight of A and B are in the ratio of 3:5. If the weight of A is increased by 20 percent and then the total weight becomes 132 kg with an increase of 10 percent. B weight is increased by what percent.
    A) 7%
    B) 8%
    C) 9%
    D) 4%
    E) None
    View Answer
    Option D
    Solution:

    Weight of A and B are 3x and 5x.
    Initial weight before increase = (132*100)/110 = 120
    8x = 120. X = 15
    Initial weight of A and B are 45 and 75 kg respectively.
    New weight of A = 54 so weight of B = 132 – 54 = 78.
    So % increase = [(78-75)/75]*100 = 4 % .

Click here for Quantitative Aptitude Questions

 

 

Related posts

2 Thoughts to “Quantitative Aptitude: Percentage Questions Set 4”

  1. NehA☼♥dear zindagi♥☼

    T.Y:)

Leave a Comment