Hello Aspirants
We are providing you with Quantitative Aptitude Section Mock for the upcoming IBPS Clerk and RBI Assistant 2017 Prelim Exam. It contains 35 questions and time limit is 22 minutes.
To start the mock, click on start quiz button in table below. To end the quiz, click on Quiz-Summary after the last question and then click on finish quiz.
- Share your marks in the comment section below.
- You can take this quiz as many times you want.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.
0 of 35 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
Information
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Congratulations!!!" IBPS Clerk 2017 - Quant 3 "
0 of 35 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
Your Final Score is : 0
You have attempted : 0
Number of Correct Questions : 0 and scored 0
Number of Incorrect Questions : 0 and Negative marks 0
Average score |
|
Your score |
|
-
Not categorized
You have attempted: 0
Number of Correct Questions: 0 and scored 0
Number of Incorrect Questions: 0 and Negative marks 0
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- Answered
- Review
-
Question 1 of 35
1. Question
1 pointsDirections: What value will come in place of question mark (?) in the following questions?
57% of 1600 – 1022 ÷ 14 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 2 of 35
2. Question
1 pointsDirections: What value will come in place of question mark (?) in the following questions?
√1521 + 25% of 480 – 2/7 × 455 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 3 of 35
3. Question
1 pointsDirections: What value will come in place of question mark (?) in the following questions?
√7225 – 36% of 350 + 69= ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 4 of 35
4. Question
1 pointsDirections: What value will come in place of question mark (?) in the following questions?
13 × 25 + 1196 ÷ 26 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 5 of 35
5. Question
1 pointsDirections: What value will come in place of question mark (?) in the following questions?
√1849 – 12% of 250 + 228 ÷ 19 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 6 of 35
6. Question
1 pointsThe distance between two cities A and B is 220km. A person started his journey from city A on his Bicycle at a speed of 40km/hr. Another person started from city A in his van , 150min after the first person started and reached city B 15min earlier. What is the ratio of the speed of the Bicycle and van?
Correct
1st person Time=220/40=5.5hrs=330min
2nd person time 330-150-15=165min=2.75hrs
Then speed =220/2.75=80km/hr.
Ratio 40:80=1:2.Incorrect
1st person Time=220/40=5.5hrs=330min
2nd person time 330-150-15=165min=2.75hrs
Then speed =220/2.75=80km/hr.
Ratio 40:80=1:2.Unattempted
1st person Time=220/40=5.5hrs=330min
2nd person time 330-150-15=165min=2.75hrs
Then speed =220/2.75=80km/hr.
Ratio 40:80=1:2. -
Question 7 of 35
7. Question
1 pointsA and B enter in to a partnership. A puts in Rs.3000 but at the end of four months, withdraws Rs.1000 and again at the end of 8 months withdraws Rs.500. Out of a total profit of Rs.800 at the end of the year, B’s share was Rs.540. Find B’s investment.
Correct
A=(3000*4)+(2000*4) +(1500*4)=26000
Total profit 800, B’s share 540 then A’s share 260.
Profit ratio of A and B = 13:27
Let x is investment of B which he invested for 12 months.
26000/x*12=13/27
x =Rs4500Incorrect
A=(3000*4)+(2000*4) +(1500*4)=26000
Total profit 800, B’s share 540 then A’s share 260.
Profit ratio of A and B = 13:27
Let x is investment of B which he invested for 12 months.
26000/x*12=13/27
x =Rs4500Unattempted
A=(3000*4)+(2000*4) +(1500*4)=26000
Total profit 800, B’s share 540 then A’s share 260.
Profit ratio of A and B = 13:27
Let x is investment of B which he invested for 12 months.
26000/x*12=13/27
x =Rs4500 -
Question 8 of 35
8. Question
1 pointsA work is done by three person A,B and C. A alone takes 10 hours to complete one project but B and C working together takes 4 hours, for the completion of the same project. If all of them worked together and completed 14 project, then how many hours have they worked?
Correct
A=1/10
B=1/4
A+B= 1/10+1/4=7/20
In 20 hours, working together they will complete 7 project.
Thus in 40 hours they will complete 14 project.Incorrect
A=1/10
B=1/4
A+B= 1/10+1/4=7/20
In 20 hours, working together they will complete 7 project.
Thus in 40 hours they will complete 14 project.Unattempted
A=1/10
B=1/4
A+B= 1/10+1/4=7/20
In 20 hours, working together they will complete 7 project.
Thus in 40 hours they will complete 14 project. -
Question 9 of 35
9. Question
1 pointsThe difference between compound interest and simple interest on an amount of Rs. 18,000 for 2 years is Rs. 405. What is the rate of interest per annum?
Correct
For 2 yrs SI-CI=Pr2/100 2
405=18000*r2/100*100
(405*10)/18=r2
r2=225
r=15%Incorrect
For 2 yrs SI-CI=Pr2/100 2
405=18000*r2/100*100
(405*10)/18=r2
r2=225
r=15%Unattempted
For 2 yrs SI-CI=Pr2/100 2
405=18000*r2/100*100
(405*10)/18=r2
r2=225
r=15% -
Question 10 of 35
10. Question
1 pointsThe mean scores of a group of students in a test was 52. The bright student 20% of them secured a mean score of 80 and the dull student 25% a mean score of 31. The mean score of remaining 55% is:
Correct
Let the required mean score be x
Then, 20 * 80 + 25 * 31 + 55 * x = 52 * 100
1600 + 775 + 55x = 5200
55x = 2825
x = 51.4Incorrect
Let the required mean score be x
Then, 20 * 80 + 25 * 31 + 55 * x = 52 * 100
1600 + 775 + 55x = 5200
55x = 2825
x = 51.4Unattempted
Let the required mean score be x
Then, 20 * 80 + 25 * 31 + 55 * x = 52 * 100
1600 + 775 + 55x = 5200
55x = 2825
x = 51.4 -
Question 11 of 35
11. Question
1 pointsDirections: In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-
I. 2x2+25x + 78 = 0,
II. 3y2 + 23y + 30 = 0Correct
2x2+ 25x + 78 = 0,
2x2+12x + 13x + 78 = 0
Gives x = -13/2, -6
3y2 + 23y + 30 = 0
3y2 + 18y + 5y + 30 = 0
Gives y = -6, -5/3
Put all values on number line and analyze the relationship
-13/2…. -6….-5/3Incorrect
2x2+ 25x + 78 = 0,
2x2+12x + 13x + 78 = 0
Gives x = -13/2, -6
3y2 + 23y + 30 = 0
3y2 + 18y + 5y + 30 = 0
Gives y = -6, -5/3
Put all values on number line and analyze the relationship
-13/2…. -6….-5/3Unattempted
2x2+ 25x + 78 = 0,
2x2+12x + 13x + 78 = 0
Gives x = -13/2, -6
3y2 + 23y + 30 = 0
3y2 + 18y + 5y + 30 = 0
Gives y = -6, -5/3
Put all values on number line and analyze the relationship
-13/2…. -6….-5/3 -
Question 12 of 35
12. Question
1 pointsDirections: In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-
I. 2x2 – x – 45 = 0,
II. 3y2 – 13y – 10 = 0Correct
x = -9/2, 5
y = -2/3, 5
Put all values on number line and analyze the relationship
-9/2…….. -2/3……..5Incorrect
x = -9/2, 5
y = -2/3, 5
Put all values on number line and analyze the relationship
-9/2…….. -2/3……..5Unattempted
x = -9/2, 5
y = -2/3, 5
Put all values on number line and analyze the relationship
-9/2…….. -2/3……..5 -
Question 13 of 35
13. Question
1 pointsDirections: In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-
I. 3x2 – 10x – 8 = 0,
II. 2y2 + 17y + 30 = 0Correct
x = -2/3, 4
y = -6, -5/2
Put all values on number line and analyze the relationship
-6…….. -5/2…….-2/3……….4Incorrect
x = -2/3, 4
y = -6, -5/2
Put all values on number line and analyze the relationship
-6…….. -5/2…….-2/3……….4Unattempted
x = -2/3, 4
y = -6, -5/2
Put all values on number line and analyze the relationship
-6…….. -5/2…….-2/3……….4 -
Question 14 of 35
14. Question
1 pointsDirections: In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-
I. 2x2 – 9x + 4 = 0,
II. 2y2 + 7y – 4 = 0Correct
2x2 – 9x + 4 = 0
2x2 – 8x – x + 4 = 0
So x = 4 , 1/2
2y2 + 7y – 4 = 0
2y2 + 8y – y – 4 = 0
So y = -4, 1/2
Put on number line
-4……. 1/2…… 4Incorrect
2x2 – 9x + 4 = 0
2x2 – 8x – x + 4 = 0
So x = 4 , 1/2
2y2 + 7y – 4 = 0
2y2 + 8y – y – 4 = 0
So y = -4, 1/2
Put on number line
-4……. 1/2…… 4Unattempted
2x2 – 9x + 4 = 0
2x2 – 8x – x + 4 = 0
So x = 4 , 1/2
2y2 + 7y – 4 = 0
2y2 + 8y – y – 4 = 0
So y = -4, 1/2
Put on number line
-4……. 1/2…… 4 -
Question 15 of 35
15. Question
1 pointsDirections: In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-
I. 2x2 + 5x – 12 = 0,
II. 2y2 – 19y + 35 = 0Correct
x = -7/4, 2
y = 5/2, 4Incorrect
x = -7/4, 2
y = 5/2, 4Unattempted
x = -7/4, 2
y = 5/2, 4 -
Question 16 of 35
16. Question
1 pointsDirections: The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.
250, 269, 231, 288, ?, 307
Correct
…….+19…….-38…….+57……..-76…….+95
Incorrect
…….+19…….-38…….+57……..-76…….+95
Unattempted
…….+19…….-38…….+57……..-76…….+95
-
Question 17 of 35
17. Question
1 pointsDirections: The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.
4, 10, 30, 78, 168, ?
Correct
………+6………….+20……………+48………..+90………..+146
…………….+14………….+28……………+42…………+56Incorrect
………+6………….+20……………+48………..+90………..+146
…………….+14………….+28……………+42…………+56Unattempted
………+6………….+20……………+48………..+90………..+146
…………….+14………….+28……………+42…………+56 -
Question 18 of 35
18. Question
1 pointsDirections: The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.
4, 18, 56, 142, 324, ?
Correct
*2 + 10, *2 + 20, *2 + 30, *2 + 40, *2 + 50
Incorrect
*2 + 10, *2 + 20, *2 + 30, *2 + 40, *2 + 50
Unattempted
*2 + 10, *2 + 20, *2 + 30, *2 + 40, *2 + 50
-
Question 19 of 35
19. Question
1 pointsDirections: The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.
4, 5, 8, 27, 104, ?
Correct
*1+1, *2-2, *3+3, *4-4,*5+5
Incorrect
*1+1, *2-2, *3+3, *4-4,*5+5
Unattempted
*1+1, *2-2, *3+3, *4-4,*5+5
-
Question 20 of 35
20. Question
1 pointsDirections: The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.
12, 5, 4, 5, 9, ?
Correct
*0.5 – 1, *1 – 1, *1.5 – 1, *2 – 1, *2.5 – 1
Incorrect
*0.5 – 1, *1 – 1, *1.5 – 1, *2 – 1, *2.5 – 1
Unattempted
*0.5 – 1, *1 – 1, *1.5 – 1, *2 – 1, *2.5 – 1
-
Question 21 of 35
21. Question
1 pointsA circular wire of diameter 70 cm is bent into a rectangle with sides ratio 6 : 5. What are the length and breath of the rectangle respectively?
Correct
Radius=70/2=35.
Circumference = 2ᴨr =2*22/7*35=220cm.
Perimeter of rectangle = 2(6x+5x) = 220
22x = 220==> x=10L=60, B=50
Incorrect
Radius=70/2=35.
Circumference = 2ᴨr =2*22/7*35=220cm.
Perimeter of rectangle = 2(6x+5x) = 220
22x = 220==> x=10L=60, B=50
Unattempted
Radius=70/2=35.
Circumference = 2ᴨr =2*22/7*35=220cm.
Perimeter of rectangle = 2(6x+5x) = 220
22x = 220==> x=10L=60, B=50
-
Question 22 of 35
22. Question
1 pointsIf goods be purchased for Rs 600 and one third sold at a loss of 10%. At what gain percent should the remainder be sold so as to gain 10% on the whole transaction?
Correct
CP=600
SP=600+ 600*10/100=660
1/3 rd =600/3=200
SP of 1/3 rd=200 -200*10/100=180.
Then SP of remaining=660-180=480.
Profit for remaining goods=(480- 400)/400 * 100
80/400*100=20%Incorrect
CP=600
SP=600+ 600*10/100=660
1/3 rd =600/3=200
SP of 1/3 rd=200 -200*10/100=180.
Then SP of remaining=660-180=480.
Profit for remaining goods=(480- 400)/400 * 100
80/400*100=20%Unattempted
CP=600
SP=600+ 600*10/100=660
1/3 rd =600/3=200
SP of 1/3 rd=200 -200*10/100=180.
Then SP of remaining=660-180=480.
Profit for remaining goods=(480- 400)/400 * 100
80/400*100=20% -
Question 23 of 35
23. Question
1 pointsThe sum of the two digit of a number is 7. If the number is subtracted from the number obtained by reversing its digits, the result is 27. Find the number?
Correct
Let the two digit no be xy
x + y = 7 —– (1)
(10x + y) – (10y + x) = 27
9(x – y) = 27
x-y = 3 —– (2)
Solve (1) and (2) x = 5 and y = 2
The number is = 52Incorrect
Let the two digit no be xy
x + y = 7 —– (1)
(10x + y) – (10y + x) = 27
9(x – y) = 27
x-y = 3 —– (2)
Solve (1) and (2) x = 5 and y = 2
The number is = 52Unattempted
Let the two digit no be xy
x + y = 7 —– (1)
(10x + y) – (10y + x) = 27
9(x – y) = 27
x-y = 3 —– (2)
Solve (1) and (2) x = 5 and y = 2
The number is = 52 -
Question 24 of 35
24. Question
1 pointsA person was asked to state his age in years. His reply was, ‘Take my age three years hence, multiply it by 3 and then subtract three times my age three years ago and you will know how old I am,’ What was the age of the person?
Correct
Let the present age of the person be x years.
Then, 3(x + 3) – 3(x – 3) = x
3x + 9 – 3x + 9 = x => x = 18Incorrect
Let the present age of the person be x years.
Then, 3(x + 3) – 3(x – 3) = x
3x + 9 – 3x + 9 = x => x = 18Unattempted
Let the present age of the person be x years.
Then, 3(x + 3) – 3(x – 3) = x
3x + 9 – 3x + 9 = x => x = 18 -
Question 25 of 35
25. Question
1 pointsA cistern can be filled in 9 hours but due to a leak at its bottom it takes 10 hours. If the cistern is full, then determine the time in which the leak and an emptying pipe which takes 30 hours to empty the cistern together will take to make the cistern empty?
Correct
Part filled without leak in 1 hour = 1/9
Part filled with leak in 1 hour = 1/10
Work done by leak in 1 hour=1/9-1/10=1/90
Work done by emptying pipe in 1 hour=1/30
So together = 1/90 + 1/30 = 4/90 = 1/22.5
So total time to empty the cistern is 22.5 hoursIncorrect
Part filled without leak in 1 hour = 1/9
Part filled with leak in 1 hour = 1/10
Work done by leak in 1 hour=1/9-1/10=1/90
Work done by emptying pipe in 1 hour=1/30
So together = 1/90 + 1/30 = 4/90 = 1/22.5
So total time to empty the cistern is 22.5 hoursUnattempted
Part filled without leak in 1 hour = 1/9
Part filled with leak in 1 hour = 1/10
Work done by leak in 1 hour=1/9-1/10=1/90
Work done by emptying pipe in 1 hour=1/30
So together = 1/90 + 1/30 = 4/90 = 1/22.5
So total time to empty the cistern is 22.5 hours -
Question 26 of 35
26. Question
1 pointsDirection: What value will come in place of question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate exact value)
59.009% of 1599.99 + 117.109 – 17.0354 × 24 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 27 of 35
27. Question
1 pointsDirection: What value will come in place of question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate exact value)
15 × 39.09 – 35.08% of 1119.99 – 129.09 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 28 of 35
28. Question
1 pointsDirection: What value will come in place of question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate exact value)
376.803 + 897 ÷ ? – 62.03% of 749.98 = -19
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 29 of 35
29. Question
1 pointsDirection: What value will come in place of question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate exact value)
74.009% of 249.902 – 830 ÷ 14 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 30 of 35
30. Question
1 pointsDirection: What value will come in place of question mark (?) in the following questions? (You are not expected to calculate exact value)
85.19% of 460.023 – 13.022 × 18.890 = ?
Correct
Incorrect
Unattempted
-
Question 31 of 35
31. Question
1 pointsDirections: Study the following table to answer the questions that follow:
The table shows the number of products produced and sold by a company in respective yearsWhat is the percentage of sold B and E products in 2014?
Correct
Sold B and E in 2014 = 166 + 206 = 372
Total produced B and E in 2014 = 200+250 = 450
Required % = 372/450 * 100 = 82.67%Incorrect
Sold B and E in 2014 = 166 + 206 = 372
Total produced B and E in 2014 = 200+250 = 450
Required % = 372/450 * 100 = 82.67%Unattempted
Sold B and E in 2014 = 166 + 206 = 372
Total produced B and E in 2014 = 200+250 = 450
Required % = 372/450 * 100 = 82.67% -
Question 32 of 35
32. Question
1 pointsDirections: Study the following table to answer the questions that follow:
The table shows the number of products produced and sold by a company in respective yearsThe company was able to sold how much percent of D products in the given period?
Correct
In all years, D products sold are = 237 + 273 + 180 + 314 = 1004
And produced = 280 + 300+ 310 + 360 = 1250
So required % = 1004/1250 * 100 = 80.32%Incorrect
In all years, D products sold are = 237 + 273 + 180 + 314 = 1004
And produced = 280 + 300+ 310 + 360 = 1250
So required % = 1004/1250 * 100 = 80.32%Unattempted
In all years, D products sold are = 237 + 273 + 180 + 314 = 1004
And produced = 280 + 300+ 310 + 360 = 1250
So required % = 1004/1250 * 100 = 80.32% -
Question 33 of 35
33. Question
1 pointsDirections: Study the following table to answer the questions that follow:
The table shows the number of products produced and sold by a company in respective yearsNumber of unsold A and B products in 2013 and 2016 forms what percent of sold C and E products in 2015?
Correct
Unsold A and B in 2013 and 2016 = (250-224) + (180-152) + (350-319) + (280-262) = 103
Sold C and E in 2015 = 309 + 196 = 505
So required % = 103/505 * 100 = 20.39%Incorrect
Unsold A and B in 2013 and 2016 = (250-224) + (180-152) + (350-319) + (280-262) = 103
Sold C and E in 2015 = 309 + 196 = 505
So required % = 103/505 * 100 = 20.39%Unattempted
Unsold A and B in 2013 and 2016 = (250-224) + (180-152) + (350-319) + (280-262) = 103
Sold C and E in 2015 = 309 + 196 = 505
So required % = 103/505 * 100 = 20.39% -
Question 34 of 35
34. Question
1 pointsDirections: Study the following table to answer the questions that follow:
The table shows the number of products produced and sold by a company in respective yearsWhat is the average number of all products sold in all the years together?
Correct
Product A sold in all years = 224 + 146 + 275 + 319 = 964
Product B sold in all years = 808
Product C sold in all years = 1155
Product D sold in all years = 1004
Product E sold in all years = 834
So required average = (964+808+1155+1004+834)/5 = 953Incorrect
Product A sold in all years = 224 + 146 + 275 + 319 = 964
Product B sold in all years = 808
Product C sold in all years = 1155
Product D sold in all years = 1004
Product E sold in all years = 834
So required average = (964+808+1155+1004+834)/5 = 953Unattempted
Product A sold in all years = 224 + 146 + 275 + 319 = 964
Product B sold in all years = 808
Product C sold in all years = 1155
Product D sold in all years = 1004
Product E sold in all years = 834
So required average = (964+808+1155+1004+834)/5 = 953 -
Question 35 of 35
35. Question
1 pointsDirections: Study the following table to answer the questions that follow:
The table shows the number of products produced and sold by a company in respective yearsWhat is the percentage of unsold C products in tears 2013 and 2015 together?
Correct
Unsold C in 2013 = 300 – 283 = 17, in 2015 = 350-309 = 41
So required % = (17+41)/(300+350) *100 = 8.92%Incorrect
Unsold C in 2013 = 300 – 283 = 17, in 2015 = 350-309 = 41
So required % = (17+41)/(300+350) *100 = 8.92%Unattempted
Unsold C in 2013 = 300 – 283 = 17, in 2015 = 350-309 = 41
So required % = (17+41)/(300+350) *100 = 8.92%
Leaderboard
Leaderboard: IBPS Clerk 2017 - Quant 3
Pos. | Name | Entered on | Points | Result |
---|---|---|---|---|
Table is loading | ||||
No data available | ||||
Click here for Quantitative Aptitude Questions
ty mam