Hello Aspirants

We have come up with Sectional Tests for upcoming LIC AAO 2019 Prelim Exam. Practice the questions to ace the exam.

- P and Q together started a business with investment of Rs.580 and Rs.x resp. If the profit share of Q is 75% more than that of P. Find the value of x.

Rs.1525Rs.1440Rs.1330Rs.1015Rs.1210Option D

Let the profit share of P be Rs.y.

Profit share of Q = Rs.1.75y

Ratio of profit share of P and Q = y:1.75y = 4:7

Now,

580/x = 4/7

=>x = Rs.1015 - Pipe A and pipe B can fill a tank together in (60/7) minutes. If pipe A is 33.33% more efficient than pipe B. Find the time taken by pipe A alone to fill the tank.

12 minutes15 minutes10 minutes17 minutes18 minutesOption B

Let the efficiency of pipe B be 3x and pipe A be 4x.

Now,

1/3x+1/4x = 7/60

=>x = 5

Time taken by pipe A alone to fill the tank = 3x = 15 minutes - Arun took a loan of Rs. 1400 with simple interest for as many years as the rate of interest. If he paid Rs.686 as interest at the end of the loan period, what was the rate of interest?
7%8%6%9%5%Option A

Let rate = R% Then, Time, T = R yearsP = Rs.1400

SI = Rs.686

SI= PRT/100

â‡’686 = 1400 Ã— R Ã— R/100

â‡’686=14 R^2

â‡’R=7% - A man sold two books, one at a loss of 10% and other at a gain of 25%. If the cost price of each book is same. Find the overall profit or loss percentage in this transaction.

8.5%6.9%8.1%6.6%7.5%Option E

Let the CP of each book be Rs.x.

SP of both the books together = 0.9x+1.25x = Rs.2.15x

CP of both books together Rs.2x

Required profit % = (0.15x/2x)*100 = 7.5% - A bag contains 8 pink balls and 3 white balls. Three balls are randomly selected. Find the number of ways in which atleast 2 white balls are selected.
29 ways20 ways25 ways30 ways22 waysOption C

Required number of ways = 3C2*8C1 + 3C3 = 25 ways - The number of people who like Apples like only one out of Apple juice and Apple shakes. The number of people who like Apple juice and Apple shakes are in the ratio of 5:4 resp. Find the number of people who like Apple juice.

20001000500030006000Option B

Required number of people who like Apple juice = (5/9)*1800 = 1000 - Find the ratio of the number of people who like Raspberry to the number of people who like Jackfruit.
8:73:42:37:52:1Option C

Required ratio = 900:1350 = 2:3 - Number of people who like Jackfruit is how much more than the number of people who like Raspberry ?
545440320450400Option D

Required Difference = (1350 – 900) = 450 - Number of people who like Apple is what percentage more or less than the number of people who like Banana?
20%30%40%60%50%Option E

Required% = [(1800-1200)]/1200*100 = 50% - Find the average number of people who like Banana and Raspberry taken together.
77780095010501210Option D

Average = (1200+900)/2 = 1050 - Number of pencils manufactured by Camlin and Pringle in 2011 is 30% and 20% resp. more than teh previous year resp. Find the difference between the number of pencils manufactured by Camlin in 2011 and number of pencils manufactured by Pringle in 2011.
3040362844Option C

Number of camlin pencils manufactured in 2010 = 1296/1.20 = 1080

Total number of pencils manufactured by all the five companies together in 2010 = 1080/0.18 = 6000

Number of pencils manufactured by Camlin in 2011 = 1.30*1080 = 1404

Number of pencils manufactured by Pringle in 2011 = 1.20*1140 = 1368

Required Difference = 1404 â€“ 1368 = 36 - What is the ratio of the number of pencils manufactured by Camlin and Apsara together in 2010 to the total number of pencils manufactured by Natraj and Classmate together in 2010?
5:68:72:31:25:4Option E

Number of camlin pencils manufactured in 2010 = 1296/1.20 = 1080

Total number of pencils manufactured by all the five companies together in 2010 = 1080/0.18 = 6000

Required ratio = 2700:2160 = 5:4 - What is the total number of pencils manufactured by Camlin and Classmate together in 2010?

15001700180016001900Option C

Number of camlin pencils manufactured in 2010 = 1296/1.20 = 1080

Total number of pencils manufactured by all the five companies together in 2010 = 1080/0.18 = 6000

Number of pencils manufactured by Camlin and Classmate =1080+720 = 1800 - What is the average number of pencils manufactured by Natraj, Apsara and Pringle in 2010?
15001400160013001200Option B

Number of camlin pencils manufactured in 2010 = 1296/1.20 = 1080

Total number of pencils manufactured by all the five companies together in 2010 = 1080/0.18 = 6000

Average number of pencils = (1440+1620+1140)/3 = 1400 - If Natraj sold 75% of the pencil manufactured by it in 2010 at the rate Rs. 2.50 per pencil. Find the revenue generated by Natraj in 2010 by selling pencils.

Rs.2700Rs.2000Rs.2500Rs.2200Rs.2800Option A

Number of camlin pencils manufactured in 2010 = 1296/1.20 = 1080

Total number of pencils manufactured by all the five companies together in 2015 = 1080/0.18 = 6000

Number of pencils sold by Natraj in 2010 = 0.75*1440 = 1080

Revenue generated by Natraj in 2010 = 100*2.5 = Rs.2700 - 24,11,10,14,27,?
53.471.458.766.562.2Option D

*0.5-1

*1-1

*1.5-1

*2-1

*2.5-1

? = 66.5 - 13,15,20,30,?,73

3240475038Option C

Difference of difference = 3,5,7,9

? = 47 - 14,7,7,14,56,?
422387400448395Option D

*0.5

*1

*2

*4

*8

? = 448 - 24,31,43,60,82,?
998611210997Option D

+7,+12,+17,+22,+27

? = 109 - 9,13,21,37,?,133
7469506072Option B

+4,+8,+16,+32,+64

? = 69 - I.2x^2 + 13x + 20 = 0

II.3y^2 â€“ y -10 = 0

y >= xy > xx > yNo relationx >= yOption B

I.2x^2 + 13x + 20 = 0

=>2x^2 + 8x + 5x + 20 = 0

=>(2x+5)(x+4) = 0

=>x= -2.5,-4

II.3y^2 â€“ y -10 = 0

=>3y^2 â€“ 6y + 5y â€“ 10 = 0

=>(3y+5)(y -2) = 0

=>y = -1.66,2

y > x - I.4x^2 â€“ 2x â€“ 12 = 0

II.y^2 – 9y + 20 = 0

x > yNo relationx >= yy > xy >= xOption D

I.4x^2 â€“ 2x â€“ 12 = 0

=>4x^2 â€“ 8x + 6x â€“ 12 = 0

=>(4x+6)(x-2) = 0

=>x = -1.5,2

II.y^2 – 9y + 20 = 0

=>(y-4)(y-5) = 0

=>y = 4,5

y>x - I.x^2 â€“ 3x â€“ 28 = 0

II.y^2 â€“ y â€“ 72 = 0

No relationx >= yx > yy >= xy > xOption A

I.x^2 â€“ 3x â€“ 28 = 0

=>x^2 â€“ 7x + 4x â€“ 28 = 0

=>(x+4)(x-7) = 0

=>x = 7,-4

II.y^2 â€“ y â€“ 72 = 0

=>y^2 + 9y â€“ 8y â€“ 72 = 0

=>(y+8)(y-9) = 0

=>y = -8,9

No relation - I.2x^2 – 6x â€“ 36 = 0

II.3y^2 + 24y + 45 = 0

y > xy >= xx >= yNo relationx > yOption C

I.2x^2 – 6x â€“ 36 = 0

=>2x^2 â€“ 12x + 6x â€“ 36 = 0

=>(2x+6)(x-6) = 0

=>x= -3,6

II.3y^2 + 24y + 45 = 0

=>3y^2 + 9y + 15y + 45 = 0

=>(3y+15)(y+3) = 0

=>y = -5,-3

x>=y - I.9x+8y = 4+5x+13y

II.5x â€“ 4y = 2 + 2x

x >= yy > xy >= xx > yNo relationOption D

I.9x+8y = 4+5x+13y

=>4x -5y = 4 â€“ (1)

II.5x â€“ 4y = 2 + 2x

3x â€“ 2y = 2 â€“ (2)

Solve both the equations, we get

x = 6

y = 4

x > y - 54.97% of 800 + 32.89*4 â€“ 396.12 /17.91 = ?
488450500550620Option D

54.97% of 800 + 32.89*4 â€“ 396.12 /17.91 = ?

=>55% of 800 + 33*4 â€“ 396/18 = ?

=>440+132 â€“ 22 = ?

=>? = 550 - 19^2 + (1024)^1/2 – 256 â€“ 9*7 = ?

6670587482Option D

19^2 + (1024)^1/2 – 256 â€“ 9*7 = ?

=>361 + 32 â€“ 256 -63 = ?

=>? = 74 - 35% of âˆš3136 x 5 = ? + 54

5048363044Option E

35% of âˆš3136 x 5 = ? + 54

=>(65/100)*56*5 = ? + 54

=>98 â€“ 54 = 44 - âˆš7396 x âˆš1296 Ã· âˆš676 = ?
125119115108110Option B

âˆš7396 x âˆš1296 Ã· âˆš676 = ?

=>86 x 36 Ã· 26 = 119 - (23.1)^2 + (48.6)^2 â€“ (39.8)^2 = 163.84 + ?
14401525114813841220Option C

(23.1)^2 + (48.6)^2 â€“ (39.8)^2 = 163.84 + ?

=>533.61 + 2361.96 â€“ 1584.04 = 163.84 + ?

=>1311.53 â€“ 163.84 = 1147.69 ==1148 - (441)^1/2 + (169)^1/2 – 14.04^2 + 207.89 = ?
3533404246Option E

(441)^1/2 + (169)^1/2 – 14.04^2 + 207.89 = ?

=>21 + 13 â€“ 196 + 208 = ?

=>? = 46 - 44.97 + 310.08 + 9.13 *4.89 =?^2
2010305040Option A

44.97 + 310.08 + 9.13 *4.89 =?^2

=>45 + 310 + 9*5 = ?^2

=>? = 20 - 348/29 + 24*9 – 211 = ?
1119151713Option D

348/29 + 24*9 – 211 = ?

=>12+216 = ? + 211

=>? = 17 - 1226 + 3*13 = ? + 1690 â€“ 1864 + 903

490486520475536Option E

1226 + 3*13 = ? + 1690 â€“ 1864 + 903

=>1226 + 39 = ?+ 729

=>? = 536 - 80% of 310 â€“ 24% of 350 = (?)^1/2 + 13^2
2125202628Option B

80% of 310 â€“ 24% of 350 = (?)^1/2 + 13^2

=>248 â€“ 84 = (?)^1/2 + 169

=>? = 25

**Directions(6-10): ** Answer the following questions based on the given information.

The table shows the percentage distribution of the number of people who like different fruits and one person like only one fruit.

Total number of people who like different fruits = 7500

**Directions(11-15):** Answer the questions based on following given below.

The graph given below shows the percentage distribution of the number of pencils manufactured by five different companies in 2010. If the cost of manufacturing a Camlin pencil is Rs.1.2. The total amount spent to manufacture Camlin pencils in 2010is Rs.1296.

**Directions(16-20):** Find the missing term ‘?’ of the following series.

**
Directions(21-25):** Compare both the equations and choose a correct option.

**Directions(26-35):** What will be the approximate value of the following questions.