# Quant Test for IBPS Clerk 2018 Main Exam Set – 15

Directions(1-5): Find the odd one out from the following series.

1. 17,18,37,114,449,2246
449
114
18
17
2246
Option B
*1+1
*2+1
*3+1
*4+1
*5+1
112 should be in place of 114.

2. 29,30,34,61,77,204
29
34
30
204
61
Option D
+1^3
+2^2
+3^3
+4^2
+5^3
202 should be in place of 204.

3. 13,22,40,67,101,148
101
22
67
148
40
Option A
+9*1
+9*2
+9*3
+9*4
+9*5
103 should be in place of 101.

4. 13,14,16,22,48,166
16
48
22
14
13
Option B
+1!
+2!
+3!
+4!
+5!
46 should be in place of 48.

5. 21,44,75,104,141,182
141
75
44
21
140
Option B
+23,+29,+31,+37,+41
73 should be in place of 75.

6. Monthly income of A is 25% more than the monthly income of B. Monthly savings of A and B are in the ratio 3:2 respectively. Find the monthly income of A if the monthly expenditures of B and A are Rs.19,000 and Rs.22,500 respectively.
Rs.15,000
Rs.35,000
Rs.21,000
Rs.30,000
Rs.33,000
Option D
Let the monthly income of B be Rs.x.
The monthly income of A = 1.25*x = Rs.1.25x
Now, (1.25x – 22500)/(x-19000) = 3/2
=> 2.5x – 45000 = 3x – 57000
=> x = 24000
Monthly income of A = 1.25*24000 = Rs.30,000

7. 85% of the population of Kangra is registered in voters list. 25% of the registered voters didn’t cast their votes. 10% of the cast votes are invalid. The winning candidate got 55% of the valid votes and won by 4131 votes. Find the population of Kangra.
81,000
66,000
72,000
70,000
78,000
Option C
Let the population be Kangra be x.
Number of cast votes = 0.75*0.85x = 0.6375x
Number of valid votes = 0.90*0.6375x = 0.57375x
Now, 0.10*0.57375x = 4131
=> x = 72,000

8. Average age of a class of 36 students is 17 years. Average age of the class in increased by two years if the age of the class teacher and the Principal is included. Age of the principal is x% more than the age of the class teacher. Find the value of x if the age of the Principal is 10 years more than the age of the class teacher.
17%
15%
20%
25%
10%
Option C
Sum of the ages of students = 36*17 = 612 years
Sum of the ages of students, Principal and class teacher = 38*19 = 722 years
Let the age of the class teacher be y years.
Age of Principal = y+10 years
Now, 612+y+y+10 = 722
=>2y = 100
=> y = 50
The value of x = (60-50)/50*100 = 20%

9. A,B and C started a business with initial investments in the ratio 5:4:9 resp. After one year, A,B and C made additional investments in the ratio 6:13:19 resp. Find the profit share of C out of the total profit of Rs.4410 after two years.
Rs.2800
Rs.2550
Rs.2150
Rs.2205
Rs.2000
Option D
Let the initial investments made by A,B and C are Rs. 5x, Rs.4x and Rs. 9x resp.
Let the additional investments of A,B and C are Rs. 6y, Rs.13y and Rs.19y resp.
Ratio of their investments = 5x+5x+6y:4x+4x+13y:9x+9x+19y
Profit share of C = [(18x+19y)/(36x+38y)]*4410 = Rs.2205

10. A,B and C alone can do a certain peice of work in 25,28 and 35 days respectively. All of them started working together but after 5 days A left the job and 8 days before the completion of the work C alos left. In how many days, the work is completed.
10 days
14 days
19 days
9 days
16 days
Option E
Total work (25,28 and 35) = 700 units
Amount of work done by A,B and C together in 5 days = 5*(28+25+20) = 365 units
Amount of work done by B alone in 8 days = 25*8 = 200 units
Amount of work done by B and C together in the middle = 700 – 365 – 200 = 135 units
Time taken by B and C to complete 135 units work = 135/(20+25) = 3 days
So, total time taken to complete the work = (5+8+3) = 16 days