Quant Test for IBPS Clerk 2018 Main Exam Set – 26

Directions(1-5): Find the odd one out from the following series.

  1. 41,43,89,271,1094,5451
    43
    1094
    41
    271
    89
    Option B
    *1+2
    *2+3
    *3+4
    *4+5
    *5+6
    1089 should be place in place of 1094.

     

  2. 31,30,35,58,121,236
    35
    30
    31
    58
    121
    Option E
    +1^3-2
    +2^3-3
    +3^3-4
    +4^3-5
    +5^3-6
    117 should be place in place of 121.

     

  3. 655,670,690,715,755,780
    715
    670
    655
    755
    780
    Option D
    +15
    +20
    +25
    +30
    +35
    745 should be place in place of 755.

     

  4. 1215,405,165,81,54,54
    165
    1215
    54
    81
    405
    Option A
    /3
    /2.5
    /2
    /1.5
    /1
    162 should be place in place of 165.

     

  5. 81,100,138,195,281,366
    366
    81
    100
    138
    281
    Option E
    +19*1
    +19*2
    +19*3
    +19*4
    +19*5
    271 should be place in place of 281.

     

  6. Directions(6-10): The graph shows the runs scored by four players of team “Rajasthan Royals” in four different seasons of Indian Premier League (IPL).

  7. 35% of the total runs scored by Sachin Tendulkar in the given seasons of IPL is scored against spin bowling, and the ratio of runs scored against fast bowling and runs against medium pace bowling is 7:6 resp. The run scored by Keiron Pollard in IPL-10 is approximately what percentage of the number of runs scored by Sachin Tendulkar against fast bowling in the given seasons? (There are only three types of bowling: spin, medium pace and fast)
    18.17%
    20.25%
    33.33%
    21.12%
    28.57%
    Option E
    Total runs scored by Sachin Tendulkar in all the given seasons = 250+200+300+250 = 1000 Runs scored by Sachin Tendulkar against spin bowling = 0.35*1000 = 350
    Remaining runs = 1000 – 350 = 650
    Number of runs scored by Sachin Tendulkar against fast bowling = 7/(7+6)*650 = 350
    Runs scored by Keiron Pollard in IPL-10 = 100
    Required% = 100/350*100 = 28.57%

     

  8. Total runs scored by Saurabh Tiwari in all the given seasons of IPL taken together is approximately what percentage of total runs scored by Rohit Sharma in all the given seasons of IPL taken together?
    72.72%
    7.181%
    77.27%
    65.15%
    70.05%
    Option C
    Runs scored by Saurabh Tiwari in all the given seasons of IPL = 140+160+230+150 = 680
    Runs scored by Rohit Sharma in all the given seasons of IPL = 210+160+240+270 = 880
    Required% = 680/880*100 = 77.27%

     

  9. Sachin Tendulkar played 9 innings in IPL-12 and he was out in 3 innings. Find his batting average in IPL-12. Batting average = Runs scored / (number of innings in which he was not out)
    40
    30
    60
    10
    50
    Option E
    Runs scored by Sachin in IPL-12 = 300
    Batting average of Sachin in IPL-12 = 300/(9-3) = 50

     

  10. Find the difference between the average of runs scored by Rohit Sharma in the given seasons of IPL and average runs scored by Saurabh Tiwari in the given seasons of IPL.
    20
    50
    35
    12
    19
    Option B
    Average scores runs by Rohit Sharma = (880)/4 = 220
    Average scores runs by Saurabh Tiwari = (680)/4 = 170
    Required difference = 220 – 170 = 50

     

  11. Find the ratio of runs scored by Keiron Pollard in IPL-11 and IPL-12 taken together to the runs scored by Saurabh Tiwari in IPL-10.
    2:3
    4:5
    2:1
    7:2
    3:5
    Option C
    Runs scored by Keiron Pollard in IPL-11 and IPL-12 = 160+120 = 280
    Runs scored by Saurabh Tiwari in IPL-10 = 140
    Required ratio = 280:140 = 2:1

     


Related posts

Leave a Comment