Quant Test for IBPS Clerk 2018 Prelim Exam Set – 16

Directions(1-5): Find the missing term of the following questions.

  1. 21,26,30,34,39,?
    40
    38
    42
    30
    32
    Option C
    (19+23)/2 = 21
    (23+29)/2 = 26
    (29+31)/2 = 30
    (31+37)/2 = 34
    (37+41)/2 = 39
    (41+43)/2 = 42

     

  2. 412,476,351,567,?,736
    250
    224
    288
    215
    200
    Option B
    +4^3 -5^3 +6^3 -7^3 +8^3
    ? = 224

     

  3. 242,243,240,265,258,339,?
    328
    350
    402
    300
    325
    Option A
    +1^2,-3,+5^2,-7,+9^2,-11
    ? = 328

     

  4. 13,26,22,132,124,?
    1440
    1240
    1150
    1000
    1250
    Option B
    13*2 = 26
    26-4 = 22
    22*6 = 132
    132-8 = 124
    124*10 = 1240

     

  5. 4,12,60,420,?,41580
    3520
    3000
    3333
    3780
    3300
    Option D
    4*3 = 12
    12*5 = 60
    60*7 = 420
    420*9 = 3780
    3780*11 = 41580

     

  6. Directions(6-10): Out of the total number of 7800 girls in a college, 15% are good at dancing and 20% of the number of girls good at dancing are also good in studies. 5% of the total number of girls in the college are good at drawing and 10% of the girls good at drawing are also good in studies. 35% of the total number of girls in the college are good at cooking and 20% of the girls good at cooking are also good in studies; also, 30% of the girls good at cooking are good at dancing but not good in studies. 10% of the total number of girls in the college are good only at singing. 25% of the total number of girls in the college are good at sports and 16% of the number of girls good at sports are also good at studies. Rest of the girls from the college are only good at studies.

  7. How many girls from the college are good at studies?
    1145
    Data inadequate.
    1250
    1752
    1000
    Option B
    Data inadequate.

     

  8. How many girls from the college are good at dancing?
    1110
    1330
    1220
    1170
    1500
    Option D
    The required number of girls
    = 7800*15/100
    = 1170

     

  9. How many girls from the college are good only at singing?
    780
    660
    720
    700
    650
    Option A
    The number of girls good only at singing
    = 10% of 7800 = 780

     

  10. How many girls from the college are good only at cooking?
    1005
    1365
    1450
    1300
    1350
    Option B
    The number of girls good at cooking = 7800 × 35%
    = 2730
    The number of girls good at (i) cooking and studies = 2730 × 20%
    = 546
    (ii) cooking and dancing but not in studies = 2730 × 30% = 819
    Hence, the number of girls good at cooking only is either equal to or less than (2730 – 546 – 819)
    =1365.

     

  11. How many girls from the college are good at drawing?
    324
    320
    325
    390
    300
    Option D
    The number of girls good at drawing = 5% of 7800
    = 390

     


Related posts

Leave a Comment