Quant Test for IBPS Clerk 2018 Prelim Exam Set – 18

Directions(1-5): Find the missing term “?” of the following series.

  1. 212,196,221,185,234,?
    115
    124
    165
    170
    185
    Option D
    -4^2
    +5^2
    -6^2
    +7^2
    -8^2
    ? = 170

     

  2. 3,1,7,29,?,1889
    211
    190
    198
    200
    215
    Option A
    3*1-2= 1
    1*3+4 = 7
    7*5-6=29
    29*7+8=211
    211*9-10=1889

     

  3. 13,14,18,45,61,?,222
    180
    186
    170
    174
    172
    Option B
    +1^3
    +2^3
    +3^3
    +4^3
    +5^3
    +6^3 ? = 186

     

  4. 33,63.5,109,172.5,257,?
    355.3
    401.8
    365.5
    333.3
    300.2
    Option C
    4^3/2+1 = 33
    5^3/2+1 = 63.5
    6^3/2+1 = 109
    7^3/2+1 = 172.5
    8^3/2+1 = 257
    9^3/2+1 = 365.5

     

  5. 47,69,102,146,?,267,344
    155
    198
    190
    182
    201
    Option E
    47+11*2 = 69
    69+11*3 =102
    102+11*4=146
    146+11*5 = 201
    201+11*6 = 267
    267+11*7 = 344

     

  6. Directions(6-10):There are five companies and we have given the no. of employee working in different companies. In the table we have also given the percentage of male and female employees of HR and Marketing department.

  7. Total number of HR employees of company P is what % more then the total no. of marketing employee in company T?
    222.05%
    246.67%
    215.33%
    366.07%
    230.55%
    Option B
    HR employees in company P = 26*4 = 104
    Marketing employee in company T = 10*3 = 30
    Required% = [104-30]/30 *100 = 246.67%

     

  8. The ratio of female employee of company Q in HR dept. to male employee of company R in Marketing dept. ?
    13 : 3
    15 : 4
    11 : 2
    10 : 3
    13 : 4
    Option E
    Required Ratio = 65:20
    = 13 : 4

     

  9. Difference between female employees of HR dept. in all companies together (excluding company S) and the female employees of Marketing dept. in all companies together (excluding company Q)?
    125
    141
    139
    152
    100
    Option C
    Required difference= (56+65+70+54)-(28+35+22+21)
    = 139

     

  10. The ratio of male employee in HR dept. of company P and R together to female employee of Marketing department in company S and T together?
    181:35
    174:41
    188:43
    105:43
    188:41
    Option C
    Required Ratio = [48+140]/[22+21] = 188:43

     

  11. 60% of the employees of company T in HR department have MBA degree and 40% of the employees of the same company in the Marketing dept. have MBA degree, then how many employees have MBA degree in company T in both dept. together.
    74
    60
    65
    66
    70
    Option D
    Required no. of employees
    = 60/100*30/100*300+40/100*10/100*300 = 66

     


Related posts

Leave a Comment