Quant Test for IBPS Clerk 2018 Prelim Exam Set – 26

Directions(1-5): Find the missing term of the following series.

  1. 8,35,80,143,224,?
    300
    311
    333
    323
    425
    Option D
    3^2 – 1 = 8
    6^2 – 1 =35
    9^2 – 1=80
    12^2 – 1=143
    15^2 – 1=224
    18^2 – 1=323

     

  2. 15,19,27,39,55,?
    60
    75
    72
    65
    70
    Option B
    15+(4*1) = 19
    19+(4*2) = 27
    27+(4*3) = 39
    39+(4*4) = 55
    55+(4*5) = 75

     

  3. 500,496,487,462,?,292,123
    413
    450
    420
    400
    444
    Option A
    -2^2
    -3^2
    -5^2
    -7^2
    -11^2
    -13^2
    ? = 413

     

  4. 350,351,360,385,?,515
    400
    420
    415
    422
    434
    Option E
    +1^2
    +3^2
    +5^2
    +7^2
    +9^2
    ? = 434

     

  5. 5,26,65,122,197,?
    273
    288
    290
    299
    285
    Option C
    (1*2)+3 = 5
    (4*5)+6 = 26
    (7*8)+9 = 65
    (10*11)+12 = 122
    (13*14)+15 = 197
    (16*17)+18= 290

     

  6. What is the average number of English newspaper readers from all the six cities together?
    33000
    25000
    28000
    31000
    20000
    Option C
    Total(E) = 400000[0.20*9/16+0.24*3/8+ 0.18*4/9+0.1*7/20+0.13*1/4+0.15*7/15] = 400000{0.1125 + 0.09 + 0.08 + 0.035 + 0.0325 + 0.07}
    = 400000 × 0.42 = 168000
    Average = 168000/6 = 28000

     

  7. Directions(6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below.
    The total number of newspaper readers from six different cities is 4 lakhs. Following pie-chart shows the percentage distribution of readers among these cities and the table gives the ratio of male to female readers and the ratio of Hindi to English newspaper readers.


  8. The total number of Hindi newspaper readers from all the cities together is what percentage of the total number of newspaper readers (both Hindi and English) from City A?
    290%
    300%
    280%
    292%
    284%
    Option A
    Total-Hindi
    = 400000{20/100*7/16+24/100*5/8+18/100*5/9+10/100*13/20+13/100*3/4+15/100*8/15} 100
    = 400000 (0.0875 + 0.15 + 0.1 + 0.065 + 0.0975 + 0.08)
    = 400000 × 0.58 = 232000
    TotalA = 80000
    Required % = 232000/80000×100 = 290%

     

  9. What is the ratio of the total number of female readers from City C to the total number of Hindi newspaper readers from City A?
    4/7
    3/5
    9/7
    4/5
    3/2
    Option D
    Ratio = 400000*0.18*7/18/400000*0.20*7/16
    = 4/5

     

  10. The total number of male readers from City B is what percentage of the total number of female readers from City E?
    225%
    225%
    225%
    225%
    225%
    Option B
    MaleB = 400000 × 24/100*9/16 = 54000
    FemaleE = 400000 × 13/100*6/13 = 24000
    Required % = 54000/24000 ×100 = 225%

     

  11. What is the total number of females from City D who read Hindi newspapers?
    100
    75
    80
    92
    Data insufficient
    Option E
    Data insufficient

     


Related posts

Leave a Comment