Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 1

Directions(1-5): Find out the wrong term of the following series.

  1. 6, 91, 584, 2935, 11756, 35277
    11756
    584
    6
    2935
    91
    Option B
    6 × 7 + 7^2 = 42 + 49 = 91
    91 × 6 + 6^2 = 546 + 36 = 582 (Wrong Term = 584)
    582 × 5 + 5^2 = 2910 + 25 = 2935
    2935 × 4 + 4^2 = 11740 + 16 = 11756
    11756 × 3 + 3^2 = 35268 + 9 = 35277

     

  2. 8424, 4212, 2106, 1051, 526.5, 263.25
    4212
    1051
    2106
    8424
    526
    Option B
    8424/ 2 = 4212
    4212 / 2 = 2106
    2106/ 2 = 1053 (Wrong Term = 1051)
    1053 / 2 = 526.5
    526.5 / 2 = 263.25

     

  3. 9050, 5675, 3478, 2147, 1418, 1077
    1077
    2147
    9050
    3478
    1418
    Option A
    9050 – 15^3 = 9050 – 3375 = 5675
    5675- 13^3 = 5675 – 2197 = 3478
    3478 – 11^3 = 3478 – 1331 = 2147
    2147 – 9^3 = 2147 – 729 = 1418
    1418 – 7^3 = 1418 – 343 = 1075 (Wrong Term = 1077)

     

  4. 7, 12, 40, 222, 1742, 17390, 208608
    17390
    1744
    12
    7
    208608
    Option B
    7 × 2 – 2 = 12
    12 × 4 – (2 + 6) = 48 – 8 = 40
    40 × 6 – (8 + 10) = 240 – 18 = 222
    222 × 8 – (18 + 14) = 1776 – 32 = 1744 (Wrong Term = 1742)
    1744 × 10 – (32 + 18) = 17440 – 50 = 17390

     

  5. 1, 4, 25, 256, 3125, 46656
    4
    25
    46656
    256
    3125
    Option B
    1 = 1
    2^2 = 4
    3^3 = 27 (Wrong Term = 25)
    4^4 = 256
    5^5 = 3125
    6^6 = 46656

     

  6. A merchant can buy goods at the rate of Rs. 20 per good. The particular good is part of an overall collection and the value is linked to the number of items that are already on the market. So, the merchant sells the first good for Rs. 2, second one for Rs. 4, third for Rs. 6…and so on. If he wants to make an overall profit of at least 40%, what is the minimum number of goods he should sell?
    20
    32
    15
    27
    18
    Option D
    Let x good required to sell for making 40% profit.
    Total CP = 20x
    Total SP = 140/100*20x = 28x 28x = x/2[2*2 + (x-1)2] => 56 = 4 +2x – 2
    => 2x = 54
    => x = 27

     

  7. Two vessels contain a mixture of Spirit and water. In the first vessel the ratio of Spirt to water is 8 : 3 and in the second vessel the ratio is 5 : 1. A 35 litre cask is filled from these vessels so as to contain a mixture of Spirit and water in the ratio of 4 : 1. How many litres are taken from the first vessels ?
    17 litres
    8 litres
    10 litres
    11 litres
    13 litres
    Option D
    Spirit in Later mixer = 35*4/5 = 28
    Water in Later mixer = 35*1/5 = 7
    Now, 8x + 5y = 28 ——(1)
    3x + y = 7 ——–(2)
    On solving (1) and (2), we get
    Required amount = 8x + 3x = 11 litres

     

  8. A man buys a truck for Rs. 2,50,000. The annual repair cost comes to 2.0% of the price of purchase. Besides, he has to pay an annual tax of Rs. 2000. At what monthly rent must he rent out the truck to get a return of 15% on his net investment of the first year?
    Rs.3618.8
    Rs.3010.3
    Rs.3212.5
    Rs.4202.5
    Rs.3300.4
    Option C
    Total yearly expenditure for man
    = 250,000 + 2000 + 2/100 ×250,000 = 257000
    Total monthly expenditure for man = 257000/12
    Required monthly rent = 15/100 × 257000/12
    = Rs.3212.5

     

  9. Guru deposits Rs.8000 in a financial institute at 12% interest per annum for a period of one year and Rs.6500 in another financial institute at 9% per annum for a period of one year. The total interest amount obtained is what percentage of the whole sum?
    10.65%
    8.65%
    9.23%
    12.12%
    11.55%
    Option A
    Interest for the first sum
    = (8000×12×1)/100 = 960
    Interest for the second sum = (6500×9×1)/100 = 585
    Total interest = 960 + 585 = 1545
    Total sum = 8000 + 6500 = 14500
    Required percentage= (1545×100)/ 14500 = 10.65%

     

  10. The blood groups of 200 people is distributed as follows: 50 have type A blood, 65 have B blood type, 70 have O blood type and 15 have type AB blood. If a person from this group is selected at random, what is the probability that this person has O blood type?
    0.33
    0.42
    0.77
    0.52
    0.35
    Option E
    Group frequency A 50
    B 65
    O 70
    AB 15
    Required Probability = 70 / 200 = 0.35

     


Related posts

Leave a Comment