Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 16

Directions(1-5): Find the missing value “?” of the following number series.

  1. 8, 31, 122, 485, 1936, 7739, ?
    30300
    31250
    30950
    30420
    30000
    Option C
    8 × 4 – 1 = 32 – 1 = 31
    31 × 4 – 2 = 124 – 2 = 122
    122 × 4 – 3 = 488 – 3 = 485
    485 × 4 – 4 = 1940 – 4 = 1936
    1936 × 4 – 5 = 7744 – 5 = 7739
    ? = 7739 × 4 – 6 = 30956 – 6 = 30950

     

  2. 5, 3, 6, ?, 64.75
    14.4
    12.3
    15.5
    17.5
    10.2
    Option D
    5 × 0.5 + 0.5 = 2.5 + 0.5 = 3
    3 × 1.5 + 1.5 = 4.5 + 1.5 = 6
    6 × 2.5 + 2.5 = 15 + 2.5 = 17.5
    17.5 × 3.5 + 3.5 = 61.25 + 3.5 = 64.75

     

  3. 7,16,41,90,?,292
    145
    154
    120
    111
    150
    Option B
    6 + 1^2 = 6 + 1 = 7
    7 + 3^2 = 7 + 9 = 16
    16 + 5^2 = 16 + 25 = 41
    41 + 7^2 = 41 + 49 = 90
    90 + 9^2 = 90 + 81 = 171
    171 + 11^2 = 171 + 121 = 292

     

  4. 38,?,126,203,302
    56
    68
    60
    77
    71
    Option E
    27 + 11 = 38
    38 + 33 = 71
    71 + 55 = 126
    126 + 77 = 203
    203 + 99 = 302

     

  5. 3,11,38,102,?
    227
    300
    250
    202
    222
    Option A
    2 + 1^3 = 2 + 1 = 3
    3 + 2^3 = 3 + 8 = 11
    11 + 3^3 = 11 + 27 = 38
    38 + 4^3 = 38 + 64 = 102
    102 + 5^3 = 102 + 125 = 227

     

  6. Directions(6-10):Study the following information carefully and answer the question that follows:
    In India total number of tourists in a different tourist places were 1200, who were from different countries viz. USA, Australia, China, Singapore, Canada and Mauritius. 75% of the total number of tourists was male. 22% of the females were from Singapore ¼ of the females were from China and 10% of the females were from USA. 29 females were from Australia and Half of the remaining females were from the Canada.111 male tourist were from Australia and 40% of the male tourist were from USA. Total number of tourist from Canada were 180. 25% male tourists were from Mauritius and 6 % male tourist were from Singapore. Total number of tourist from China were 95.

  7. Total number of tourists from Canada is approximately what percent of the total number of tourist from Mauritius ?
    70%
    49%
    40%
    55%
    65%
    Option E
    Required% = 180/275*100 = 65.44 == 65%

     

  8. What is the 67% of the total number of female from China and Singapore (Approximately)?
    85.12
    90.22
    94.47
    88.15
    90.11
    Option C
    Total female from China and Singapore = 141*67/100
    = 94.47

     

  9. What is the respective ratio between the number of female tourists from Canada to the number of male tourists from Australia ?
    55:121
    53:114
    51:101
    50:111
    40:113
    Option D
    Required ratio = 50:111

     

  10. What is the approximately average number of the total tourists from Singapore and Mauritius ?
    178.6
    197.5
    185.2
    190.5
    182.7
    Option B
    Total tourists from Singapore and Mauritius = 120+275
    = 395
    Required Average = 395/2 = 197.5

     

  11. What is the respective ratio between total number of male from China and Singapore ?
    11 : 28
    9 : 23
    17 : 27
    13 : 20
    10 : 27
    Option E
    Required ratio = 20:54 = 10 : 27

     


Related posts

Leave a Comment