Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 19

Directions(1-5): Find the missing term of the following series.

  1. 7, 20, 46, 98, 202,?
    44
    30
    35
    41
    49
    Option D
    7 × 2 + 6 = 20
    20 × 2 + 6 = 46
    46 × 2 + 6 = 98
    98 × 2 + 6 = 202
    202 × 2 + 6 = 404 + 6 = 41

     

  2. 435, 354, 282, 219, 165, ?
    120
    111
    98
    105
    90
    Option A
    435 – 9 × 9 = 354
    354 – 9 × 8 = 282
    282 – 9 × 7 = 219
    219 – 9 × 6 = 165
    165 – 9 × 5 = 120

     

  3. 4, 200, 369, 513, 634, ?
    710
    725
    732
    800
    734
    Option E
    4 + 142 = 4 + 196 = 200
    200 + 13^2 = 200 + 169 = 369
    369 + 12^2 = 369 + 144 = 513
    513 + 11^2 = 513 + 121 = 634
    634 + 10^2 = 634 + 100 = 734

     

  4. 16, 22, 33, 49, 70, ?
    74
    80
    96
    88
    100
    Option C
    16 + 6 = 22 22 + 11 = 33
    33 + 16 = 49
    49 + 21 = 70
    70 + 26 = 96

     

  5. 13, 27, 55, 97, 153, ?
    201
    223
    115
    300
    250
    Option B
    13 + 1 × 14 = 27
    27 + 2 × 14 = 55
    55 + 3 × 14 = 97
    97 + 4 × 14 = 153
    153 + 5 × 14 = 223

     

  6. If Rs.7452 is divided in to three parts such that their amounts after 2, 3 and 4 years respectively are equal, the simple interest being at the rate of 5% per annum. Find the difference between the greatest and smallest parts of the sum.
    222
    250
    216
    245
    260
    Option C
    Let the amount divided into three parts x y z.
    According to the question,
    x + (x × 2 × 5)/100 = y + (y × 3 × 5)/100 = z + (z × 4 × 5)/100
    =>x + 10x/100 = y + 15y/100 = z + 20z/100
    => 104x=106y=108z
    = 7452× 2/69
    = 108×2 = 216

     

  7. What will be the ratio of petrol and kerosene in the final solution formed by mixing petrol and kerosene that are present in three identical vessels in the ratio 4 : 1, 5 : 2 and 6 : 1 respectively?
    93 : 32
    85 : 22
    83 : 22
    73 : 23
    80 : 21
    Option C
    4 : 1—– 5×7
    5 : 2——7×5
    6 : 1—— 7×5
    28 : 7
    Adding all these ratios 25 : 10 30 : 5 83 : 22
    Required Ratio = 83 : 22

     

  8. Mrs. Sharma invests 15% of her monthly salary, i.e., Rs. 4428 in Mutual Funds. Later she invests 18% of her monthly salary on Pension Policies also she invests another 9% of her salary on Insurance Policies. What is the total monthly amount invested by Mrs. Sharma?
    Rs. 11250.5
    Rs. 13447.7
    Rs. 10015.4
    Rs. 14250.7
    Rs. 12398.4
    Option E
    ATQ,
    15% → 4428 1% →4428/15
    15+18+9 = 42%
    = 4428/15×42 → Rs. 12398.4

     

  9. Two men can complete a piece of work in 3 days while 3 women can complete the same work in 4 days and 4 children can complete the same work in 6 days . Then find in how many days 1 men ,1 women and 2 children can complete the same work ?
    6 days
    3 days
    4 days
    5 days
    8 days
    Option B
    2M *3 = 3W*4 = 4C*6
    1M = 2W = 4C LCM=4
    1 Man’s efficiency= 4units/day
    2 Women’s efficiency=2units/day
    4 Children’s efficiency= 1 units/day
    Total work =(2*4)*3 = 24 days
    (1man+1woman+2children) = 4+2+2 = 8
    (1man+1woman+2children) complete the work = 24/8 = 3 days

     

  10. Two cards are drawn in succession from a pack of 52 cards, without replacement. What is the probability, that the first is a Queen and the second is a Jack of a different suit?
    1/221
    3/217
    2/223
    1/222
    3/223
    Option A
    The probability of first Queen = 4/52
    The probability of Second Jack of different suit = 3/51
    Reqd. Probability = (4/52) x (3/51) = (1/13) x (1/17)
    = (1/221)

     


Related posts

Leave a Comment