Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 22

Directions(1-5): Find the missing term “?” of the following series.

  1. 4, 2, ?,6, 7.5, 26.25, 118.125
    5
    2
    6
    3
    7
    Option D
    4*0.5 = 2
    2*1 =2
    2*1.5 = 3
    3*2 = 6
    6*2.5 = 7.5
    7.5*3 = 26.25
    26.25*3.5 = 118.125

     

  2. 2, 3, 11, 38, 102, ?
    210
    227
    220
    198
    190
    Option B
    2 + 1^3 = 2 + 1 = 3
    3 + 2^3 = 3 + 8 = 11
    11 + 3^3 = 11 + 27 = 38
    38 + 4^3 = 38 + 64 = 102
    102 + 5^3 = 102 + 125 = 227

     

  3. 177, 170, 159, 146, ?, 110
    135
    129
    120
    100
    115
    Option B
    177 – 7 = 170
    170 – 11 = 159
    159 – 13 = 146
    146 – 17 = 129
    129 – 19 = 110

     

  4. 4, 9, 29, ?, 599, 3599
    102
    135
    119
    108
    122
    Option C
    4 × 2 + 1 = 8 + 1 = 9
    9 × 3 + 2 = 27 + 2 = 29
    29 × 4 + 3 = 116 + 3 = 119
    119 × 5 + 4 = 595 + 4 = 599
    599 × 6 + 5 = 3594 + 5 = 3599

     

  5. 5, 6, 16, 57, ?, 1245
    230
    210
    222
    244
    204
    Option D
    5 × 1 + l^2 = 5 + 1 = 6
    6 × 2 + 2^2 = 12 + 4 = 16
    16 × 3 + 3^2 = 48 + 9 = 57
    57 × 4 + 4^2 = 228 + 16 = 244

     

  6. Directions(6-10): Study the information carefully to answer the questions that follow :


    Percentage break up of Population in different age group from these cities in different years :

  7. The number of people in age group 40 – 60 years from Patna in 2008 is what percent of the number of people in age group 40 – 60 years in U.P from 2011 ?
    79.5%
    80.6%
    87.5%
    77.7%
    80.3%
    Option C
    Required % = [35/100*20 lakh]/[32/100*25 lakh]*100
    = 87.5%

     

  8. Total population of Patna from all the years together is what percent more or less than total population of Delhi from all the years ?
    8%
    30%
    15%
    20%
    11%
    Option E
    Total population of Patna = 94 lakh
    Total population of Delhi = 85 lakh
    Required% = 9*100/85 == 11%

     

  9. What is the ratio of number of people in age group 40 – 60 years from U.P in 2008 to the number of people in age group 60+ years in 2010 ?
    118:215
    125:228
    111:219
    121:222
    123:202
    Option B
    Required ratio = 15/100*25 lakh : 38/100*18 lakh
    = 125:228

     

  10. What is the total number of people in age group 0 – 18 years from Patna from all the years ?
    11.5 lakh
    18.7 lakh
    19.8 lakh
    15.7 lakh
    13.2 lakh
    Option B
    Total number of People in age group 0–18 years from Patna.
    = 30/100*18 lakh + 25/100*20 lakh + 10/100*23 lakh + 15/100*12 lakh + 20/100*21 lakh
    = 18.7 lakh

     

  11. The number of people in age group 18 – 40 years is highest in which year from U.P ?
    2008
    2007
    2009
    2011
    2010
    Option C
    Educated people of UP from different years : 2009
    In 2007 = 25/100*1700000 = 425000
    In 2008 = 20/100* 2500000 = 500000
    In 2009 = 25/100*2600000 = 650000
    In 2010 = 23/100*1800000 414000
    In 2011 = 18/100*2500000 = 450000

     


Related posts

Leave a Comment