Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 28

Directions(1-5): Find the missing term of the following series.

  1. 32,57,282,?,2132,4157
    852
    800
    973
    907
    855
    Option D
    32+5^2 = 57
    57+15^2 = 282
    282 + 25^2 = 907
    907 + 35^2 = 2132
    2132 + 45^2 = 4157

     

  2. 214,106,104,?,302,750
    115
    142
    150
    135
    153
    Option E
    214*0.5 – 1 = 106
    106*1 – 2 = 104
    104*1.5 – 3 = 153
    153*2 – 4 = 302
    302*2.5 – 5 = 750

     

  3. 35,?,76,111,161,224
    41
    50
    45
    35
    30
    Option B
    35+(4^2 – 1) = 50
    50+(5^2 + 1 ) = 76
    76+(6^2 – 1) = 111
    111+(7^2 + 1) = 161
    161+(8^2 – 1) = 224

     

  4. 26,32,44,?,94,136,192
    55
    60
    48
    64
    70
    Option D
    26+(3*2) = 32
    32+(4*3) = 44
    44+(5*4) = 64
    64+(6*5) = 94
    94+(7*6) = 136
    136+(8*7) = 192

     

  5. 500,496,487,?,446,410
    471
    450
    444
    490
    487
    Option A
    500 – 2^2 = 496
    496 – 3^2 = 487
    487 – 4^2 = 471
    471 – 5^2 = 446
    446 – 6^2 = 410

     

  6. Directions(6-10): Study the data carefully and answer the questions that follow :
    Number of passed student in graduation in different universities and their ratio in B.tech, MCA and PGDM :

    Percentage of Female students in B.tech, MCA and PGDM in different universities :

  7. What is the average students passed in B.Tech in JNU and IP universities together ?
    667
    555
    610
    580
    629
    Option E
    Total number of female students
    = [2590*3/10+2400*2/10]/2
    = [777+480]/2
    = 629

     

  8. What is the respective ratio of male students in B.Tech, MCA and PGDM in JNU ?
    81 : 70 : 32
    79 : 60 : 31
    80 : 80 : 33
    80 : 77 : 30
    74 : 84 : 35
    Option C
    Required ratio = 80×3 : 60×4 : 3×33
    = 240 : 240 : 99
    = 80 : 80 : 33

     

  9. What is the respective ratio between passed female students in MCA from BHU to passed male students in PGDM from IP ?
    159:330
    179:332
    161:312
    153:300
    151:310
    Option C
    Required ratio = 2300*5/10*42% : 2400*6/10*65%
    = 483:936 = 161:312

     

  10. What is the approximate number of female students who passed in MCA discipline from JNU ?
    385
    415
    390
    400
    402
    Option B
    Number of female students = 2590*4/90*40%
    = 415

     

  11. Number of female in PGDM in JNU is what percent of the female students in MCA in BHU ?
    100%
    90%
    108%
    112%
    120%
    Option C
    Required% = [2590*3/10*67/100]/[2300*5/10*42/100] = 520/483*100 = 108%

     


Related posts

3 Thoughts to “Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 28”

  1. magnificent issues altogether, you simply received a brand new reader. What would you suggest about your submit that you simply made a few days ago? Any sure?

  2. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other blogs?
    I have a blog based on the same topics you discuss and would love
    to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.

    If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

  3. I think this is one of the most significant info for
    me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D.
    Good job, cheers

Comments are closed.