Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 4

Directions(1-5): Find the wrong term of the following series.

  1. 9,14,40,129,536,2705,16260
    14
    40
    536
    9
    2705
    Option B
    *1+5
    *2+10
    *3+15
    *4+20
    *5+25
    40 == 38

     

  2. 2,6,13,26,54,100,197
    100
    13
    6
    2
    54
    Option E
    2*2+2 = 6
    6*2+1 = 13
    13*2 +0 = 26
    26*2 – 1 = 51 == 54
    51*2 – 2 = 100
    100*2 – 3 = 197

     

  3. 2,2,13,59,363,2519,20161
    13
    2
    363
    2519
    59
    Option C
    2*3-4 = 2
    2*4+5 = 13
    13*5 – 6 =
    59 59*6 + 7 = 361 == 363
    361*7 – 8 = 2519
    2519*8 + 9 = 20161

     

  4. 56,57,48,73,24,105,-10
    57
    -10
    73
    56
    105
    Option B
    56+1^2 = 57
    57 – 3^2 = 48
    48+5^2 = 73
    73 – 7^2 = 24
    24 + 9^2 = 105
    105 – 11^2 = -16 == -10

     

  5. 17,20,46,147,599,3015,18018
    46
    3015
    17
    599
    20
    Option D
    *1+3
    *2+6
    *3+9
    *4+12
    *5+15
    599 == 600

     

  6. Directions(6-10): Following line graph shows the ratio of exports to imports of two
    companies A and B over the period 2000 to 2006.

  7. If the import of Company A in 2002 was 96.8 lakh, what was the export of Company A in that year?
    32.44 lakh
    31.15 lakh
    24.2 lakh
    20.8 lakh
    33.5 lakh
    Option C
    E(A)/I(A) = 0.25
    E = 0.25 × 96.8 = 24.2 lakh

     

  8. If the import of Company A in year 2005 and export of Company B in year 2006 are 86 lakh and 51 lakh respectively, what is the sum of export of Company A in 2005 and import of Company B in 2006?
    201.5 lakh
    153.8 lakh
    185.5 lakh
    150.7 lakh
    202.5 lakh
    Option B
    E(A)/I(A) = 0.8
    EA = 0.8 × IA = 0.8 × 86 = 68.8 lakh
    E(B)/I(B) = 0.6 I(B) = E(B)/0.6 = 51/0.6 = 85 lakh
    Sum = 85 + 68.8 = 153.8 lakh

     

  9. The ratio of export to import of Company B in year 2002 was what percentage of the ratio of export to import of Company A in year 2000?
    130.0%
    125.5%
    132.8%
    129.2%
    137.5%
    Option E
    In 2004:
    E(B)/I(A) = 0.55
    In 2002:
    E(B)/I(A) = 0.4
    Required % = 0.55/0.4*100 = 137.5%

     

  10. If the export of Company A in year 2003 and that of B in year 2000 were 23.4 lakh and 72 lakh respectively, then the import of Company A in year 2003 is what percentage of the import of Company B in year 2000?
    81.25%
    95.22%
    80.32%
    78.23%
    75.25%
    Option A
    For A: E/I = 0.3
    I = E/0.3 = 23.4/0.3 = 78 lakh
    For B: E/I = 0.75
    I = E/0.75 = 72/0.75 = 96 lakh
    Required% = 78/96*100 = 81.25%

     

  11. If in year 2003 the export of Company B is increased by 125% and its import is decreased by 60%, what will the new ratio of export to import of Company B in 2003?
    9:7
    11:13
    7:8
    9:4
    10:11
    Option D
    E/I = 0.4
    Let the new export be E1 and import be I1.
    Then, E1 = (E+ E*125)/100 = 225E/100
    I1 = (I – I*60)/100 = 40*I/100
    New Ratio = E1/I1 = 225E/100*100/40*I = 225/40 * E/I = 9:4

     


Related posts

Leave a Comment