Quant Test for IBPS PO 2018 Prelim Exam Set – 8

Directions(1-5): What will come in place of question mark “?” in the following questions.

  1. 1001 ÷ 56 × 112 – 1202 =?
    900
    720
    810
    800
    770
    Option D
    1001 ÷ 56 × 112 – 1202 = ?
    = 1001/56 × 112–1202 = 2002 – 1202 = 800

     

  2. 67% of 801 – 231.17 = ? – 23% of 789
    482
    490
    512
    455
    444
    Option B
    67% of 801 – 231.17 = ? – 23% of 789
    ? = (67×800)/100 − 231 + (23×790)/100
    = 536 − 231 + 181.7 = 490

     

  3. 12.002 × 15.005 – 8.895 × 6.965 = ?
    132
    125
    110
    117
    122
    Option D
    12.002 × 15.005 – 8.895 × 6.965 = ?
    ? = 12 × 15 − 9 × 7
    = 180 − 63 = 117

     

  4. (5568 ÷ 87)^1/3 + (72 ÷ 2)^1/2 = (?)^1/2
    90
    80
    100
    110
    115
    Option C
    (5568 ÷ 87)^1/3 + (72 ÷ 2)^1/2 = (?)^1/2
    = (? )^1/2 = 4 + 6 = 10
    ? = 100

     

  5. 36% of 545 + 32% of 215 – 47% of 1300 = ?
    −346
    −323
    −300
    −229
    −311
    Option A
    36% of 545 + 32% of 215 – 47% of 1300 = ?
    = ? = 36/100 × 545 + 32/100 × 215 – 47/100 × 1300
    = 196.2 + 68.8 − 611 = −346

     

  6. Directions(6-10): In the given pie-charts the per cent distribution of sportspersons on
    the basis of their country is shown. Total persons who participated in the event is 2200 and the ratio of Male to Female among them is 15:7.

  7. If 20 additional female participants from Country C joined the event, the total number of female participants from Country C is what percentage of total participants from Country C?
    50%
    30%
    40%
    60%
    20%
    Option C
    C(Total) = 330
    C(Female) = 120
    Now, C1- Total = 330 + 20 = 350
    C1- Female = 120 + 20 = 140
    Required% = 140/350*100 = 40%

     

  8. The total Female participants from Country D is what percentage of the total Male participants from Country A?
    32%
    30%
    25%
    28%
    18%
    Option D
    Male-A = 20/100*1500 = 300
    Female-D = 2200* 12/100 – 1500* 12/100 = 264 – 180 = 84
    Required% = 84/300*100 = 28%

     

  9. The total Male participants from Country B and F together is what percentage of the total participants of the event?
    60%
    20%
    40%
    30%
    10%
    Option D
    Male-F = 1500* 22/100 = 330 100
    Male-P= 22/100*1500 = 330
    Male-B + Male-F = 660
    Required% = 660/2200*100 = 30%

     

  10. The Male participants from Country E is what percentage more than the Female participants from Country C?
    30%
    25%
    10%
    35%
    20%
    Option B
    Male-E = 1500* 10/100 = 150
    Female-C = 2200* 15/100 – 1500* 14/100
    = 330 – 210 = 120
    Required% = (150 – 120)/120 = 25%

     

  11. What is the ratio of the total participants from country D to the total female participants from Country E?
    9: 13
    17:15
    23: 18
    11: 2
    13: 12
    Option D
    E(Female) = 2200* 9/100 – 1500* 10/100
    = 198 – 150 = 48
    D(Total) = 2200*12/100 = 264
    Required Ratio = 264/48 = 11: 2

     


Related posts

Leave a Comment