# Quant Test for IBPS RRB PO Mains 2021 Exam set – 3

Study the following table and answer the given questions:

Given below is the table showing the persons who attended the conference from 5 cities M, N, O, P and Q. There are some literate and some illiterate persons who attended the conference.Studying the table and answer the following questions.
Note: Total persons who attended conefrence = Total illiterate + Total Literate.

1. What is the difference between illiterate men from city M and O together and city N and Q together?

400
850
600
550
700
Option C
Illetirate men from M and O together=4200/6 *5 + 3000/2 * 1 = 5000
Illetirate men from N and Q together=1500/5 * 3 + 4500/ 9 * 7 = 4400
Difference=600

2. Illiterate men from city P and M together who attended confernece are what percent more or less than the total literate person from city N and O together?
25.5%
34.50%
41.25%
38.23%
None of these
Option D
Illetarte men from P and M together=2000/5 * 7 + 4200/ 6 * 5=6300
Total literate person from city N and O together=9600/48 * 31 + 6300/ 63 * 40 = 10200
Req perxentage =3900/102 = 38.23%

3. What is the ratio of literate female from city O to the illiterate female from city Q?
2:3
8:11
6:7
1:5
5:6
Option E
Literate female city O=6300/63 * 40 -3000 =1000
Illitearte female from city Q=13000/130 *47 – 4500/9 * 7 = 1200
Ratio=5:6

4. What is the sum of illiterate women from city N and O and illiterate men from city M and Q together?
10300
11000
15000
9600
12300
Option A
Illiterate women from N and O together=3300
Illiterate men from M and Q together=7000
Sum=10300

5. Sum of illiterate men from city M and P together and literate women from city N and O together are what percent of total people from city M and N together?(approximately)
42%
45%
50%
55%
59%
Option C

6. Given below is the pie chart which shows the percentage distribution of copies of publisher ‘X’ sold by 7 different books store in year 2016. Table shows the ratio of copies sold of publisher X to publisher Y in these seven book stores.Some values are missing in the table. You have to calculate these values if required to answer the questions.

7. What is the total number of copies sold by store A and B together if copies sold by store A for publisher Y is more than that of publisher X and copies sold by store B for publisher X is 20% less than that of publisher Y?
24587
22359
23578
25484
None of these
Option B
Total copies sold by A=18*257 + 18/3% *4 * 25700
=257*42
Total copies sold by store B=20*257 + 20*257*5/4 = 257*45
Total copies osld=257(45+42)=22359

8. What is the total number of copies sold by store D if copies sold of publisher Y in store D is 25% more than that of copies sold by store D of publisher X?
2484
4500
4741
4626
None of these
Option D
Total copies sold by D=8*257 + 8*257 *5/4
=257(8+10) = 4626

9. Copies sold by store E,F and G together of publisher X is what percent more or less than copies sold by these store of publisher Y if copies sold by store F of publisher Y is 100/11% more than that of copies sold by F of publisher X?
200/11%
350/41%
348/12%
300/41%
None of these
Option D
Total copies of Publisher X sold by E,F and G=44*257
=25700(13%/13 * 5 +22% * 12/11 +9% *4/3)
=25700(41%)
Req percentage=257(44-41)/257*41 * 100 =300/41%

10. IF in year 2017,total copies sold by store E is increased by 33 1/3% over previous year and ratio of copies sold of publisher X and Y by store E in 2017 is 11:13 then copies sold by store E of publisher X in 2016 is what percent more or less than that of copies sold of publisher X by store E in 2017?
315/9%
201/8%
200/11%
205/7%
None of these
Option C
Total copies sold by E in 2017 = 4/3(13*257 + 5*257)
=257*24
Req percentage=(257*13 – 257 * 24 *11/24) / (257 * 24 * 11/24) * 100

11. Average of copies of publisher X sold by store B and C together is what percent more or less than that of average of books of publisher Y sold by store E and G together?
1300/17%
1100/12%
1400/7%
1250/8%
None of these
Option A  