Quant Test for LIC AAO Prelims Exam Set – 18

Directions(1-5): Find the missing term ‘?’ of the following series.

  1. 123, 277, 459, 669, 907, ?
    1312
    1220
    1173
    1085
    1424
    Option C
    123, 277, 459, 669, 907, ?
    123 + 11 × 14 = 123 + 154 = 277
    277 + 13 × 14 = 277 + 182 = 459
    459 + 15 × 14 = 459 + 210 = 669
    669+ 17 × 14 = 669 + 238 = 907
    907 + 19 × 14 = 907 + 266 = 1173

     

  2. 23, 42.2, 80.6, 157.4, 311, ?
    600.6
    618.2
    589.3
    569.6
    595.4
    Option B
    23, 42.2, 80.6, 157.4, 311, ?
    23 + 1 × 19.2 = 42.2
    42.2 + 2 × 19.2 = 80.6
    80.6 + 4 × 19.2 = 157.4
    157.4 + 8 × 19.2 = 311
    311 + 16 × 19.2 = 311 + 307.2 = 618.2

     

  3. 36, 154, 232, 278, 300, ?
    321
    295
    300
    288
    306
    Option E
    36, 154, 232, 278, 300, ?
    154 – 36 = 118
    232 – 154 = 78
    278 – 232 = 46
    300 – 278 = 22
    ? – 300 = 6
    ? = 306

     

  4. 24, 536, 487, 703, 678, ?
    700
    659
    750
    742
    695
    Option D
    24, 536, 487, 703, 678, ?
    24 + 8^3 = 24 + 512 = 536
    536 – 7^2 = 536 – 49 = 487
    487 + 6^3 = 487 + 216 = 703
    703 – 5^2 = 703 – 25 = 678
    678 + 4^3 = 678 + 64 = 742

     

  5. 224, 576, 752, 840, 884, ?
    919
    950
    900
    925
    906
    Option E
    224, 576, 752, 840, 884, ?
    576 – 224 = 352
    752 – 576 = 176
    840 – 752 = 88
    884 – 840 = 44
    ? = 884 + 22 = 906

     

  6. Directions(6-10): Answer the following questions based on the information given below.
    The chart shows the number of gold and silver necklaces sold by shopkeeper from Monday to Friday.
    Total number of necklaces = Number of gold necklace + Number of silver necklace

  7. Number of necklaces sold on Monday is what percentage less/more than the number of necklaces sold on Thursday?
    67.7%
    70.2%
    68.8%
    62.5%
    60.4%
    Option D
    Number of necklaces sold on Monday = 160+100 = 260
    Number of necklaces sold on Thursday = 100+160 = 160
    Required% = (260-160)/160*100 = 62.5%

     

  8. If price of a gold necklace and a silver necklace is Rs.60 and Rs.140 resp. then find the difference between the revenue generated by shopkeeper on Tuesday and that on Wednesday. Revenue generated by shopkeeper on Tuesday = 120*60+140*140 = Rs.26800
    Revenue generated by shopkeeper on Wednesday = 80*60+120*140 = Rs.21600 Required Difference = Rs.5200

    Rs.6000
    Rs.4400
    Rs.4800
    Rs.5000
    Rs.5200
    Option E
    Revenue generated by shopkeeper on Tuesday = 120*60+140*140 = Rs.26800
    Revenue generated by shopkeeper on Wednesday = 80*60+120*140 = Rs.21600
    Required Difference = Rs.5200

     

  9. Number of gold necklaces and silver necklaces sold on Sunday is 35% and 15% resp. more than the respective number of necklaces sold on Tuessday. Find the difference between number of necklaces sold on Sunday and that on Saturday .
    150
    125
    143
    172
    166
    Option C
    Number of gold necklaces sold on Sunday = 1.35*120
    = 162
    Number of silver necklaces sold on Sunday = 1.15*140 = 161
    Number of necklaces sold on Sunday = 162+161 = 323
    Number of necklaces sold on Saturday = 60+120 = 180
    Required Difference = 323 – 180 = 143

     

  10. Find the average number of silver necklaces sold on Monday, Tuesday, Thursday and Friday taken together.
    66
    70
    85
    74
    92
    Option C
    Required average = (100+140+60+40)/4 = 85

     

  11. Find the ratio of number of necklaces sold on Wednesday to number of necklaces sold on Friday.
    3:2
    7:5
    11:8
    10:9
    13:11
    Option D
    Necklaces sold on Wednesday = 80+120 = 200
    Necklaces sold on Friday = 140+40 = 180
    Required ratio = 200:180 = 10:9

     


Related posts

Leave a Comment