Quant Test for LIC AAO Prelims Exam Set – 3

Directions(1-5):What approximate value should come in place of question mark ‘?’ in the following questions.

  1. 29.8% of 260 + 60.01% of 510 – 103.57 = ?
    220
    200
    222
    280
    255
    Option D
    29.8% of 260 + 60.01% of 510 – 103.57 = ?
    =>30% of 260 + 60% of 510 – 104 = ?
    =>78 + 306 – 104 = 280

     

  2. (3.2)^2 + (9.8)^2 + (8.13)^2 + (4.24)^2 = ?
    165
    188
    174
    190
    160
    Option D
    (3.2)^2 + (9.8)^2 + (8.13)^2 + (4.24)^2 = ?
    =>10.24 + 96.04 + 66.09 +17.96 == 190

     

  3. 9228.789 – 5021.832 + 1496.989 = ?
    6420
    5700
    4400
    5320
    6740
    Option B
    9228.789 – 5021.832 + 1496.989 = ?
    =>9230 – 5022 +1497 = ?
    => ? = 5700

     

  4. 17% of 760 + 57% of 78.99 + 77.77 = ?
    247
    274
    252
    195
    262
    Option C
    17% of 760 + 57% of 78.99 + 77.77 = ?
    =>129.6 + 45.03 + 77.77 ==252

     

  5. {(4444 + 333 + 22 + 1) – (2*3*4*5)}*2.532 = ?
    11744
    12450
    13540
    11850
    11477
    Option D
    {(4444 + 333 + 22 + 1) – (2*3*4*5)}*2.532 = ?
    =>[4800 – 120]*2.532 = ?
    =>? = 11850

     

  6. Average age of A,B and C is 84 years. When D joins them the average age becomes 80 years. A new person, E, whose age is 4 years more than D, replaces A and the average of B,C, D and E becomes 78 years. What is the age of A?
    50 years
    90 years
    70 years
    80 years
    60 years
    Option D
    A+B+C = 3*84 = 252 years A+B+C+D = 80*4 = 320 years
    D’s age = 320 – 252 = 68 years
    E’s age = 68 + 4 = 72 years
    (B+C+D+E)’s age = 78*4 = 312 years
    (B+C)’s age = 312 – 68 – 72 = 172 years
    A’s age = 252 – 172 = 80 years

     

  7. A trader buys goods at 20% discount on marked price. If he wants to make a profit of 25% after allowing a discount of 20%. By what percent should his marked price be greater than the original marked price?
    33%
    27%
    30%
    25%
    20%
    Option D
    Let original marked price is 100x.
    CP for trader = 80% of 100x = 80x
    Gain 25% SP = 125/100*80x = 100x
    Allowed discount = 20%
    Trader’s marked price = 100x/80*100 = 125x
    Required% = (125x – 100x)/100x*100 = 25%

     

  8. A shopkeeper buys 144 items at 90 paise each. On the way 20 items are broken. He sells the remainder at Rs.1.20 each. Find his gain percent correct to one place decimal.
    16.88%
    15.44%
    17.23%
    10.14%
    14.81%
    Option E
    CP of 124 items = 144*90/100 = Rs.129.6
    Total SP = 1.2*124 = Rs.148.8
    Gain% = (148.8 – 129.6)/129.6*100 = 14.81%

     

  9. The ratio of number of boys and girls in a school is 2:3. If 25% of the boys and 30% of the girls are scholarship holders. Find the percentage of the school students who are not scholarship holders.
    81%
    90%
    84%
    66%
    72%
    Option E
    Let boys be 200x and girls be 300x.
    Boys who are not scholarship holders = 75% of 200x = 150x
    Girls who are not scholarship holders = 70% of 300x = 210x
    Required% = (150x+210x)/500x*100 = 72%

     

  10. A car travels from A to B at a constant speed. If its speed were increased by 10 km/hr., it would have been taken one hour lesser to cover the distance. It would have taken further 45 minutes lesser if the speed was further increased by 10 km/hr. Find the distance between these two cities.
    550 km
    345 km
    360 km
    400 km
    420 km
    Option E
    Let the speed of the car be x km/hr.
    And the time required to cover the distance be t hour.
    Now, (x+10)(t-1) = xt
    =>10t – x = 10 —-(1)
    (x+20)(t – 7/4)= xt
    => 20t – 7/4x = 35 —-(2)
    Solve both the equations, we get
    x = 60 km/hr. t = 7 hours
    Required Distance = 420 km

     


Related posts

Leave a Comment