Quant Test for LIC AAO Prelims Exam Set – 4

Directions(1-5): Solve each equations individually and compare the values of x and y and choose accordingly.

  1. I.3x + 7y = 25
    II.7x + 6y = 48

    y>=x
    y>x
    x>=y
    x>y
    Relation cannot be established.
    Option D
    On solving both the equations, we get
    x = 6
    y = 1
    x>y

     

  2. I.16x^2 – 88x + 117 = 0
    II.25y^2 – 125y + 156 = 0

    y>x
    x>y
    Relation cannot be established.
    y>=x
    x>=y
    Option C
    I.16x^2 – 88x + 117 = 0
    =>16x^2 – 36x – 52x + 117 = 0
    =>(4x – 9)((4x – 13) = 0 =>x = 13/4,9/4
    II.25y^2 – 125y + 156 = 0
    =>25y^2 – 65y – 60y + 156 = 0
    =>(5y – 12)(5y – 13) =0
    =>y = 12/5,13/5
    Relation cannot be established.

     

  3. I.3x + 4y = 24
    II.2x + 3y = 17

    Relation cannot be established.
    y>=x
    x>=y
    y>x
    x>y
    Option E
    On solving both the equations, we get
    x =4
    y = 3
    x>y

     

  4. I.2x^2 + 11x – 195 = 0
    II.3y^2 + 10y – 125 =0

    x>y
    x>=y
    Relation cannot be established.
    y>=x
    y>x
    Option C
    I.2x^2 + 11x – 195 = 0
    =>2x^2 + 26x – 15x – 195 = 0
    =>(x+13)(2x – 15) =0
    =>x = -13,15/2
    II.3y^2 + 10y – 125 =0
    =>3y^2 + 25y – 15y – 125 = 0
    =>(3y + 25)(y – 5) = 0
    =>y = -25/3,5
    Relation cannot be established.

     

  5. I.x^2 + 17x + 52 = 0
    II.y^2 +27y +182 = 0

    y>=x
    Relation cannot be established.
    x>y
    y>x
    x>=y
    Option E
    I.x^2 + 17x + 52 = 0
    =>x^2 + 13x + 4x + 52 = 0
    =>(x+4)(x+13) = 0
    => x = -4, – 13
    II. y^2 +27y +182 = 0
    =>y^2 + 14y + 13y + 182 = 0
    =>(y+14)(y+13) = 0
    =>y = -14, – 13
    x>=y

     

  6. Directions(6-10): Study the following graph and answer the questions.

  7. What is the ratio of 2/5 of students enrolled college A and C together to 5/3 of students enrolled in college D and E together.
    41:224
    49:220
    51:222
    47:225
    43:221
    Option D
    Students enrolled in college A and C together = 350+ 400+300+ 450+400+450 = 2350
    Students enrolled in college D and E together = 500+400+350+400+600+450 = 2700
    Required ratio = 47:225

     

  8. If 76/5% of students enrolled in college D leaved the college and number of students from all three disciplines (BA,BSC and BCOM) who leave college D are in the ratio 8:6:5, then the remaining student from BCOM in college D are what percent of students from BSC discipline from college E.
    80%
    70%
    40%
    60%
    50%
    Option E
    Student leaves college D = 76/5% of (500+400+350)
    = 190
    Remaining students in BCOM from D = 350 – 5/19*190 = 300
    Required% = 300/600*100 = 50%

     

  9. Total students from BA discipline from all colleges together what percent more or less than the total students from BSC discipline from all colleges together?
    10% more
    9% less
    7% less
    5% less
    7% more
    Option C
    Total students in BA from all colleges together = 350+300+450+500+400 = 2000
    Total students enrolled in BSC from all colleges = 400+350+400+400+600 = 2150
    Required% = (2150-2000)/2150*100 = 7% less

     

  10. If 140/9% of students enrolled for BA disciplines in college C are females then number of males in BA disciplines in college are what percent of females in college D for BA discipline if females in BA discipline of college D are 2000/7% more than females in BA discipline of college C.
    150%
    140%
    120%
    100%
    90%
    Option B
    Number of female students in BA discipline from college C = 140*150/9*100 = 70
    Number of male in BA from college C = 450 – 70 = 380
    Female in BA from college D = (1+20/7)*70 = 270
    Required% = 380/270*100 = 140%

     

  11. Number of students enrolled in BSC from C and E together are what percent of the total number of students BCOM from all colleges together?
    44%
    37%
    40%
    49%
    38%
    Option D
    Number of students enrolled in BSC from college C and E together = 400+600 = 1000
    Total number of students enrolled in BCOM from all college together = 2050
    Required% = 1000/2050*100 = 49%

     


Related posts

Leave a Comment