Quant Test for LIC AAO Prelims Exam Set – 6

Directions(1-5): What will be the approximate value of question mark ‘?’ in the following questions.

  1. 12% of 800 – 20% of 400 = 25% of ?
    60
    55
    74
    82
    64
    Option E
    12% of 800 – 20% of 400 = 25% of ?
    =>0.25*? = 0.12*800 – 0.20 *400
    =>0.25*? = 96 – 80
    =>0.25*? = 16
    =>? = 64

     

  2. 8^3 + ? – 16^2 =7^3 + 11^2
    196
    185
    208
    156
    174
    Option C
    8^3 + ? – 16^2 =7^3 + 11^2
    =>512 + ? – 256 = 343 + 121
    =>256 + ? = 464
    =>? = 208

     

  3. (9.98% of 599.98)/14.99 = ? – 11.98% of 299.99
    40
    35
    25
    52
    36
    Option A
    (9.98% of 599.98)/14.99 = ? – 11.98% of 299.99
    =>(10% of 600)/15 = ? – 12% of 300
    =>(0.10*600)/15 = ? – 0.12*300
    =>60/15 = ? – 36
    =>? = 40

     

  4. 19.98% of 819.99 = 24.98% of ?
    600
    656
    745
    700
    620
    Option B
    19.98% of 819.99 = 24.98% of ?
    =>20% of 820 = 25% of ?
    =>0.25*? = 164
    =>? = 656

     

  5. 280/14 * 15 + 25^2 = ?^2 + 20% of 125
    20
    10
    30
    25
    15
    Option C
    280/14 * 15 + 25^2 = ?^2 + 20% of 125
    =>?^2 + (1/5) *125 = 20*15 + 625
    =>?^2 + 25 =300 + 625
    =>?^2 = 300+ 625 – 25
    => ? = 30

     


  6. Directions(6-10):
    Answer the questions based on the information given below.
    The given table shows data regarding the number of children who were given Polio drops and total number of children in different villages.

  7. Find the average number of children who were not given Polio drops from villages A,C and D taken together.
    25
    33
    20
    42
    40
    Option D
    Required average = (62+32+32)/3 = 42

     

  8. The number of children who were given Polio drops in village E is what percentage of number of children who were not given Polio drops in village E?
    200%
    220%
    320%
    150%
    100%
    Option A
    Required% = (216/108)*100 = 200%

     

  9. Find the difference between the total number of children to whom Polio drops were given in village A and B taken together and total number of children of children in village E.
    18
    20
    11
    16
    12
    Option D
    Required Difference = (192+148)- 324 = 16

     

  10. In village F, out of 320 children, only 75% were given Polio drops and the number of boys who were given Polio drops was 25% more than the number of children to whom Polio drops were given in village C. Find the number of girls who were given Polio drops in village F.
    52
    77
    46
    68
    85
    Option E
    Number of children to whom Polio drops was given in village F = 0.75*320 = 240
    Number of boys who were given Polio drops in village F = 1.25*124 = 155
    Number of girls who were given Polio drops in village F = 240 – 155 = 85

     

  11. The ratio of boys and girls in village D is 5:3 resp. and ratio of boys and girls to whom Polio drops were not given in village D is 3:1 resp. Find the ratio of number of boys to the number of girls who were given Polio drops in village D.
    71:44
    73:47
    72:49
    66:53
    70:41
    Option B
    Number of boys in village D = 5/8*272 = 170
    Number of boys to whom Polio drops was not given in village D = ¾*32 = 24
    Number of boys to whom Polio drop was given in village D = 170 – 24 = 146
    Number of girls to whom Polio drop was given in village D = 240 – 146 = 94
    Required ratio = 146:94 = 73:47

     


Related posts

Leave a Comment