Quant Test for LIC AAO Prelims Exam Set – 8

Directions(1-5): What approximate value will come in place of question mark ‘?’ in the following questions.

  1. 35% of 840 + 16^2 = ?^2 – 25% of 300
    20
    18
    14
    25
    23
    Option D
    35% of 840 + 16^2 = ?^2 – 25% of 300
    =>?^2 – 75 = 0.35 * 840 + 256
    =>?^2 = 294 + 256 + 75
    =>?^2 = 625
    => ? = 25

     

  2. {(750/15) * 15 + 15^2 +20% of 125 = ?^3
    8
    5
    12
    10
    17
    Option D
    {(750/15) * 15 + 15^2 +20% of 125 = ?^3
    =>?^3 = 750 + 225 +25
    =>?^3 = 1000
    => ? = 10

     

  3. (19.99)^2 + 24.98% of 127.98 =?^2 *75.01%
    20
    16
    32
    28
    24
    Option E
    (19.99)^2 + 24.98% of 127.98 = ?^2 *75.01%
    =>(20)^2 + 25% of 128 = ?^2 * 75%
    =>?^2 * (3/4) = 400+32
    =>?^2 = 432 *(4/3)
    =>? = (576)^1/2
    => ? = 24

     

  4. (500.01% of 24.89) /24.98 = (?)^1/2 – (63.98)^1/2
    174
    169
    181
    190
    179
    Option B
    (500.01% of 24.89) /24.98 = (?)^1/2 – (63.98)^1/2
    =>(500% of 25)/25 = (?)^1/2 – (64)^1/2
    =>(?)^1/2 – 8 = 125/25
    =>(?)^1/2 = 8+5
    =>? = 169

     

  5. ?% of 599.99 = 40.01% of 499.99 + 199.98% of 49.99
    42
    50
    39
    52
    47
    Option B
    ?% of 599.99 = 40.01% of 499.99 + 199.98% of 49.99
    =>?% of 600 = 40% * 500 + 200% * 50
    =>?*6 = 200+100
    =>? = 50

     

  6. Directions(6-10):Answer the questions based on the information given below.

    The graph represents the percentage of female population out of the total population of five different villages in 2010 and 2011.

  7. Male population of Sholapur was increased by 20% from 2011 to 2012 and male population of Sholapur in 2012 was 3300. What was the total population of Sholapur in 2012, if female population of Sholapur was increased by 10% from 2011 to 2012?
    5214
    5775
    6565
    4850
    5200
    Option B
    Male population of Sholapur in 2011 = 3300/1.2
    = 2750
    Female population of Sholapur in 2011 = (2750/0.55)*0.45 = 2250
    Female population of Sholapur in 2012 = 2250*1.1 = 2475
    Total population of Sholapur in 2012 = 2475 + 3300 = 5775

     

  8. In Gwalior, female population in 2010 was 2415. If the population of Gwalior was increased by 20% from 2010 to 2011. What was the female population of Gwalior in 2011?
    2414
    2255
    2394
    2002
    2212
    Option C
    Total population of Gwalior in 2010 = 2415/0.46
    = 5250
    Total population of Gwalior in 2011 = 1.2*5250 = 6300
    Female population of Gwalior in 2011 = 0.38*6300 = 2394

     

  9. If the male population of Nainital in 2010 and 2011 was 2100 and 2320 resp. Find the ratio of population of Nainital in 2010 to that in 2011.
    7:10
    8:9
    7:5
    3:4
    1:2
    Option D
    Total population of Nainital in 2010 = 2100/0.7
    = 3000
    Total population of Nainital in 2011 = 2320/0.58 = 4000
    Required ratio = 3:4

     

  10. If the male population of Dhampur in 2011 was 1920 and total population of Dhampur in 2010 was 2800. Find the difference between the number of females in Dhampur in 2010 and 2011.
    300
    312
    360
    328
    377
    Option D
    Female population of Varanasi in 2010 = 0.34*2800
    = 952
    Female population of Varanasi in 2011 = (1920/0.6)*0.4 = 1280
    Required Difference = 1280 – 952 = 328

     

  11. If the total population of Varanasi in 2010 was 2400 and its population increased by 15% in 2017. Find the percentage increase in the number of females from 2010 to 2011 in Varanasi.
    18%
    25%
    33%
    20%
    29%
    Option E
    Female population of Varanasi in 2010 = 0.4*2400
    = 960
    Population of Varanasi in 2011 = 2400*1.15 = 2760
    Female population of Varanasi in 2010 = 0.45*2760 = 1242
    Required% = (282/960)*100 = 29.375% == 29%

     


Related posts

Leave a Comment