# Quant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 10

Directions(1-5): What will come in place of question mark “?” in the following questions.

1. 145 × 6 + 240 × 5 = ? % of 3000
69
65
96
62
55
Option A
145 × 6 + 240 × 5 = ? % of 3000
=> 870 + 1200 = ? % of 3000
=> 2070× 100/ 3000 = 69

2. 3/ 5 of 7/ 4 × 16/21 of 2425 = ?
1220
1150
1940
1111
1880
Option C
3/5 of 7/4 × 16/ 21 of 2425 = ? = 1940

3. 56% of 616 – ?% of 482 = 103.96
40
50
55
58
48
Option B
56% of 616 – ?% of 482 = 103.96
=> 344.96 – ?% of 482 = 103.96
=>?% of 482 = 241
=>?/ 100 ×482 = 241 = 50

4. 56 × 15 ÷ 3 – 83 = ? – 139
355
320
336
342
314
Option C
56 × 15 ÷ 3 – 83 = ? – 139
=> 280–83 = ? – 139 = 336

5. (13)^2 – (4)^3 – √676 + 2 = (?)^2
88
90
74
62
81
Option E
(13)^2 – (4)^3 – √676 + 2 = (?)
=> (?) = 169 – 64 – 26+2 = 81

6. Pawan and Ram started a business by investing Rs. 45,000 and Rs.54,000 respectively. After four months Mohit joined the business with a capital of Rs. 30,000. After two more months Ram left the business with his capital. At the end of the year Pawan got a share of Rs. 13,500 in the profit. What is the total profit earned?
29900
27600
25900
31200
20000
Option B
Pawan = 45000 × 12
Ram = 54000 × 6
Mohit = 30000 × 8
Ratio of their profit = 45 : 27 : 20
Total profit earned = 92/45 ×13500 = 27600

7. The rate of Simple Interest in PNB & UCO are in the ratio of 4:5. Krishnan wants to deposit his total savings in two banks in such a way that he receives equal half-yearly interest from both banks. In what ratio he should deposit in both banks PNB & UCO.
3:2
7:9
5:4
5:7
5:6
Option C
R1 =4x
R2=5x
T1 = T2 = 1/2 yr.
[ P1 × 4x × 1]/[ 100 × 2] = [P2 × 5x × 1]/[ 100 × 2] = P1:P2 = 5:4

8. There are two pipes A and B can separately fill a cistern in 30 and 20 minutes respectively and a waste pipe B can carry off 11 litres per minute. If all the pipes are opened when the cistern is full, it is emptied in 42 hours. How many litres does the cistern hold?
111.1 L
125.6 L
100.5 L
131.4 L
122.5 L
Option D
In 42 hour, A can fill the cistern 1/30×60×42
= 84 times.
In 42 hour, B can fill the cistern 1/20×60×42 = 126 times.
In 42 hour, C can empty a cistern having capacity = 84+126+1
= 211 times
Required capacity of the cistern
= (42×60×11)/211
= 131.4 L

9. Two trains having equal lengths, take 10 seconds and 15 seconds respectively to cross a post. If the length of each train is 120 meters, in what time (in seconds) will they cross each other when traveling in opposite direction?
20 sec.
18 sec.
15 sec.
12 sec.
10 sec.
Option D
Speed of train 1 = 12 m/sec
Speed of train 2 = 8 m/sec
In opposite direction, relative speed = 12 + 8 = 20 m/sec
Distance covered = 120 + 120 = 240 m
Time = Distance/Speed = 240/20 = 12 sec.

10. In a game there are 70 people in which 40 are boys and 30 are girls, out of which 10 people are selected at random. One from the total group, thus selected is selected as a leader at random. What is the probability that the person, chosen as the leader is a boy?
3/5
4/7
7/9
6/11
9/13
Option B
The total groups contains boys and girls in the ratio
= 4:3
Probability of him being a boy = 4/7

## 2 Thoughts to “Quant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 10”

1. slot gacor

I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it?s rare to see a nice blog like this one these days..

2. pump water bottle

Great work! That is the kind of info that are meant to be shared across the net. Shame on the search engines for not positioning this put up higher! Come on over and consult with my website . Thank you =)