Quant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 14

Directions(1-5): Find the missing term of the following series.

  1. 39, 52, 78, 117, 169, ?
    200
    212
    285
    234
    295
    Option D
    39 + 1 × 13 = 52
    52 + 2 × 13 = 78
    78 + 3 × 13 = 117
    117 + 4 × 13 = 169
    169 + 5 × 13 = 234

     

  2. 62, 87, 187, 412, 812,?
    1437
    1460
    1452
    1441
    1445
    Option A
    62 + 5^2 = 62 + 25 = 87
    87 + 10^2 = 87 + 100 = 187
    187 + 15^2 = 187 + 225 = 412
    412 + 20^2 = 412 + 400 = 812
    812 + (25)^2 = 812 + 625 = 1437

     

  3. 7, 8, 24, 105, 361,?
    925
    1000
    999
    858
    986
    Option E
    7 + 1^2 = 8
    8 + 4^2 = 24
    24 + 9^2 = 105
    105 + 16^2 = 361
    361 + 25^2 = 986

     

  4. 656, 432, 320, 264, 236,?
    222
    240
    252
    300
    280
    Option A
    656 – 224 = 432
    432 – 112 = 320
    320 – 56 = 264
    264 – 28 = 236
    236 – 14 = 222

     

  5. 1548, 516, 129, 43, ?
    9.5
    10.75
    11.12
    7.77
    15.15
    Option B
    /3
    /4
    /3
    /4
    = 10.75

     

  6. A man spends Rs 1,800 per month on an average for the first four mouths and Rs 2,000 per month for the nest 8 months and saves Rs 5,600 a year. What is his average monthly income ?
    Rs 2,400
    Rs 2,400
    Rs 2,400
    Rs 2,400
    Rs 2,400
    Option D
    Total expenditure during first four months
    = 1,800 x 4 = Rs 7,200
    Total expenditure during the next 8 months = 2,000 x 8 = Rs 16,000
    Saving = Rs 5,600 Total of expenditure and saving = 7,200+ 16,000 + 5,600 = Rs.28,800
    Average monthly income = 28,800 /12
    = Rs 2,400

     

  7. Ashok lent Rs.7000 to Ram for 3 years and Rs.4000 to Harish for 2 years on simple interest and at same rate of interest. If Ashok received Rs.3000 as total interest from both, what is the rate of interest?
    10.34%
    11.11%
    12.07%
    15.15%
    8.12%
    Option A
    SI = PNR/100
    => (7000 ×R × 3)/ 100 + (4000 × R × 2)/100 = 3000
    => 210 R+80 R=3000
    => 290 R = 3000
    => R = 10.34%

     

  8. A single reservoir supplies the petrol to the whole city, while the reservoir is fed by a single pipeline filling the reservoir with the stream of uniform volume. When the reservoir is full and if 40,000 liters of petrol is used daily, the suply fails in 90 days.If 32,000 liters of petrol is used daily, it fails in 60 days. How much petrol can be used daily without the supply ever failing?
    71000
    58000
    62000
    56000
    60000
    Option D
    Let x litre be the per day filling and v litr be the capacity of the reservoir
    90x + v = 40000 * 90 —–(1)
    60x + v= 32000 * 60 ——(2)
    solving eq.(1) and (2) , we get x = 56000

     

  9. Two pipes A and B can separately fill a cistern in 60 min and 75 min respectively. There is a third pipe in the bottom of the cistern to empty it. If all the three pipes are simultaneously opened, then the cistern is full in 50 min. In how much time, the third pipe alone can empty the cistern ?
    120
    100
    80
    95
    115
    Option B
    Work done by the third pipe in 1 min
    = 1/50 – (1/60 + 1/75) = – 1/100. [-ve sign means emptying]

     

  10. When six fair coins are tossed simultaneously, in how many of the outcomes will at most three of the coins turn up as heads?
    50
    44
    42
    40
    36
    Option C
    0 coins turn heads or 1 coin turns head or 2 coins turn heads or 3 coins turn heads.
    Number of outcomes in which 0 coins turn heads is 6C0 = 1 outcome
    Number of outcomes in which 1 coin turns head is 6C1 = 6 outcomes
    Number of outcomes in which 2 coins turn heads is 6C2 = 15 outcomes
    Number of outcomes in which 3 coins turn heads is 6C3 = 20outcomes
    Therefore, total number of outcomes = 1 + 6 + 15 + 20 = 42 outcomes

     


Related posts

Leave a Comment