Quant Test for NIACL 2018 Prelim Exam Set – 6

Directions(1-5): Find the missing term of the given series.

  1. 33,321,465,537,573, ?
    470
    320
    591
    480
    500
    Option C
    +288,+144,+72,+36,+18

     

  2. 2,9,?,105,436,2195
    10
    30
    20
    50
    40
    Option B
    *1+(1*7)
    *2+(2*6)
    *3+(3*5)
    *4+(4*4)

     

  3. 126,64,34,20,14,?
    10
    9
    11
    12
    13
    Option D
    /2+1
    /2+2
    /2+3
    /2+4
    /2+5

     

  4. 9050,5675,3478,2147,?
    1010
    1418
    1212
    1525
    1005
    Option B
    -15^3
    -13^3
    -11^3
    -9^3

     

  5. 13,?,15,21,33
    13
    10
    11
    15
    18
    Option A
    +(0^2 +0)
    +(1^2+1)
    +(2^2+2)
    +(3^2+3)

     

  6. A car runs at the speed of 40 km/h when not serviced and runs at 65 km/h, when serviced. After servicing the car covers a certain distance in 5 h. How much approximate time will the car take to cover the same distance when not serviced?
    12
    10
    14
    8
    11
    Option D
    After servicing speed = 65 km/h
    Time = 5 hours
    Distance = Speed × Time
    = 65 ×5 = 325 km
    Before servicing, speed = 40 km/h.
    So, time taken = Distance/Speed
    = 325/40
    = 8 hours (approx. )

     

  7. A boat running upstream takes 8 hours 48 minutes to cover a certain distance, while it takes 4 hours to cover the same distance running downstream. What is the ratio between the speed of the boat and speed of the water current respectively?
    8:3
    6:5
    3:2
    7:5
    9:7
    Option A
    Let the rate upstream of the boat = x kmph and the rate downstream of the boat = y kmph
    Distance travelled upstream in 8 hrs 48 min = Distance travelled downstream in 4 hrs.
    Since distance = speed × time
    we have x×8(4/5)=y×4 x×44/5=y×4 x×11/5 = y
    Hence, speed of the boat = (y+x)/2
    speed of the water =(y−x)/2
    Required ratio = (11x/5+x):(11x/5−x)
    = 16x:6x = 8:3

     

  8. Vidal borrows Rs. 50,000 from a bank at 5% p.a. simple interest and clears the debt in five years. If the installments paid at the end of the first, second, third and fourth years to clear the debt are Rs. 5,000, Rs. 10,000, Rs. 15,000 and Rs. 20,000 respectively, what amount should be paid at the end of the fifth year to clear the debt?
    7000
    6250
    8500
    7500
    9000
    Option D
    Simple interest for 1st yr = pnr/100
    = (50000×1×5)/100 = 2500
    Amount after 1st instalment = 50000 – 5000 = 45000
    Simple interest for 2nd yr = pnr /100 = ( 45000×1×5)/100 = 2250
    Amount after 2nd instalment = 45000 – 10000 = 35000
    Simple interest for 3rd yr = pnr /100 = (35000×1×5)/ 100 = 1750
    Amount after 3rd instalment = 35000 – 15000 = 20000
    Simple interest for 4th yr = pnr/100 = (20000×1×5)/ 100 = 1000
    Amount after 4th instalment = 20000 – 20000 = 0
    Balance of debt for the fifth year
    = 2500 + 2250 + 1750 + 1000
    = 7500

     

  9. The total marks obtained by a student in Physics, Chemistry and Mathematics together is 120 more than the marks obtained by him in Chemistry. What is the average marks obtained by him in Physics and Mathematics together?
    80
    100
    60
    90
    50
    Option C
    P + C + M = 120 + C
    P + M = 120
    Average = 120/2 = 60

     

  10. There are 2 people who are going to take part in race. The probability that the first one will win is 2/7 and that of other winning is 3/5. What is the probability that one of them will win?
    11/32
    19/35
    15/32
    18/35
    10/31
    Option B
    Prob. of 1st winning = 2/7
    So, not winning = 1 – 2/7 = 5/7
    Prob. of 2nd winning = 3/5
    So, not winning = 1 – 3/5 = 2/5
    Required probability
    = 2/7 * 2/5 + 3/5 * 5/7
    = 19/35

     


Related posts

Leave a Comment