Quant Test for NIACL AO Prelims Exam Set – 8

Directions(1-5): Find the missing ‘?’ number of the following series.

  1. 7710,1280,252,60,?,8
    10
    15
    18
    16
    17
    Option C
    /6-5
    /5-4
    /4-3
    /3-2
    /2-1
    ? = 18

     

  2. 25,53,78,131,?,340
    200
    209
    215
    190
    195
    Option B
    53+25
    78+53
    131+78
    209+131
    ? = 209

     

  3. 62.5,108,171.5,?,364.5,500
    240
    222
    256
    275
    260
    Option C
    5^3/2
    6^3/2
    7^3/2
    8^3/2
    9^3/2
    10^3/2
    ? = 256

     

  4. 538,?,577,568,576,575
    480
    500
    445
    513
    510
    Option D
    -5^2,+4^3,-3^2,+2^3,-1^2
    ? = 513

     

  5. 12.8,16,20,25,31.25,?
    39.0625
    25.1250
    31.0125
    28.2257
    30.1234
    Option A
    12.8/4*5
    16/4*5
    20/4*5
    25/4*5
    31.5/4*5
    ? = 39.0625

     

  6. Directions(6-10): The graph represents the average number of laptops sold per month, average number of mobiles sold per month and average number of cameras sold per month by five different companies in the year 2015.

  7. Find the difference between the total number of electronic accessories sold by company A and C in 2015.
    12
    8
    10
    9
    11
    Option A
    Total number of electronic accessories sold by company A = 552+1020+696
    = 2268
    Total number of electronic accessories sold by company C = 324+1152+804 = 2280
    Required difference = 2280 – 2268 = 12

     

  8. Find the total number of laptops sold by all the companies in the year 2015.
    2475
    2556
    2230
    2615
    2500
    Option B
    Total number of laptops sold by A = 46*12 = 552
    Total number of laptops sold by B = 37*12 = 444
    Total number of laptops sold by C = 27*12 = 324
    Total number of laptops sold by D = 54*12 = 648
    Total number of laptops sold by E = 49*12 = 588
    Total number of laptops sold by all the companies in the year 2015
    = 552 + 444+324+648+588 = 2556

     

  9. Find the difference between the total number of mobiles and the total number of cameras sold by all the companies together in the whole year.
    1672
    1440
    1325
    1452
    1550
    Option D
    Total number of mobiles by all the companies = 1020+948+1152+876+828
    = 4824
    Total number of cameras by all the companies = 696+864+804+576+432 = 3372
    Required difference = 4824 – 3372 = 1452

     

  10. The total number of accessories sold by company B alone in the whole year is approximately what percent of the total number of accessories sold by all the five companies together in the whole year ?
    14%
    10%
    15%
    21%
    18%
    Option D
    Total number of electronic accessories sold by all the five companies
    = 10752
    Total number of accessories sold by company B alone in the whole year = 444+948+864 = 2256
    Required% = 2256/10752*100 = 21%

     

  11. The total number of electronic accessories sold by company E in the whole year is what percent of the total number of electronic accessories sold by company D in the whole year.
    72%
    78%
    88%
    85%
    80%
    Option C
    Total number of electronic accessories sold by company D = 648+876+576
    = 2100
    Total number of electronic accessories sold by company E = 588+828+432 = 1848
    Required% = 1848/2100*100 = 88%

     


Related posts

Leave a Comment