Quant Test for SBI Clerk Prelims 2021 Exam set – 1

  1. The marked price of an article is 20% more than the cost price and the discount percent is 15% on marked price. If profit earned is rs.96, then find the marked price of an article.
    6000
    8500
    4860
    5600
    5760
    Option E
    Let CP= 100x
    MP= 100x*120/100 =120x
    SP =120x*85/100 =102x
    profit =102x-100x =2x
    2x= 96
    x= 48
    Marked price of an article =120*48 =5760

     

  2. The ratio of present ages of A and B is 4:3. After 2 years from now and 4 years ago respectively, the ratio of age of A and B is 9:4. What is the age of A 8 years ago ?
    8
    10
    15
    16
    20
    Option A
    Let percent age of A =4x
    percent age of B =3x
    4x+2/3x-4 =9/4
    16x+8=27x-36
    11x =44
    x=4
    age of after 8 years =4x-8 =8 years.

     

  3. X and Y started a business by investing rs.5000 rs.3000 respectively. After one year X invested rs.3000 more and Y invested rs.2000 more and profit of the business at the end of the 2 years is 2600. What is the profit share of Y.
    2000
    1000
    1500
    600
    800
    Option B
    Profit sharing ratio of X and Y =(5000*1+3000*1):(3000*1+2000*1) =8000:5000 =8:5
    profit share of B =2600*5/13 =1000

     

  4. Cost of type A and type B sugar are rs,28/kg and rs,34/kg respectively . If type A and type B sugar are mixed together and sold at rs40/kg and profit percentage is 25%, then in what ratio quantities of type A and type B sugar are mixed ?
    2:5
    5:4
    1:1
    2:1
    1:2
    Option E
    selling price of mixture =rs.40/kg
    cost price of mixture =rs.40*4/5 =32/kg.
    by the rule of alligation: 28 34
    32
    2 4
    ratio: 1:2

     

  5. If diameter of the circle is equal to the side of the square having perimeter 224cm. then find the perimeter of the circle.
    176
    180
    185
    220
    240
    Option A
    Perimeter of the square =224
    side of square =224/4 =56
    diameter of the circle =56
    2r =56
    r=28
    256r =2*22/7*28 =176 cm.

     

  6. The difference between the simple and compound interest on a certain sum is 72 and the rate of interest is 15%, then find the sum.
    3500
    4800
    3200
    4400
    4500
    Option C
    72= PR^2/100^2
    72 =p*225/10000
    p= 72*10000/225= 3200

     

  7. The ratio between speed of boat in still water and speed of stream is 5:3. A boat can row a distance of 160km in 20 hours in upstream speed, then what is the downstream speed of the boat ?
    40
    18
    20
    32
    45
    Option D
    Let speed of boat in skill water =5x
    speed of stream =3x
    downstream speed =5x+3x =8x
    upstream speed =5x-3x =2x
    upstream speed =160/20 =8 km/hr
    2x =8 km/hr
    x=4 km/hr
    downstream speed of boat =8x =32 km/hr

     

  8. A bag contains 4 red and 2 green balls. If two balls are taken out from the bag randomly, then find the probability of getting one ball at each colour.
    7/15
    3/20
    4
    8
    8/15
    Option E
    probability=(4C1)*(4C1)/(6C2)
    =4*2/6*5/2*1=8/15

     

  9. Population at a village is decreased by 20% in 2017 and increased by 40% in 2018. If total population of the village in 2018 is 56000, then what is the population in 2016.
    40000
    60000
    36000
    50000
    48000
    Option D
    let population in 2016 =x
    x*80/100*140/100 =56000
    x =56000*100/80*100/140 =50000

     

  10. A can do a piece of work in 15 days and B can do the same work in 20 days respectively. If A and B together worked for 6 days and then A left the work, then in how many days B alone can do the remaining work?
    4 days
    6 days
    8 days
    15 days
    5 days
    Option B
    LCM of 15 days 20 =60
    Total work =60
    efficiency of A =60/15 =4
    efficiency of B =60/20 =3
    A and B together worked for 6 days =(4+3)*6 =42 work
    remaining work =60-40 =18
    remaining work B alone can do =18/3 =6 days .

     

Related posts

Leave a Comment