
 1267.98 + 1728.04 – ? = (10.05)^3
18581408182019961525Option D
1268 + 1728 – ? = 1000
? = 2996 – 1000
? = 1996
 1267.98 + 1728.04 – ? = (10.05)^3

 (39.95% of 540.02 + 114.05) = ?% of 1320.04
1435422825Option E
40% of 540 + 114 = ?% of 1320
216 + 114 = ? of 1320
330 = ?% of 1320
? = 330 * 100/1320
? = 25%
 (39.95% of 540.02 + 114.05) = ?% of 1320.04

 √1444.02 – √784 = √? – √256.05
324676400576484Option B
√1444 – √784 = √? – √256
38 – 28 = √? – 16
26 = √?
? = 676
 √1444.02 – √784 = √? – √256.05

 (424.02 + 255.94) ÷ 17.05 = ? * 8.02
58279Option A
(424 + 256) ÷ 17 = ? * 8
680/17 = ? * 8
? = 40/8 = 5
 (424.02 + 255.94) ÷ 17.05 = ? * 8.02

 24.92% of 480 + 60.01 of 174.96 = ? * 8.96
1814422532Option D
25% of 480 + 60% of 175 = ? * 9
120 + 105 = ? * 9
? = 225/9
? = 25
 24.92% of 480 + 60.01 of 174.96 = ? * 8.96

 The downstream speed and upstream speed of boat is 24 km/hr and 16 km/hr respectively. Then find the total distance cover by boat in still water in 5 hours.
100km150km160km120km80kmOption A
downstream speed of boat = 24 km/hr
upstream speed of boat = 16 km/hr
speed of boat in still water = 24+16/2 = 20 km/hr
Total distance = 20 * 5 = 100 km
 The downstream speed and upstream speed of boat is 24 km/hr and 16 km/hr respectively. Then find the total distance cover by boat in still water in 5 hours.

 The average present age of A and B is 20 hours. After 4 years, age of A will be two times the age of B. Find the age of B after 8 years.
2514422032Option D
Average present age of A and B = 20 years
Total present age = 20 * 2 = 40 years
Let age of A = x years
age of B = 40 – x years
ATQ, (x + 4) = 2( 40 – x + 4)
x + 4 = 88 – 2x
3x = 84
x = 28
present age of B = 40 – 28 = 12 years
age of B after 8 years = 12 + 8 = 20 years
 The average present age of A and B is 20 hours. After 4 years, age of A will be two times the age of B. Find the age of B after 8 years.

 When three dice are thrown simultaneously then find the probability that sun of the digits is 16 ?
1/2165/368/3614/361/36Option E
Possibility = (6,6,4), (6,4,6), (4,6,6), (5,5,6), (5,6,5), (6,6,5)
required = 6
Total = 6^3
Probability = 6/6^3 = 1/36
 When three dice are thrown simultaneously then find the probability that sun of the digits is 16 ?

 A person spends 20% of his monthly income on food, 40% of remaining on house rent and 50% of remaining on education of children. If he saved rs.4800 from monthly income, then find monthly income of that person.
2800020000440004800018000Option B
Let monthly income of a person = 100x
ATQ, 100x * 80/100 * 60/100 * 50/100 = 4800
24x = 4800
x = 200
monthly income = 100x
100 * 200 = 20000
 A person spends 20% of his monthly income on food, 40% of remaining on house rent and 50% of remaining on education of children. If he saved rs.4800 from monthly income, then find monthly income of that person.

 The marked price of the bag is 30% above the cost price and discount allowed on marked price is 20%. If profit earned by selling the bag is rs.120, then find the marked price of the bag.
42005000320039002800Option D
Let CP of bag = 100x
MP of bag = 100x * 130/100 = 130x
SP of bag = 130x * 4/5 = 104x
profit = 104x – 100x = 4x
4x = 120
x = 30
MP of the bag = 130 * 30 = 3900
 The marked price of the bag is 30% above the cost price and discount allowed on marked price is 20%. If profit earned by selling the bag is rs.120, then find the marked price of the bag.
Hi there, I found your site via Google while looking for a related topic, your web site came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.