# Quant Test for SBI Clerk Prelims 2021 Exam set – 9

Directions: What will come in place of questions (?) marks in the given number series ?

1. 10, 10, 20, 45, ?, 300
120
225
145
110
240
Option D
The series is (*.5 + 5), (*1 + 10), (*1.5 + 15), (*2 + 20), (*2.5 + 25)

2. 480, 60, 420, 70, ?, 87.5
380
280
560
350
140
Option D
The series is (÷8), (*7), (÷6), (*5), (÷4)

3. ?, 66, 136, 278, 564, 1138
40
32
20
34
28
Option B
The series is (*2 + 2), (*2 + 4), (*2 + 6), (*2 + 8), (*2 + 10)

4. 148, 166, 194, 212, 240, ?
250
248
320
348
258
Option E
The series is (+18), (+28), (+18), (+28), +(18)

5. 25, 29, ?, 109, 365, 1389
50
58
38
45
40
Option D
The series is (+2^2), (+4^2), (+8^2) , (+16^2), (+32^2)

6. A and B together can finish the work in 20 days. A alone can finish the same work in 35 days. In how many days will B alone can do 90% of the same work ?
48 days
45 days
32 days
42 days
38 days
Option D
LCM of 20 and 35 = 140
Total work = 140
efficiency of A+B together = 140/20 = 7
efficiency of A = 140/35 = 4
efficiency of B = 7 – 4 = 3
time taken by B to do 90% of the work = 140/3 * 90/100 = 42 days

7. The profit earned after selling a mobile cover for rs.455 is the same as loss incurred after selling the same mobile cover for rs.225. What is the cost price of the mobile cover ?
280
340
400
450
500
Option B
Let the cost price of the mobile cover be x.
selling price = rs.455
profit = 455 – x
selling price = rs.225
loss = x – 225
455 – x = x – 225
2x = 680 , x = 340

8. The ratio of downstream speed to upstream speed of the boat is 5 : 3. If the speed of boat in still water is 20 km/hr, then what will be the time taken by boat to cover the distance of 150 km in downstream speed and 60km in upstream speed.
15
20
18
10
25
Option D
Let speed of boat in still water = 5x
speed of stream = 3x =
downstream speed = 5x + 3x/2 = 4x
upstream speed = 5x – 3x/2 = x
speed of boat in still water = 20 km/hr
4x = 20 km/hr
x = 5 km/hr
Total time required = 150/5 *5 + 60/5*3
= 150/25 + 60/15 = 6 + 4 = 10 hours

9. Amit and Sumit invested rs.7500 and rs.8000 for 8 months and 6 months respectively. If they earned total profit is rs.3600 then find the profit share of Amit.
1250
1440
1550
2000
2450
Option D
Profit sharing ratio of Amit and Sumit = (7500 * 8) : (8000 * 6) = 5 : 4
Profit share of Amit = 3600 * 5/9 = 2000

10. Monthly salary of Ram is rs.15000 and total monthly expenditure is 80% of monthly salary. If Ram’s salary is increased by 20%, then by what percent savings of Ram must be increased ?
25%
15%
40%
20%
32%
Option D
Monthly salary of Ram = 15000
Expenditures = 15000 * 80/100 = 12000
savings of Ram = 15000 – 12000 = 3000
The salary of Ram after 20% increased = 15000 * 120/100 = 18000
expenditure = 18000 * 80/100 = 14400
saving of Ram = 18000 – 14400 = 3600
Percentage increased in saving = 600/3000 * 100 = 20%