Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 18

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the missing term of the series.

  1. 19, 26, 40, 68, 124, ?
    236
    199
    210
    148
    221
    Option A
    19, 26, 40, 68, 124, ?
    19 + 1 × 7 = 19 + 7 = 26
    26 + 2 × 7 = 26 + 14 = 40
    40 + 4 × 7 = 40 + 28 = 68
    68 + 8 × 7 = 68 + 56 = 124
    124 + 16 × 7 = 124 + 112 = 236

     

  2. 0, 6, 24, 60, 120, 210, ?
    250
    320
    333
    336
    315
    Option D
    0, 6, 24, 60, 120, 210, ?
    0 + 1 × 6 = 6
    6 + 2 × 9 = 24
    24 + 3 × 12 = 60
    60 + 4 × 15 = 120
    120 + 5 × 18 = 210
    210 + 6 × 21 = 210 + 126 = 336

     

  3. 12, ?, 168, 504, 1260, 2520
    40
    30
    48
    62
    55
    Option C
    12, ?, 168, 504, 1260, 2520
    12 × 4 = 48
    48 × 3.5 = 168
    168 × 3 = 504
    504 × 2.5 = 1260
    1260 × 2 = 2520

     

  4. 5, 6, 16, 57, ?, 1245
    152
    180
    212
    115
    244
    Option E
    5, 6, 16, 57, ?, 1245
    5 × 1 + l2 = 5 + 1 = 6
    6 × 2 + 22 = 12 + 4 = 16
    16 × 3 + 32 = 48 + 9 = 57
    57 × 4 + 42 = 228 + 16 = 244

     

  5. 123, 277, 459, 669, 907, ?
    1100
    1173
    1005
    1250
    1332
    Option B
    123, 277, 459, 669, 907, ?
    123 + 11 × 14 = 123 + 154 = 277
    277 + 13 × 14 = 277 + 182 = 459
    459 + 15 × 14 = 459 + 210 = 669
    669+ 17 × 14 = 669 + 238 = 907
    907 + 19 × 14 = 907 + 266 = 1173

     

  6. There are five boxes in a cargo hold. The weight of the first box is 200 kg and the weight of the second box is 20% higher than the weight of the third box, whose weight is 25% higher than the first box. The fourth box is of 350 kg and the fifth box is of 500kg. Find the difference in average weight of the four heaviest boxes and the four lightest boxes .
    41.5 kg
    33.3 kg
    52.2 kg
    37.5 kg
    25.2 kg
    Option D
    Weight of the 1st box = 200 kg
    Weight of the 3rd box = 250 kg
    Weight of 2nd box = 300 kg
    Weight of 4th box = 350 kg
    Weight of 5th box = 500 kg
    Average weight of four heaviest boxes = 1400/4 = 350 kg
    and average weight of four lightest boxes = 1100/4 = 275 kg
    Difference = (350 – 275)/2 = 37.5 kg

     

  7. A small aeroplane can travel at 320 km/h in still air. The wind is blowing at a constant speed of 40 km/h. The total time for a journey against the wind is 135 min. What will be the time in minutes for the return journey with the wind?
    85 min
    105 min.
    115 min
    90 min
    100 min
    Option B
    Speed of aeroplane against the wind = (320 – 40) = 280 km/h.
    Let the distance be x km.
    Then, 135/60 = x/280
    => x = 630 km
    Speed of Aeroplane with the wind = (320 + 40) = 360 km/h
    Time taken by aeroplane with the wind
    =630/360 × 60 min = 105 min.

     

  8. My friend collects antique stamps. She purchased two, but found that she needed to raise money urgently So, she sold them for Rs 8000 each. On one she made 20% profit and on the others she lost 20%. How much did she gain or loss in the entire transaction ?
    Rs 514.13
    Rs 452.42
    Rs 540.36
    Rs 600.15
    Rs 666.66
    Option E

    CP of stamp sold at a profit of 20% = 80000/12
    = 6666.66
    CP of stamp sold at a loss cf 20% = 8000/0.8
    = 10000
    Total SP = 6666.66 + 10000 = 16666.66
    Total SP = 2 × 8000 = Rs. 16000
    Loss = 16666.66 – 1600 = Rs 666.66

     

  9. Two equal sums of money were invested, one at 4% and the other at 4(1/2)%. At the end of 7 yr, the simple interest received from the latter exceeded that received from the former by Rs 31.50. Find each sum .
    Rs.600
    Rs.700
    Rs.400
    Rs.900
    Rs.200
    Option D
    Let each sum be Rs x,
    then, (x* 9/2 *7)/100 – (x*4*7)/100 = 31.5
    => x = Rs 900

     

  10. A manufacturer of a certain item can sell all he can produce at the selling price of Rs 60 each. If costs him Rs 40 in materials and labour to produce each item and he has overhead expenses of Rs 3000 per week in order to operate that plant. What is the number of items he should produce and sell in order to make a profit of at least 1000 per week.
    200
    212
    352
    410
    255
    Option A
    Required number of items
    = (3000 + 1000)/ (60 – 40)
    = 4000/20 = 200

     


Related posts

Leave a Comment