Quant Test for SBI PO 2018 Prelim Exam Set – 21

Hello Aspirants

State Bank of India (SBI) is going to conduct examination for its recruitment for the post of Probationary Officers (SBI PO 2018) for a total of 2000 vacancies.

Click here to know the details of the Examination

The examination will be held in three phases i.e. Preliminary Examination, Main Examination and Group Exercise & Interview. The Preliminary Exam is scheduled on 1st, 7th & 8th of July 2018. Details of the exam are as under:

Practice the questions so as to familiarize yourself with the pattern of questions to be asked in the exam. 


 

Directions(1-5): Find the wrong term of the series.

  1. 14, 13, 22, 55, 212, 1035
    1035
    212
    22
    55
    14
    Option D
    14, 13, 22, 55, 212, 1035
    14 × 1 – 1 = 13
    13 × 2 – 4 = 22
    22 × 3 – 9 = 57
    57 × 4 – 16 = 212
    212 × 5 – 25 = 1035
    Hence, the wrong number is 55.

     

  2. 217, 224, 213, 226, 210, 228
    210
    228
    224
    226
    213
    Option A
    217, 224, 213, 226, 210, 228
    217 + 7 = 224
    224 – 11 = 213
    213 + 13 = 226
    226 – 17 = 209
    209 + 19 = 228
    Hence, the wrong number is 210.

     

  3. 153, 495, 712, 837, 901, 928
    712
    153
    901
    495
    928
    Option D
    153, 495, 712, 837, 901, 928
    153 + 7^3 = 496
    496 + 6^3 = 712
    712 + 5^3 = 837
    837 + 4^3 = 901
    901 + 3^3 = 928
    Hence, the wrong number is 495.

     

  4. 11, 42, 214, 1045, 4148, 12417
    11
    12417
    214
    4148
    42
    Option C
    11, 42, 214, 1045, 4148, 12417
    11 × 7 – 7 × 5 = 42
    42 × 6 – 6 × 6 = 216
    216 × 5 – 5 × 7 = 1045
    1045 × 4 – 4 × 8 = 4148
    4148 × 3 – 3 × 9 = 12417
    Hence, the wrong number is 214.

     

  5. 488, 245, 124, 64, 35, 20.25
    64
    245
    124
    488
    35
    Option E
    488, 245, 124, 64, 35, 20.25
    488 ÷ 2 + 1.0 = 245
    245 ÷ 2 + 1.5 = 124
    124 ÷ 2 + 2.0 = 64
    64 ÷ 2 + 2.5 = 34.5
    34.5 ÷ 2 + 3.0 = 20.25
    Hence, the wrong number is 35.

     

  6. A horse and a carriage together cost Rs 8000. If by selling the horse at a profit of 10% and the carriage at a loss of 10% a total profit of 2.5% is made, then what is the cost price of the horse ?
    Rs. 4000
    Rs. 9000
    Rs. 7000
    Rs. 5000
    Rs. 6000
    Option D
    Let the CP of horse be Rs x.
    then CP of carriage would be Rs (8000 -x)
    SP of horse = 1.1x SP of carriage = 0.9 (8000 – x)
    =>1.1x × 0.9 (8000 – x)= 8000 × 1.025
    =>1.1x + 7200 – 0.9x = 8200
    => 0.2x = 1000
    => x = Rs. 5000

     

  7. A well with 14 m inside diameter is dug 10 m deep. Earth taken out of it has been evenly spread all around it to a width of 21 m to form an embankment. Find the height (in metres) of the embankment.
    1/2 m
    5/7 m
    2/3 m
    6/7 m
    3/5 m
    Option C
    Volume of earth dug out = (22/7 * 7 * 7 * 10)
    = 1540 m^3
    Area of embankment = 22/7 [(28)^2 – (7)^2] = 2310 m^2
    Height of embankment = Volume/Area
    = 1540/2310 m
    = 2/3 m

     

  8. A train can travel 20% faster than a car. Both start from the point A at the same time and reach point B, 75 km away from A at the same time. On the way however the train lost about 12.5 min while stopping at the stations. Find the speed of the car.
    60 km/h
    20 km/h
    30 km/h
    40 km/h
    50 km/h
    Option A
    Let the speed of the car be x km/h.
    Speed of train = x × 1.2
    = 6x/5 km/h
    Now, (5/6x) * 75 + 25/ (2*60) = 75/x
    = 60 km/h

     

  9. 9 children can complete a piece of work in 360 days. 18 men can complete the same piece of work in 72 days and 12 women can complete the piece of work in 162 days. In how many days can 4 men, 12 women and 10 children together complete the piece of work ?
    63 days
    77 days
    62 days
    50 days
    81 days
    Option E
    9 × 360 children = 18 × 72 men = 12 × 162 women 45 children =18 men = 27 women
    5 children = 2 men = 3 women
    Now, 4 men +12 women +10 children
    = 4 men + 8 men + 4 men
    = 16 men 18 men can complete the work in 72 days.
    16 men can complete the work in = (18 * 72)/16
    = 81 days

     

  10. A video magazine distributor made 3500 copies of the March issue of the magazine at a cost of Rs 350000. He gave 500 cassettes free to some key video libraries. He also allowed a 25% discount on the market price of the cassette and gave one extra cassette free with every 29 cassettes bought at a time. In this manner, he was able to sell all the 3500 cassettes that were produced. If the market price of a cassette was Rs.150, then what is his gain or loss per cent for the March issue of video magazine ?
    8.18%
    6.78%
    4.15%
    5.42%
    7.25%
    Option B
    CP of 3500 cassettes = Rs 350000
    The SP of one cassette after discount is Rs =112.50
    SP of each set of 30 cassettes = (29 +1) = Rs 29 × 112.50
    = Rs 3262.50
    SP of 3500 cassettes including 500 free cassettes = Rs 326250
    Overall loss on Rs 350000 is Rs 23750
    Loss percent = (23750/350000) × 100
    = 6.78%

     


Related posts

Leave a Comment